Korona królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 271-280 historycznej telenoweli TVP


Korona królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30, trwają ok. 30 minut. Natomiast w piątki o 18.30 nadawany będzie program edukacyjny Korona królów - taka historia...

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 271
(wtorek 22 października, godz. 18:30 TVP1)

Helena i Cudka chcą wyznać Niemierzy prawdę, ale złe wieści z Wielkopolski niweczą ich zamiary. Jagiełło jest w trudnej sytuacji, ale nie chce przyjąć chrztu ani się żenić. Jan z Kleparza rusza na radę panów do Melsztyna, gdzie zwraca uwagę na absurd polskiego położenia. Spytek zdradza, że posłał Pełkę do Jagiełły.

Korona Królów odcinek 272
(środa 23 października, godz. 18:30 TVP1)

23 marca 1383. Niedziela Palmowa. Trwa zjazd w Sieradzu, na którym odbywają się dyskusje na temat obsadzenia tronu. Spytek fortelem pozbywa się Opolczyka z grona kandydatów na króla Polski. Pełka podczas spotkania z Jagiełłą przedstawia propozycję sojuszu i małżeństwa z Jadwigą.

Korona Królów odcinek 273
(czwartek 24 października, godz. 18:30 TVP1)

Zielone Świątki. Bodzanta i Siemowit chcą uprowadzić Jadwigę. Ich zamiary udaremniają Spytek i Pełka. Panowie polscy oczekują na orszak węgierski, ale córka Ludwika się nie pojawia. Zamiast niej Bośniaczka przysyła list, w którym oznajmia, że Andegawenka przyjedzie do Polski najwcześniej za kilka miesięcy. Helena rodzi syna, Urszula znów ją szantażuje. Jagiełło oznajmia matce, że podjął ostateczną decyzje: ożeni się z Jadwigą.

Korona Królów odcinek 274
(poniedziałek 28 października godz. 18:30 TVP1)

Mentor zawiadamia panów polskich, że królowa Jadwiga zjawi się w Polsce najwcześniej wiosną. Przedbór z Brzezia usiłuje zapanować nad sytuacją na Wawelu. Hanul zwiedza Kraków. Niemierza wraca z Sierakowa i dowiaduje się o zdradzie Heleny. Kiedy w pospiechu opuszcza dom, dostrzega Hanula. Jest pewny, że mężczyzna zamierza go zabić.

Korona Królów odcinek 275
(wtorek 29 października, godz. 18:30 TVP1)

Jadwiga rozmawia z matką. Próbuje wymusić na niej zgodę na wyjazd do Polski. Mentor znajduje list królowej adresowany do Wilhelma, w którym ta pisze o sekretnym spotkaniu w Krakowie. Kowno zajęli Krzyżacy. Jagiełło zamierza pozostawić Litwę Witoldowi. Wierzynek zostaje szpiegiem Gniewosza z Dalewic.

Korona Królów odcinek 276
(środa 30 października, godz. 18:30 TVP1)

Jadwiga otrzymuje list oczerniający Wilhelma. Maria, która jest jego prawdziwą autorką, wmawia siostrze, że przyniósł go posłaniec z Litwy. Zollner usiłuje uzyskać informacje o Litwie od Konrada Wallenroda. Witold staje po stronie Jagiełły i zgadza się na przyjęcie chrztu. Dzięki intrydze Gniewosz z Dalewic ponownie zajmuje miejsce przy Opolczyku. Próbuje namówić go, by wyjechał do Wiednia. W Krakowie Jan z Kleparza pomaga chorym dzieciom.

Korona Królów odcinek 277
(czwartek 31 października, godz. 18:30 TVP1)

Po przyjeździe do Polski Jadwiga nawiązuje dobre stosunki ze Spytkiem i wychodzi do oczekującego na nią tłumu. Wśród ludzi ukrywa się zamachowiec Cztan z Borowiny. Niemierzy udaje się udaremnić jego zamiary. Korygiełło, na rozkaz Jagiełły, zmierza do Polski, by powitać królową. Neu-Marienwerder nadal utrzymuje obronę. Z posiłkami przybywa Wallenrod. Ragana poświęca się, by ocalić Jagiełłę.

