Korona królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 141-150 historycznej telenoweli TVP


Korona królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30, trwają ok. 30 minut. Natomiast w piątki o 18.30 nadawany będzie program edukacyjny Korona królów - taka historia...

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 141
(środa 12 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Król jest gotowy do ataku na Wschowę, szybko udaje mu się opanować miasto. Planowany jest niespodziewany odwet książąt z Wielkopolski. Adelajda wyładowuje swoje frustracje na Karlu, który unosi się honorem i podejmuje decyzje o powrocie do Hesji. W tej trudnej sytuacji okazuje się, że jest pewien poważny powód, dla którego powinien jednak zostać na Wawelu. W Świdnicy dochodzi do tragedii.

Korona Królów odcinek 142
(czwartek 13 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Nie cichną działania zbrojne. Wojska Kazimierza ruszają na Ścinawę i Oleśnicę. Dochodzi do krwawych walk, jeden z oddziałów zostaje rozbity a jego dowódca wtrącony do niewoli. Karl po nieoczekiwanym wybuchu uczucia do Jagny, za cel najwyższy postawił sobie uleczyć Adelajdę z bezpłodności. W przeciwnym razie królowa odeśle go do domu. Helena nie może pogodzić się z wizją swojej przyszłości, jaką snuje jej ojciec Przybysław.

Korona Królów odcinek 143
(poniedziałek 17 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz decyduje się na działania zbrojne, by uratować Jana Jurę z niewoli. Ranny Guncel dociera do karczmy na Śląsku. Na miejscu słyszy rozmowę gości, którzy komentują napady zbrojne króla na ich tereny. Agnieszka obawia się kolejnej konfrontacji Kazimierza i Henryka. Guncel dla dobra sprawy prosi króla i księcia o zawarcie porozumienia. Zależy mu także na przychylności ojca Heleny, który widząc jego zaangażowanie, może w końcu dostrzeże w nim przyszłego zięcia. Wypracowany sojusz doprowadza do uwolnienia Jana Jury i innych uwięzionych. Gabija prosi Adelajdę o zgodę na powrót do zadań ochmistrzyni. Władczyni nie jest jednak przychylna Litwince z uwagi na jej pochodzenie.

Korona Królów odcinek 144
(wtorek 18 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Rok 1344 - zima. Wawel przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Królewska para wciąż oczekuje potomka. Kazimierz zaczyna podejrzewać ciążącą na nim klątwę. Grot sugeruje brak wystarczającego uczucia pomiędzy małżonkami. Król bierze sobie słowa biskupa do serca. Ma ogromną nadzieję, że tym razem się uda. Miłość Wójta i Gabiji nadal kwitnie. Mężczyzna oczekuje ślubu z ukochaną. Ochmistrzyni stawia kolejne warunki.

Korona Królów odcinek 145
(środa 19 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Trwają święta Bożego Narodzenia. Królowi udaje się pojednać z żoną i pierwszy raz od bardzo dawna dobrze czują się w swoim towarzystwie. Beztroski czas przerywa Bolko, który ponownie przypomina swoje rozgoryczenie aktualną pozycją Kazimierza. Dochodzi między nimi do kłótni. Poszukiwana Mela żona kata - zostaje pojmana i wtrącona do miejskiego lochu. Gabija pragnie pojednania z pomywaczką, jednak okazuje się to niemożliwe.

Korona Królów odcinek 146
(czwartek 20 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz, mimo że posłańcy nie wrócili jeszcze z Niemiec, oznajmia Kunegundzie, że wkrótce poślubi ona syna Wittelsbacha. Prosi także Adelajdę, by otoczyła opieką jego córkę. Królowa swoją niechęć do pasierbicy ponownie ukrywa pod uśmiechem. Adelajda jest zazdrosna o Kunegundę. Obraża królewnę, twierdząc, że Ludwik, jej przyszły mąż, nie zgodzi się jej poślubić. Sytuację wykorzystuje Mela, która najpierw uwodzi, a później zabija strażnika więziennego. Oswobodzona napada na Gabiję. Ligęza i Guncel nadal są w podróży. Zimowa zawierucha nieco krzyżuje ich plany.

