Dni Grunwaldu 2019. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2019 - zobacz program


Bitwa pod Grunwaldem, obraz Jana Matejki

Tegoroczne Dni Grunwaldu odbędą się w dniach 10-14 lipca 2019 r. XXII Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się o w sobotę o godz. 15.00 W bitwie, jak co roku, weźmie udział ponad 1000 rycerzy z całej Europy.

Program inscenizacji bitwy pod Grunwaldem 2019:

10 lipca 2019 r. - ŚRODA

11.00 - Turniej łuczniczy (Chorągiew Krakowska)
12.00 - VI Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu”
14.00 - Warsztaty chorału gregoriańskiego cz.I (Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza)
16.00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich
- V Turniej Bojowy Seniorów 40 +
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IV Turniej Bojowy Kobiet
18.00 - VI Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz  Grunwaldu”
20.00 - IX Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball - „Grundial 2019”

11 lipca 2019 r. - CZWARTEK

X.00 - Warsztaty Gier Planszowych
9.00   - Msza Święta – obóz Wielkiego Mistrza
10.00 - 13.00 - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - V Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – Eliminacje cz. I 
13.30 - 16.00 - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - V Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – Eliminacje cz. II
15.00 - Warsztaty chorału gregoriańskiego cz. II (Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza)
16.00 -
Bule (Pétanque) – Eliminacje (Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska)
17.00 – 19.00 
- Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – „MELLE” - Bojowy Turniej Chorągwi (grupowe starcia rycerskie „na ostre” 12x12)
20.00 – IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - V Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” - Finał

12 lipca 2019 r. - PIĄTEK

9.00 – Msza Święta w języku Łacińskim w oprawie średniowiecznej – obóz Wielkiego Mistrza
9.45   - Warsztaty chorału gregoriańskiego cz. III - Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza (po mszy świętej)
10.00 - IX Średniowieczne Mistrzostwa Polski W Szachach Klasycznych (sala kinowa Muzeum)
10.00 - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich V Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”- Eliminacje
11.30 - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich V Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu” - Finał
12.30 - „Grunwaldzkie Wici”
14.00 - Turniej łuczniczy „EFENDI” – pole bitwy -  (Chorągiew Mazowiecka ks. Janusza)
14.00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich
- Turniej bojowy „Samoczwart” - Eliminacje na machinach bojowych
15:00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich
- Turniej bojowy „Samoczwart” - FINAŁ, walki 2vs2
16:00 – 19:00 -
XV Grunwaldzkie Spotkania z folklorem  (scena festynowa)
17.00 - Próba generalna XXII Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
18.00 - II Turniej Bardów - Benefis zespołu Roderyk - scena „U Rycerzy”
19.00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich
19:00 - Występ  zespołu i wspólna zabawa z zespołami ( scena festynowa)

13 lipca 2019 r. - SOBOTA

8.30   - Officium parvum Conceptionis Immaculatae (Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w j. polskim) - obóz W. Mistrza
9.00   - Msza De Divisione Apostolorum -Msza odprawiana w języku Łacińskim (wg. formularza z 1410 r.) – obóz Wielkiego Mistrza
9.00   -
V Grunwaldzki Turniej Puszkarzy (artyleryjski)- (pole bitwy)
9.00   - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - VII Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich
11.00
- Polowa Msza Święta u harcerzy
11.00
- Bule (Pétanque) – Finał (plac turniejowy)
12.30 - Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym

14.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15.00 – XXII Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem - scenariusz i reżyseria Krzysztof Górecki
16.00 - II Turniej Bardów - Benefis zespołu Roderyk - scena „U Rycerzy”
16:00 - 17:30 – Przegląd Piosenki Harcerskiej i Turystycznej  (scena festynowa )
17:30 - 21.00
- Koncerty zespołów (scena festynowa)
21:00 -
Wspólna zabawa z zespołami (scena festynowa)
22.30 - Fire Show -“Ogniem Grunwald Krzesany” (obóz Kuglarzy lub plac turniejowy) Nephilim Fire &Light Show
23:00 - Pokaz sztucznych ogni  (przy scenie festynowej )

14 lipca 2019 r. - NIEDZIELA

9.30 - Officium parvum Conceptionis Immaculatae (Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w j. polskim) - obóz W. Mistrza
10:00- Msza De Divisione Apostolorum-Msza odprawiana w języku Łacińskim (wg. formularza z 1410r) – obóz Wielkiego Mistrza
*Program może ulec zmianie

Miejsce: Grunwald (Stębark 1, 14-107 Gierzwałd)
Data i godzina: 10-14 lipca 2019 r.
Szczegóły: grunwald1410.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz