Polacy wybrali historyków. Premier, ministrowie i posłowie po historii w nowym Sejmie


Ponad 20 nowo wybranych posłów jest z zawodu historykami lub absolwentami wydziałów historii. Wśród nich jest premier, wicemarszałek, ministrowie i posłowie. Najwięcej magistrów historii do Sejmu dostało się z list Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie historycy

Z danych udostępnionych przez Państwową Komisję Wyborcza wynika, że spośród 460 posłów wybranych podczas ostatnich wyborów, aż 21 ma wykształcenie historyczne. Wśród nich jest obecny premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz ministrowie Michał Kamiński, Michał Dworczyk i Jarosław Sellin. Historykami są także byli ministrowie jak Antoni Macierewicz i Bartłomiej Sienkiewicz. Absolwenci historii do Sejmu pochodzą z list Prawa i Sprawiedliwości (12) i Koalicji Obywatelskiej (7) i PSL (2). Zatem historycy w nowym Sejmie są jedną z największych grup, stanowiącą ok. 5% wszystkich posłów.

Premier

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki (PiS) zanim został premierem był prezesem jednego z największych znanych banków. Nie wszyscy jednak pamiętają, że jest również absolwentem studiów historycznych, które ukończył na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w 1992 r. Pracę magisterską napisał pod tytułem Geneza i pierwsze lata Solidarności Walczącej.

Wicemarszałek Sejmu

Ryszard Terlecki / fot. CC-BY-SA 4.0

Absolwentem historii jest również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), który w 1976 r. ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie w 1980 r. uzyskał stopień doktora, w 1992 r. stopień doktora habilitowanego, a w 2002 r. tytuł naukowy profesora. Jest autorem książek historycznych, m.in. Dyktatura zdrady. Polska w 1947 rokuOświata i popularyzacja nauki w Galicji w okresie autonomii, Profesorowie UJ w aktach UB i SB.

Ministrowie

Mariusz Kamiński

Minister Mariusz Kamiński (PiS) to absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę magisterską Terroryzm w powstaniu styczniowym napisał pod kierunkiem prof. Jerzego Skowronka.

Historykami z wykształcenia są także Michał Dworczyk (PiS) - minister-członek Rady Ministrów oraz Jarosław Sellin sekretarz stanu (wiceminister) w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dworczyk jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studia ukończył w 2013 r. Mniejszość polska na Ukrainie sowieckiej w latach 1921 - 1939 w świetle prasy polskojęzycznej to tytuł pracy magisterskiej, którą napisał pod kierunkiem prof. Romualda Turkowskiego. Działał jako jako członek Towarzystwa Miłośników Lwowa oraz Kresów Południowowschodnich.

Natomiast Sellin (PiS) w 1988 r. ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia. Obronił pracę magisterską na temat kwestii żydowskiej w I Rzeczypospolitej w latach Sejmu Czteroletniego. Następnie pracował jako nauczyciel historii i wykładowca akademicki.

Posłowie

Władysław Bartoszewski, CC-BY-SA 4.0

Ponadto wśród posłów jest także 17 kolejnych magistrów historii (wydziałów historycznych). Wśród nich jest m.in. syn Władysława Bartoszewskiego - Władysław, który w 1980 r. uzyskał tytuł magistra sztuki, antropologii i historii na Uniwersytecie Warszawskim.

Zbigniew Girzyński w 1997 r. ukończył historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2001 obronił pracę doktorską poświęconą stosunkom polsko-francuskim w latach 1945–1950. W tym roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, a następnie został powołany na stanowisko profesorskie na UMK. Jest autorem książek historycznych, w tym m.in. Śpiący Rycerz. Historia Grobu Nieznanego Żołnierza, Akt 5 listopada 1916 roku i jego konsekwencje dla Polski i Europy, Między Londynem a Warszawą. Polacy we Francji w polityce rządu uchodźczego i władz Polski Ludowej w latach 1944–1956.

Były minister minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz (KO) ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Historykiem jest także Antoni Macierewicz (PiS), który 1971 r. w Instytucie Historycznym na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł jego pracy magisterskiej brzmiał Hierarchia władzy a struktura własności ziemskiej w Tawantinsuyu w pierwszej połowie XVI w. Jej promotorem był prof. Antoni Mączak.