Korona Królów odcinek 147
(czwartek 27 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Ligęza i Guncel wraz z cesarskim posłem szczęśliwie wracają na Wawel. Gość jest zachwycony urodą Kunegundy. Podczas uczty na zamku ukochany Heleny wykorzystuje okazję i prosi króla o wstawiennictwo u Przybysława. Wojewoda nie chce zgodzić się na ich ślub. Zostaje wydany wyrok śmierci na Melę. Kat postanawia pojednać się z żoną. Nie udaje mu się to jednak. Dochodzi między nimi do kolejnej kłótni.

Korona Królów odcinek 148
(poniedziałek 31 grudnia, godz. 18:30 TVP1)

Rok 1345, Wielkanoc. Od trzech miesięcy Kazimierz oczekuje na przybycie cesarza. Mimo braku wieści, nie opuszcza go dobry humor. Wkrótce Przybysław donosi mu, że wojewodzie kaliskiemu udało się uwięzić Karola Luksemburskiego. Król zastanawia się, jak wiele dla czeskiego władcy warte jest życie jego syna. Korzystając z okazji, Kazimierz wstawia się u ojca Heleny za oddanym mu Guncelem. Wylicza Przybysławowi liczne zasługi rycerza. Jagna wraca na Wawel. Jej uczucie do medyka jest jeszcze silniejsze, co zasmuca Spytka. Mężczyzna miał bowiem nadzieję, że córka zapomni o ukochanym Karlu. Katarzyna postanawia pomóc Spytkowi. Tak manipuluje rozmową z Agnieszką, że księżna godzi się, by Jagna zamieszkała na dworze w Świdnicy. Bolko czuje, że następna wojna jest nieunikniona. Ma żal do Kazimierza o jego nieroztropne działania. Nikel odkrywa przed Rudigerem swoje prawdziwe oblicze. Okazuje się, że sprzyja Czechom.

Korona Królów odcinek 149
(wtorek 1 stycznia, godz. 18:30 TVP1)

Bolko rusza na spotkanie z Agnieszką. Dowiaduje się, że Karol Luksemburski zbiegł z więzienia w Kaliszu. Ojciec uciekiniera, Jan, chcąc pomścić syna, zbiera przy granicy swoje wojska. Konflikt zbrojny wisi w powietrzu. Zgromadzone informacje Bolko przekazuje w listach Kazimierzowi, Ludwikowi i Elżbiecie oraz Wittelsbachom, jednocześnie licząc na ich wsparcie w przypadku rychłej wojny. Guncel otrzymuje od księcia zadanie specjalne - ma zawrócić orszak Agnieszki. Księżna nie ma jednak zamiaru słuchać rycerza. Tymczasem na Wawelu trwa tajna narada. Król podejrzewa, że ktoś musiał donieść Czechom, gdzie przetrzymywany jest ich władca. Rozmowę możnych podsłuchuje Idzi. Kunegunda obawia się, że konflikt zbrojny uniemożliwi jej zamążpójście. Kazimierz uspokaja córkę.

Korona Królów odcinek 150
(środa 2 stycznia, godz. 18:30 TVP1)

Bolko zbiera wojsko na wypadek wojny. Do księcia przychodzi Browanik i relacjonuje mu, jak Czesi napadli na jego karawanę. Na zamek wracają Guncel, Jagna i Agnieszka. Bolko jest wściekły na żonę, że ta nie wykonała jego prośby. Agnieszka nie wyobrażała sobie jednak, by w tak trudnym czasie nie trwać u boku męża. Guncel zostaje wysłany na front. Helena martwi się o bezpieczeństwo ukochanego. Tymczasem na Wawelu Jasiek trenuje władanie mieczem z Janem Jurą. Skonfliktowanych rycerzy obserwują dwórki - Jutta i Oda. Gabija szykuje posag dla Kunegundy. Podczas przedślubnej krzątaniny Idzi zbliża się do księżniczki. Tylko tak wykona powierzoną mu misję otrucia córki Kazimierza. Szpieg częstuje Kunegundę winem z trucizną. Zawartość kielicha wypija jednak Oda. Dwórka traci przytomność.

Streszczenie następnych odcinków dostępne są tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz