„Tajemna historia świata” – N. Redfern – recenzja


Teorie spiskowe miały swoich entuzjastów od zarania dziejów. Niemal każde wydarzenie historyczne doczekało się mniej lub bardziej wiarygodnej koncepcji, która je wyjaśniła. Zaskakiwać może fakt, iż niektóre osoby z łatwością odrzucają klasyczną interpretację historii na rzecz nawet najbardziej niesamowicie brzmiących teorii.

Nick Redfern we wstępie do Tajemnej historii świata stwierdza, iż „historia dawna, współczesna, jest w podobnej sytuacji jak dinozaury – nieustannie grozi jej wyginięcie. Dopóki się nie zmobilizujemy i nie zrozumiemy, że całe nasze dzieje, dobre i złe, a nawet potworne, winny być powszechnie znane niezależnie od tego, jak przykre może się to dla nas okazać, pozostaniemy w pewien sposób ślepi”. Warto dodać, że brytyjski dziennikarz w swoim dorobku ma już ponad trzydzieści książek poświęconych niewyjaśnionym zagadkom oraz teoriom spiskowym.

Nową publikację – ładnie wydaną, z ilustracjami – podzielono na trzy części. Pierwszą z nich poświęcono „starożytnym wizytom obcych„. W tym rozdziale Redfern zaproponował własną reinterpretację niemalże całej historii starożytnej. Niektóre teksty zostały poświęcone Biblii. Czytelnik może dowiedzieć się z nich o tym, że Mojżesz otrzymał Dziesięć Przykazań od pozaziemskiej cywilizacji, Arka Przymierza była niczym innym, jak śmiertelną bronią zagłady, Goliat – potomkiem kosmicznych bogów, a słynne plagi egipskie to „pozaziemskie wirusy„. Nawet prorok Jonasz miał zostać porwany przez kosmitów. Książka porusza także takie tematy jak: Atlantyda, legendy Indian amerykańskich czy słynna ”twarz na Marsie”.

Druga część zgodnie z tytułem przedstawia teorie spiskowe. Dziennikarz przywołuje w niej wiele historii dotyczących zamachów na znane postacie historyczne. Przeczytać można o zabójstwie Abrahama Lincolna, Johna F. Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga czy Johna Lennona. Autor podejmuje również rozważania nad tym, czy możliwe jest, że Adolf Hitler przeżył II wojnę światową. W tej części znajduje się też kilka tekstów poświęconych kosmitom: od katastrofy UFO w Roswell, poprzez „strefę 51” i tajne samoloty, technologię obcych oraz garść informacji o słynnych kręgach w zbożu, aż po technikę szpiegowania umysłów.

Pracę kończą teksty dotyczące „nowego ładu światowego”. Są nimi m.in. sprawa ataku na World Trade Center, epidemia ptasiej grypy czy zabójstwo Osamy bin Ladena.

Książka ta stanowi olbrzymią dawkę fascynujących historii. Autor bardzo sprawnie opisuje różne teorie spiskowe, nie komplikując ich zbyt mocno. Nie wyraża żadnych sądów, lecz zwyczajnie przedstawia różne punkty widzenia. Dzięki temu Tajemna historia świata wciąga od pierwszych stron, raz grając na emocjach, innym razem wywołując uśmiech na twarzy. Redfern dokonał rzetelnej dokumentacji różnych teorii spiskowych oraz ich alternatywnych wersji. W większości przypadków można dojrzeć drobiazgowość autora, który zaprezentował liczne naukowe hipotezy, zagłębił się w dawne wierzenia, próbując dociec ich istoty. Dziennikarz ujawnił wiele oficjalnie zatajanych faktów i przekłamań. Redfern przykładał szczególną wagę do tematu manipulacji i wpływu tajemnych środowisk na ludzkość. Tym samym skłania czytelnika do podjęcia wyboru, czy warto przyjąć za prawdę najbardziej absurdalne i niedorzeczne historie, czy też nie.

Książkę czyta się z niezwykłym zainteresowaniem. Szczególnie może ona przypaść do gustu wielbicielom serialu Z archiwum X. Poruszane w niej teorie oraz zagadki ukazywały się również na łamach pism traktujących o teoriach spiskowych dotyczących wydarzeń z historii świata. W Polsce bardzo popularne było czasopismo Faktor X (wydawane w latach 1998–2001), które wyjaśniało m.in. katastrofę w Roswell czy zabójstwo prezydenta Kennedy’ego. W omawianej pracy Redferna roi się od tego typu spekulacji. Warto zaznaczyć, iż niektóre z przytoczonych przez siebie wydarzeń przedstawił na podstawie dokumentacji, inne zaś oparł wyłącznie na przekazach ustnych.

Po omówieniu wartości, jaką niesie sama treść pracy, warto również pochylić się nad pozostałymi elementami przyciągającymi uwagę czytelnika. Pierwszym z nich jest okładka „mówiąca” o tym, na jakich wydarzeniach i miejscach głównie skupił się Redfern. Przedstawia ona atak terrorystyczny na World Trade Center czy tajemniczy Stonehenge. O atrakcyjności książki świadczy ponadto zawarta w niej spora ilość ilustracji. Podobnie jak okładka, one także dobrze odzwierciadlają informacje omawiane przez autora. W pracy zastosowano didaskalia, z których zdecydowanie łatwiej jest korzystać dociekliwszym czytelnikom.

Z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Tajemną historię świata wszystkim osobom, które chcą sięgnąć nieco głębiej w odmęty spisków i tajemniczych teorii.

 

Plus minus:

Na plus:
+ bogata baza źródłowa
+ zebranie w całość najciekawszych teorii spiskowych
+ ciekawe ilustracje
+ didaskalia zawierające ciekawostki dotyczące omawianego tematu
Na minus:
- brak

 Tytuł: Tajemna historia świata. Teorie spiskowe od „starożytnych wizyt obcych„ po ”nowy ład światowy”

Tytuł oryginalny: Secret History: Conspiracies from Ancient Aliens to the New World Order

Autor: Nick Redfern

Tłumaczenie (z jęz. angielskiego): Radosław Kot

Wydawca: Rebis

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-8062-167-1

Liczba stron: 499

Okładka: miękka

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange
Korekta: Agata Polte

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz