Wyklęty przez komunistów żołnierz niezłomny na kolejnej monecie NBP


Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni. Bohaterem październikowej emisji będzie Łukasz Ciepliński ps. „Pług”.

Łukasz Ciepliński ps. „Pług”

Łukasz Ciepliński był podpułkownikiem piechoty Wojska Polskiego (pośmiertnie awansowany na pułkownika), żołnierzem Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz NIE i DSZ. Był prezesem IV Komendy Zrzeszenia WiN. Za swoją patriotyczną postawę został uhonorowany Orderem Orła Białego. W dniu 28 listopada 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

W wojnie obronnej 1939 r. jako dowódca kompanii przeciwpancernej walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Gen. Tadeusz Kutrzeba odznaczył go Orderem Virtuti Militari V klasy za zniszczenie z działka przeciwpancernego sześciu niemieckich czołgów i dwóch wozów dowódczych. W ramach akcji „Burza” brał udział w wyzwalaniu Rzeszowa. Następnie przeszedł do konspiracji nie ujawniając się Sowietami. Następnie działał w organizacjach konspiracyjnych.

Urząd Bezpieczeństwa aresztował go 28 listopada 1947 r. w Zabrzu. Przez trzy lata był katowany w komunistycznych funkcjonariuszy. Ostatecznie stalinowski sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 r. Jego ciało wyrzucono do bezimiennego grobu. Do dziś trwają poszukiwania szczątków Cieplińskiego.

Metryczka monety

Nominał 10 zł
metal: Ag 925/1000
stempel: lustrzany
średnica: 32,00 mm
masa: 14,14 g
brzeg (bok): gładki
nakład: do 13 000 szt.
Projektant monety: Dobrochna Surajewska
Emitent: NBP

Wojciech Korfanty na kolejnej monecie

W dniu 5 listopada 2019 r, NBP planuje wprowadzić do obiegu złotą monetę o nominale 100 zł oraz srebrną monetę o nominale 10 zł z serii Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Wojciech Korfanty.

Źródło: nbp.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Przyjaciel pisze:

    Temat osoby na monecie bardzo dobry, ale graficznie NBP miał ładniejsze monety.

Zostaw własny komentarz