Korona Królów odcinek 278
(poniedziałek, 4 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Jadwiga próbuje lepiej poznać Dymitra z Goraja. Zazdrośni panowie polscy spiskują z Gniewoszem z Dalewic, by nie dopuścić do spotkania Jana z Kleparza i Jadwigi. Opolczyk próbuje nakłonić Leopolda, by jak najszybciej oddelegował do Krakowa Wilhelma. Ten oszukuje i zdradza Jadwigę. Niemierza postanawia zmienić swoje życie.

Korona Królów odcinek 279
(wtorek 5 listopada, godz. 18:30 TVP1)

W sobotę przed koronacją Jadwiga udaje się na pielgrzymkę pokutną na Skałkę. Biednym rozdaje jałmużnę. Ma nadzieję, że Wilhelm zjawi się na jej koronacji. Gniewosz obmyśla intrygę - próbuje skłócić Jadwigę ze Sptykiem. Ten zdradza w końcu Jadwidze informacje na temat zamachu i próbie porwania. Oby okazać mu zaufanie, Jadwiga wręcza mu pierścień. Spytek jest przytłoczony. Martwi się, że unieszczęśliwi kobietę, wydając ją za mąż za Jagiełłę.

Korona Królów odcinek 280
(środa 6 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Trwa uroczystość koronacji Jadwigi. Na Wawel przyjeżdżają Litwini - Lisica i Korygiełło. Bodzanta wchodzi w konflikt z Radlicą, Spytek stara się okazać wsparcie Jadwidze. Kobieta chce ułaskawić Cztana z Borowiny i postanawia zgodzić się na koronację, jeśli tylko Bodzanta poprze jej decyzję. Przedbór z Brzezia krytykuje znajomość córek z Janem z Kleparza. Jagiełło zwycięża z wojskami Wallenroda, ale okazuje łaskę tym, którzy pozostali przy życiu.

Streszczenie następnych odcinków dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

11 komentarzy

 1. Kazimierz pisze:

  Bardzo interesujący film...

 2. anna pisze:

  Zdecydowanie bardziej wciągające odcinki niż w poprzedniej serii. nie miałabym nic przeciwko dwóm odcinkom dziennie.

 3. zwierzyniecki pisze:

  mało znany okres bezkrólewia w Polsce po smierci Ludwika Węgierskiego został przybliżony-przynajmniej widzom telenoweli;w literaturze ‚popularnej„-historyczna opowieść Kraszewskiego „-Siemko”-przybliża tamte czasy;sytuacja’polityczna”-dość skomplikowana-obejmuje w tamtym okresie historycznym powiązane ze sobą wydarzenia w Polsce i na Węgrzech/następstwo tronu dla córki Ludwika Węgierskiego/oraz na Litwie/małżeńskie plany Jagiełły z królową Polski,czego następstwem będzie unia obu państw/

  • francopilot pisze:

   wątek litewski-jakże mało znany;księstwo skonfliktowane z Zakonem;z Moskwą -w różnych okresach-a także i z Węgrami/połączonymi osobą króla z Polską/;no i wojna domowa młodego Jogajły/Jagiełły/ze stryjem Kiejstutem i jego synem Witoldem;odzyskanie Wilna/1382/przez Jagiełłe-z pomocą mieszczan;śmierć Kiejstuta/w nieznanych okolicznosciach/w filmie za sprawą młodego Niemierzy;no i kupiec Hanul/postać historyczna/mieszczanin wileński na handlowym szlaku Ryga-Wilno-Lublin-Kraków;także doradca i „dyplomata”Jagiełły;przywilej dla kupców z nadgranicznego Lublina/1383?/na swobodny handel z Litwą/i na odwrót/to także jego zasługa i to zanim Jagiełło został królem Polski.

 4. Krzysztof-MIchał pisze:

  jak przystało na telenowelę dużo wątków;historycznych/niektóre domniemane/,obyczajowych,nawet „kryminalnych”;także sporo postaci;i historycznych i fikcyjnych;o niektórych postaciach autentycznych z tamtych czasów wiemy niezbyt wiele,więc dla potrzeb filmowych „uaktywnia się” je;wprowadza w różne wydarzenia,w ktorych mogły brać udział;zasługą„Korony”jest przybliżenie historii Polski/zwłaszcza w tamtych mało znanych czasach/;ilu ludziom znana jest postać Opolczyka/także fundatora Jasnej Góry/;rody Melsztyńskich/Spytek II to już 3-cie pokolenie/czy Zawiszów;kandydat do tronu Ziemowit/IV-ty Mazowiecki/;czy postać Elżbiety Bośniaczki-matki Jadwigi....

 5. Krystyna pisze:

  Doprowadzają człowieka do nerwicy dopiero odcinek się zacznie już się kończy powinno być chociaż dwa mimo to zaciekle oglądam.

  • francopilot pisze:

   telenowela tak ma!dużo wątków i postaci domniemanych czy fikcyjnych;aby ożywić akcję,uatrakcyjnić;wszak wiadomosci historycznych z tamtych czasów nie ma za wiele....a tu tyle odcinków do ‚wypełnienia’....telenowel nie oglądam,ale tu zrobiłem wyjątek bo historia Polski-zwłaszcza tamtych czasów mnie interesuje;ale chyba TV powtarza wszystkie 4 odcinki z całego tygodnia?w jednym „kawałku”?kiedys widziałem;ale łącznie 2 godziny to trochę mnie nużyło;z nadmiaru wątków....

 6. Hela pisze:

  Wszystko fajnie, ale te odcinki są stanowczo za krótkie. Samego oglądania jest może maksymalnie 15 minut. Powinni dodać przynajmniej 10 minut.

 7. zwierzyniecki pisze:

  telenowela zaplanowana na lata....więc krótkie odcinki;w każdym kilka wątków;może,żeby „akcja” nie biegła za szybko?;Sprawa wyboru męża dla królowej Jadwigi/w telenoweli/ też „wielowątkowa”;wiadomo,że Wilhelm Habsburg przybył do Krakowa;mieszkał poza Wawelem/miał stronników/i usiłował dostać się do komnat królowej w czym przeszkodzili „panowie krakowscy”..a potem przekonywali Jadwigę/naprawdę zakochaną w Habsburgu/do małżeństwa z Jagiełłą z czym wiązał się chrzest Jagiełły/ojcem chrzestnym był Opolczyk!/i Litwy;„intrygi”/filmowe/ Bośniaczki w tym momencie nie miały już znaczenia/dla spraw polskich/;zresztą na Węgrzech doszło niebawem do dramatycznych wydarzeń-ale to już nie nasza historia....

 8. Ula pisze:

  Rozumiem „ubarwianie” historii fikcją na potr4zeby serialu, ale przeinaczania faktów nie rozumiem. Na ekranie Jadwiga i Jagiełło wyglądają niemal jak rówieśnicy, a przecież w rzeczywistości ona miała wtedy około 12 lat, a on był 30-latkiem.

  • zwierzyniecki pisze:

   może gdyby grała Jadwigę 12/13 letnia dziewczyna-to wiek nie pasowałby do „faktów„ubarwiających akcję;zresztą ‚dojrzałość” ludzi średniowiecza-byla osiągana wcześniej niz dziś;te fakty które są znane/nie jest ich dużo/nie są przeinaczone-poza wiekiem aktorki;natomiast „dodatki”?....akcja musi się toczyć,musi przyciągać tzw.szerokiego widza;stąd nawet uwspółcześnienia niektórych zachowań czy ”odezwań’....

Zostaw własny komentarz