Park Miniatur w Bałtowie - polskie zamki i zabytki w jednym miejscu!


Parki miniatur to ciekawy sposób na przybliżenie wyglądu najciekawszych zabytków i budowli. Nie brakuje ich w całej Europie: najważniejsze stolice Unii Europejskiej można zwiedzać w Brukseli, można poznać wszystkie zabytki Holandii w Hadze, czy zobaczyć Francję w miniaturze pod Paryżem. W Polsce niezwykle ciekawą krainą miniatur jest Polska w Miniaturze, czyli olbrzymi park w  Bałtowie, w województwie świętokrzyskim. To nie tylko atrakcja rodzinna, ale także znakomita oferta lekcji z historii i geografii dla dzieci i młodzieży.

Nauka przez zabawę

Nauka w szkolnej ławie to codzienność polskich uczniów. Przyswajanie encyklopedycznej wiedzy jest żmudne i nie zawsze przynosi pozytywne rezultaty, stąd też doświadczeni nauczyciele szukają okazji, by dzieci wyprowadzić poza mury szkoły. Lekcje w terenie połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i swobodną zabawą, podszyte walorami edukacyjnymi, są najlepszym sposobem na przekazywanie wiedzy. Bez stresu i bez nudy dzieci same zapamiętają na długo nazwy, daty i ciekawostki, a niektóre z chęcią sięgną po powrocie do książek, by wiedzę jeszcze poszerzyć.

Park miniatur, czyli wszystkie zabytki w jednym miejscu

W każdym rejonie naszego kraju znaleźć można monumentalne zabytki z czasów od średniowiecza aż do XIX wieku. Żeby jednak wszystkie je zobaczyć na żywo, trzeba by poświęcić wiele tygodni i mieć spore środki finansowe. Jednak w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym są one ustawione w skali 1:25 na stworzonej w terenie mapie Polski. Cały kompleks zajmuje około 1 hektara i każdy turysta, który się po nim porusza, ma wrażenie, jakby był prawdziwym olbrzymem. Wśród 48 budynków znajdują się między innymi klasztor na Jasnej Górze, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel czy zabytki województwa świętokrzyskiego: Krzyżtopór w Ujeździe, w Chęcinach, w Sandomierzu oraz pałac w Bałtowie.

Każdy budynek w miniaturze wykonany jest ręcznie i wygląda jak prawdziwy z czasów swojej świetności. Jeśli oryginał powstał z cegły, to także miniatura została z niej zbudowana, ale budynki w parku mogą różnić się nieco od tych autentycznych. Przebudowy czy wojenne zniszczenia miały olbrzymi wpływ na dzisiejsze obiekty zabytkowe, tym samym ich miniaturowe odpowiedniki pokazują, jaką potęgą była Rzeczpospolita przed wiekami i jak faktycznie wyglądały odwzorowane zamki i pałace.

Po parku w przewodnikiem

Same budynki w miniaturze już wzbudzają ciekawość. Można podziwiać bryły dawnych zamków i pałaców, zobaczyć, z jakich materiałów były zbudowane, przekonać się, jak bardzo się zmieniły na przestrzeni wieków. Dodatkową atrakcją jest jeszcze słuchanie legend, które znają tutejsi zaangażowani pracownicy parku.

Po parku miniatur oprowadzają przewodnicy, którzy obdarzeni są darem opowiadania, znają odpowiedzi na wszelkie pytania i wiedzę przekazują, okraszając ją olbrzymią dawką ciekawostek i humoru. Spacerując od budynku do budynku, przemierzając ścieżki, mijając rzeki i jeziora, łatwo można sobie je wyobrazić w rzeczywistości i nabrać ochoty do odwiedzenia chociaż kilku podczas podróży po kraju. Zwiedzanie parku miniatur to fantastyczna lekcja historii i geografii dla dzieci, młodzieży i dorosłych, stąd olbrzymie zainteresowanie jego odwiedzinami, zwłaszcza wiosną i latem.

Zwiedzanie innych atrakcji

Do Polski w Miniaturze w Bałtowie warto przyjechać specjalnie, ale także zajrzeć do niego pod pretekstem odwiedzin innych atrakcji tego rozległego kompleksu turystycznego. W Bałtowie pod dostatkiem jest terenu spacerowego z setką modeli dinozaurów, prehistorycznego oceanarium, Zwierzyńca i parku rozrywki pełnego karuzel, wyposażonego w rollercoaster.

Aby z innych zakątków kompleksu dotrzeć do Polski w Miniaturze, można poruszać się school busem, na piechotę, a nawet kolejką krzesełkową z pięknym tarasem, z którego rozciąga się widok na okolicę i na budynki w skali 1:25. Pobyt można zaplanować nawet na kilka dni, dzięki czemu każdą z atrakcji uda się zwiedzić gruntownie i najważniejsze miejsca odwiedzić wielokrotnie. W okolicy nie brakuje rozbudowanej bazy noclegowej oraz gastronomicznej. Samo województwo świętokrzyskie ze swoimi wzgórzami, zamkami, miasteczkami przyciąga turystów z całego kraju.

Czy warto zabrać dzieci na wycieczkę do Bałtowa?

Pobyt w Bałtowie to znakomita okazja do zabawy i nauki, świetnie łączy różnorodne zainteresowania, ale przede wszystkim zachęca do poszerzania wiedzy dotyczącej zwierząt, także tych prehistorycznych, historii naszego kraju, geografii. Jest to wiedza bardzo przystępna, podana w nietypowy, obrazowy sposób, dlatego lekcje na terenie kompleksu w Bałtowie są przystępne i na zawsze zapisują się w pamięci. Nic więc dziwnego, że dla rodziców przyjazd do Bałtowa jest pomysłem na spędzenie z dziećmi weekendu, urlopu lub dłuższych wakacji.

Jest też kierunkiem szkolnych wycieczek uczniów ze wszystkich zakątków Polski. Kompleks swoją ofertę kieruje do grup zorganizowanych oraz klientów indywidualnych, traktując każdego gościa z najwyższym uznaniem i oferując atrakcje, jakich nie ma  w innych miejscach naszego kraju.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Wazow pisze:

    Byłem i polecam, zwłaszcza dla małych dzieci to duża atrakcja, dla większych nieco mniejsza, ale jest to jakiś pomysł na wycieczkę

  2. asiaaaaaaaaa pisze:

    Zgadzam się, że warto odwiedzić Bałtów 🙂 Park Miniatur jest naprawdę fajny, ale jest też sporo innych atrakcji różne zwierzaki, wesołe miasteczko no i oczywiście Dinozaury. Jak ktoś chce się wybrać z rodziną na weekend to miejsce jest idealne 🙂

  3. Kacper pisze:

    Bardzo fajne miejsce gdy się ma dzieci 🙂

Zostaw własny komentarz