Najważniejsze samochody w historii. Sprawdź modele, które zmotoryzowały świat!


Nie tylko Ford T stoi za rewolucją w branży motoryzacyjnej. Znacznie więcej samochodów zapisało się na kartach historii, wprowadzając innowacje, które dziś są uważane za oczywiste. Sprawdź, które modele aut zmotoryzowały świat.

1. Mercedes 260 D (1936)

Innowacja: zamontowanie silnika diesla w samochodzie osobowym

Auto trafiło do produkcji seryjnej w 1936 roku i od razu stało się ulubieńcem wśród taksówkarzy. Turbodoładowany samochód z silnikiem diesla był ekonomiczny, zapewniał dobre osiągi i umożliwiał wykorzystywanie pełnej mocy na długich trasach. Silnik miał jedynie 45 KM i rozpędzał się do niecałych 100 km/h, lecz spalał jedynie 10 litrów oleju napędowego, pomimo masy wynoszącej ponad 1,5 tony. Wyprodukowano niecałe 2000 egzemplarzy Mercedesa 260 D, dlatego dziś często ten model jest objęty classic car insurance.

2. Citroen Traction Avant 11CV Commerciale (1938)

Innowacja: pierwszy samochód typu Hatchback

Traction Avant powstał z myślą o przedsiębiorcach. Auto z wygodnym dostępem do bagażnika i całej tylnej części pojazdu odpowiedziało na większość ich potrzeb. Klapa tylna otwierała się do góry i na dół, dzięki czemu samochód był łatwiejszy do załadowania i wyładowania.

3. Oldsmobile (1939)

Innowacja: pierwszy samochód z automatyczną skrzynią biegów, który trafił do produkcji masowej

Automatyczna skrzynia biegów jest uwielbiana przez Amerykanów do tego stopnia, że wielu z nich nie potrafi prowadzić auta z manualną skrzynią. Nie powinno to dziwić, gdyż już 1939 roku General Motors wypuścił samochody Oldsmobile, w którym biegi zmieniały się automatycznie. W kolejnych latach automaty pojawiły się w samochodach marki Cadillac, które do dziś są uznawane za kultowe przez Lancaster Insurance.

4. Oldsmobile Tornado (1973)

Innowacja: pierwsza poduszka powietrzna

W czasach, gdy samochody znacznie przyśpieszyły, pojawił się problem z zapewnieniem pasażerom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Poduszki powietrzne są dziś standardem, lecz w 1973 roku były zupełną nowością. Co ciekawe, samochody z poduszkami powietrznymi były niechętnie kupowane przez kierowców z lat 70.

5. Oldsmobile Curved Dash (1901)

Innowacja: pierwszy samochód produkowany masowo

Na koniec ciekawostka. Ford T jest często błędnie określany pierwszym samochodem, który trafił do produkcji masowej, gdyż w rzeczywistości był nim Oldsmobile Curved Dash. Ford T co prawda był produkowany na innowacyjnej linii produkcyjnej, jednak to Curved Dash był zaprojektowany w taki sposób, by każdy model zjeżdżający z taśmy był identyczny. Dzięki temu znacznie łatwiejsze było tworzenie części zamiennych i naprawianie pojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z lancasterinsurance.co.uk

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz