Posłowie zdecydowali. Rok 2020 będzie Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku


Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu tej kadencji posłowie podjęli uchwałę, w której zdecydowali, że rok 2020 będzie Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Obraz Zaślubiny Polski z Bałtykiem autorstwa Wojciecha Kossaka

Okazją do podjęcia takiej uchwały jest przyszłoroczna rocznica. W dniu 10 lutego 2020 r. będziemy obchodzić 100 lecie historycznych zaślubin Polski z morzem dokonanych w Pucku przez generała Józefa Hallera.

„Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz Polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem” – powiedział podczas tej dziejowej uroczystości generał Haller. Stało się to możliwe dzięki odzyskaniu przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego. Było to skutkiem postanowień traktatu wersalskiego. Hallerowi podczas zaślubin towarzyszył minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski oraz nowa administracja Województwa Pomorskiego przybyła do Pucka.

W głosowaniu wzięło udział 425 posłów. Głosowało 425 posłów. Za było 414, przeciw 11 (wszyscy z PO-KO), nikt się nie wstrzymał.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz