76. rocznica Akcji pod Arsenałem


W piątek 26 marca 1943 roku o g. 17.30 w pobliżu warszawskiego budynku Arsenału rozpoczęła się, zorganizowana przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, akcja zbrojna o kryptonimie „Meksyk II„. Celem było odbicie z niemieckiego transportu więźniów, wśród których znaleźli się aresztowani kilka dni wcześniej Jan Bytnar „Rudy„ i Henryk Ostrowski ”Heniek”.

Miejsce akcji – ulica Długa, widok w kierunku wschodnim. Po lewej stronie Arsenał i wypalony gmach Pasażu Simonsa

We wtorek 26 marca 2019 roku mija od tamtej chwili 76 lat. Wszystkich, którzy chcieliby posłuchać o szczegółach akcji, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei J. Ch. Szucha 25 (filia Muzeum Więzienia Pawiak – oddziału Muzeum Niepodległości) zaprasza tego dnia o g. 10.00 na prelekcję Roberta Hasselbuscha pt. „76. rocznica Akcji pod Arsenałem – przebieg i sylwetki uczestników”. Po ekspozycji stałej Mauzoleum oprowadzi Andrzej Kotecki.

Z kolei następnego dnia, 27 marca 2019 o g. 11.00, będzie można uczestniczyć w Spacerze śladami bohaterów Akcji pod Arsenałem w 76. rocznicę, który poprowadzi Arkadiusz Żołnierczyk. Zbiórka pod pomnikiem Kopernika. Zapraszamy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz