Unikatowy polski karabin samopowtarzalny wz. 38M nową bronią w Battlefield V


Unikatowy polski karabin samopowtarzalny wz. 38M to nowa broń dostępna w Battlefield V. Teraz miliony graczy z całego świata może skorzystać z niego na wirtualnym polu walki.

Karabin 1938M w Battlefield™ V

Historia karabinu

Karabin samopowtarzalny wz. 38M to konstrukcja stworzona przez inż. Józefa Maroszka w połowie lat trzydziestych. Broń była zwycięskim projektem Maroszka wykonanym na konkurs ogłoszony przez Instytut Badań Materiałów Uzbrojenia. Pierwszy prototyp karabinu udało się stworzyć w 1936 r. Rok później wz. 38M był testowany na poligonie w Zielonce. Następnie rozpoczęto jego produkcję, do wybuchu II wojny światowej wyprodukowano zaledwie 150 sztuk. Broń wyróżniała się prostą konstrukcją i niezawodnością. Więcej o polskiej konstrukcji tutaj.

Brak jest informacji o użyciu karabinu w warunkach bojowych. Sam konstruktor twierdzi, że podczas wojny z własnego egzemplarza udało mi się zastrzelić strzelca i ciężko ranić pilota niemieckiego samolotu. Podczas niemieckiej okupacji Maroszek relacjonował, iż widział niemieckich żołnierzy noszących jego karabin.

Kolekcjonerski unikat

Rysunek przedstawiający polski karabin samopowtarzalny wz. 38M / fot. JoncaA, CC-BY-SA 3.0

Obecnie karabin jest unikatem kolekcjonerskim. Z 150 wyprodukowanych egzemplarzy zachowało się zaledwie kilka. Jeden z nich w 2017 r. został nabyty na amerykańskiej aukcji przez Muzeum Obrony Narodowej (Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie) przy pomocy Fundacji PZU za cenę 69 tys. dolarów. Natomiast w 2014 r. za 25 tys. dolarów inny egzemplarz karabinu nabyło Muzeum Historii Polski w Warszawie. Broń do Stanów Zjednoczonych trafiła najprawdopodobniej jako łup wojenny, który zabrali ze sobą amerykańscy żołnierze.

1938M w Battlefield V

Karabin Maroszka nazwany w grze jako 1938M jest nagrodą w cotygodniowym wyzwaniu w ramach Rozdziału IV trybu Teatry Wojny. Każdy gracz, który wykona zadanie otrzyma polski karabin, który będzie dostępny w klasie szturmowca. Battlefiled V to pierwszoosobowa strzelanka osadzona w realiach historycznych. Nawet 64 graczy podzielonych na dwa zespoły walczą w jednym z kilku dostępnych trybów rozgrywki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Szturmowca

  2. Anonim pisze:

    To teraz polskie mapy

  3. Sławomir pisze:

    Karabin jest dla szturmowca, nie zwiadowcy

Zostaw własny komentarz