Wódka najlepszym hasłem polskiej Wikipedii


Być może to nie przypadek, że w roku, w którym największa wolna encyklopedia obchodzi 18.urodziny hasło Wódka zostało zwycięzcą konkursu edycyjnego Wolna Polska-Wolna Wiedza. Konkurs, trwający od września ubiegłego roku polegał na rozbudowie artykułów w Wikipedii tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie. Drugim najlepszym hasłem w konkursie został orzeł bielik, trzecim - polska szkoła filmowa.

Wojciech Piechowski – Weselny toast, 1881, domena publiczna

Konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii. Kanon zawiera zbiór blisko 1500 najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków. W 2019 roku najlepszym i najwartościowszym merytorycznie artykułem zostało hasło Wódka.

Jej rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze - hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami, oraz poparte weryfikowalnymi źródłami. - Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie - powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka - na Wikipedii to samo zdrowie! - mówi prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza.

W konkursie wzięło udział 26 haseł, do finału zakwalifikowano 8. Wstępnej preselekcji dokonała komisja złożona z wikipedystów. Ostatecznych zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański.

Partnerami konkursu byli: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski

Patronat medialny: portal historia.org.pl, Mówią Wieki.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Hasło „wódka” w Kanonie Polskiej Wikipedii? Bez przesady.

Zostaw własny komentarz