„Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia” – S. Hannawald, U. Pramann – recenzja


W karierze Svena Hannawalda niemal wszystko szło jak z płatka. Błyskawicznie zrobił furorę na skoczniach i zyskał ogólnoświatową sławę. Po trzech latach ta świetna passa została niespodziewanie przerwana. Główną przyczyną tego stanu rzeczy było zawodowe wypalenie. Jak skoczek, popularnie nazywany Hannim, sobie z nim poradził? Jak wygląda jego życie po zakończeniu kariery? O tym wszystkim można przeczytać w książce Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia.

W Polsce po raz pierwszy recenzowana pozycja ukazała się w 2014 r. Obecne wydanie jest wznowieniem. Należą się za to niewątpliwie podziękowania Wydawnictwu Sine Qua Non, gdyż w naszym kraju, pomimo licznych sukcesów „Orłów”, książek traktujących o skokach narciarskich jest jak na lekarstwo.

W momencie pierwszego wydania w Polsce bohater książki był jedynym skoczkiem, który wygrał podczas jednej edycji wszystkie konkursy epickiego Turnieju Czterech Skoczni. Turnieju, na którym rodziły się gwiazdy i upadały kariery. W hierarchii ważności dla skoczków narciarskich wyżej znajdują się tylko Igrzyska Olimpijskie oraz Mistrzostwa Świata. Wracając jednak do głównej myśli, należy napisać, że w momencie wydawania wznowienia, do elitarnego grona zwycięzców podczas jednej edycji wszystkich konkursów dołączyli: Kamil Stoch oraz Ryoyu Kobayashi. O ilebrak w kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii skoków narciarskich Japończyka można wydawcy jeszcze wybaczyć (miało to miejsce przed premierą książki), to brak innych ważnych wydarzeń po 2011 r. już jednak ciężko.

Na końcu książki zamieszczona jest rozmowa z niemieckim skoczkiem, przeprowadzona na początku 2014 r., na potrzeby polskiego wydania.Szkoda, że nie pokuszono się o drugi, aktualny wywiad, w którym można byłoby zapytać Svena o wyczyny Kamila Stocha, ocenę Wernera Schustera jako trenera niemieckiej kadry czy wrażenia z pracy komentatora telewizyjnego. Moim zdaniem, taki zabieg znacznie podniósłby wartość recenzowanej pozycji.

Plusem jest zamieszczenie na ostatnich stronnicach posłowia Adama Bucholza, który przybliża w telegraficznym skrócie czytelnikom, co wydarzyło się w skokach w latach 2014-2019. Do innych zalet recenzowanej książki należy zaliczyć kolorową wkładkę ze zdjęciami, przystępny i prosty język, dzięki czemu z przyswojeniem lektury nikt nie powinien mieć większego problemu oraz szatę graficzną.

Recenzowana pozycja nie jest typową biografią, w której można zapoznać się wyłącznie z życiorysem głównego bohatera. Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życiajest książką traktującą też o skokach narciarskich. Czytelnik dowie się, jak np. wyglądała w swoim czasie dieta najlepszych skoczków (zaznaczam od razu, że można się tutaj nieźle zdziwić), systemie szkolenia sportowców w Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz jak Hannawalda postrzegają inne, ważne w jego życiu osoby.

Wszystkie wymienione wyżej wątki są jednak kwestiami pobocznymi. W swojej treści recenzowana pozycja skupia się przede wszystkim na trzech najważniejszych zagadnieniach, tj. początkach kariery Hannawalda, jego triumfie w TCS 2002 oraz leczeniu syndromu wypalenia. Książka składa się z 10 rozdziałów, słowa wstępnego obu autorów, wywiadu z psychoterapeutką Hannawalda oraz wymienianych już wyżej, kalendarium historii skoków narciarskich, wywiadu z głównym bohaterem oraz posłowia.

Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia mogę polecić praktycznie wszystkim, gdyż każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W pierwszej kolejności powinna jednak przykuć uwagę osób borykających się z obniżonym nastrojem lub wypaleniem zawodowym (gdyż mogą w niej znaleźć wiele cennych wskazówek, jak wyjść na prostą) oraz fanów skoków narciarskich, zwłaszcza tych z Polski. Może się okazać, że zmienią zdanie o Svenie Hannawaldzie o 180 stopni, tak jak to zrobił autor niniejszej recenzji.

Plus minus:
Na plus:
+ podjęty temat
+ przystępny język
+ płynna narracja
+ wkładka z ilustracjami
+ dodatkowe informacje o głównym bohaterze, jak i uprawianej przez niego dyscyplinie
+ bogata szata graficzna
Na minus:
- nieaktualna w treści

Tytuł: Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia

Tytuł oryginalny: Mein Höhenflug, mein Absturz, meine Landung im Leben

Autor: Sven Hannawald, Ulrich Pramann

Tłumaczenie: Renata Pol

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2019 (wydanie II)

ISBN: 978-83-8129-443-0

Liczba stron: 310

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Arek pisze:

    Komuś się coś pogibało. Na rynku jest masa nowych książek historycznych, a portal Historia daje akurat recenzję książki nadającej się na jakiś Sport.pl albo coś w tym stylu

  2. SportFan pisze:

    Przecież są też recenzje historycznych, jest ich mnóstwo. Są też biografie także sportowców ja je akurat czytam to także historia. Arku nie chciałbym by po Twojej krytyce takie recenzje zniknęły

Zostaw własny komentarz