Paweł Kowal, CC BY-SA 3.0

W 1999 studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył Paweł Kowal (KO), który w latach 2006–2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Absolwenci studiów historycznych w Sejmie
 1. Piotr Babinetz (PiS), okręg nr 22 [Krosno] - Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Historia - magister (2007)
 2. Bartoszewski Władysław (PSL), okręg nr 19 [Warszawa]
 3. Dolata Zbigniew (PiS), okręg nr 37 [Konin] - Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu, Wydział Filologiczno-historyczny, Historia - magister (1989)
 4. Dworczyk Michał (PiS), okręg nr 2 [Wałbrzych] - Uniwersytet Warszawski, Wydział Historii, Historia - magister (2001)
 5. Girzyński Zbigniew (PiS), okręg nr 5 [Toruń]
 6. Grupiński Rafał (KO), okręg nr 39 [Poznań] - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Polonistyki, Historia Literatury - magister (1976)
 7. Kamiński Mariusz (PiS), okręg nr 19 [Warszawa] - Uniwersytet Warszawski, Wydział Historyczny, Historia - magister (1990)
 8. Klimczak Dariusz (PSL), okręg nr 10 [Piotrków Trybunalski]
 9. Konwiński Zbigniew (KO), okręg nr 26 [Słupsk] - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wydział Filozoficzno-Historyczny, Historia - magister (1999)
 10. Kowal Paweł (KO), okręg nr 13 [Kraków] - Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny - mgr historii
 11. Lenz Tomasz (KO), okręg nr 5 [Toruń] - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Nauk Historycznych, Historia i Archiwistyka - magister (2011)
 12. Lisiecki Paweł (PiS), okręg nr 19 [Warszawa] - Uniwersytet Warszawski, Wydział Historyczny, Archeologia - magister (2004)
 13. Macierewicz Antoni (PiS), okręg nr 10 [Piotrków Trybunalski] - Uniwersytet Warszawski, Wydział Histortyczny, Historia - magister (1971)
 14. Małecki Maciej (PiS), okręg nr 16 [Płock] - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Nauk Humanistycznych, Historia - magister (1998)
 15. Morawiecki Mateusz (PiS), okręg nr 31 [Katowice]
 16. Piątkowski Krzysztof (KO), okręg nr 9 [Łódź]
 17. Raś Ireneusz (KO), okręg nr 24 [Białystok] - Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii, Historia - magister (1998)
 18. Sienkiewicz Bartłomiej (KO), okręg nr 33 [Kielce]
 19. Sellin Jarosław (PiS), okręg nr 25 [Gdańsk] - Uniwersytet Gdański, Wydział Humanistyczno-Filologiczny, Historia - magister (1988)
 20. Terlecki Ryszard (PiS), okręg nr 13 [Kraków] - Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzno-Historyczny, Historia - magister (1976)
 21. Woźniak Tadeusz (PiS), okręg nr 11 [Sieradz] - Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie, Wydział Humanistyczny, Historia - magister (1985)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

11 komentarzy

 1. Tadeusz pisze:

  I po co marnowali czas w uczelniach skoro znaczna większość z nich NIE ZNA historii swojego kraju

 2. Bilbo pisze:

  A skąd wiadomo, że nie zna?

 3. Leszek Rodziewicz pisze:

  Czy ci historycy naprawdę kończyli studia historyczne ????
  Jeżeli tak, to chyba jednak nie byli orłami. Dlatego od pięciu lat nie można ujawnić Polakom prawdy o genezie i symbolice naszych barw narodowych bo oni sami jej nie znają. Mój głos od 20 lat jet głosem „wołającego na puszczy. Chociaż od 16 lat istnieje Dzień/którego jestem pomysłodawcą/ nic w tej sprawie się nie zmieniło. To dzięki nim nadal prawie 99,9 % Polaków nie ma zielonego pojęcia, że nasze biało-czerwone barwy symbolizują największe dzieło naszych przodków-tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na You Tubie są moje wykłady na ten temat.

 4. ab pisze:

  Zapomnieliście o Zandbergu (jest doktorem historii) oraz o Zgorzelskim z PSL.

 5. 555 pisze:

  widzę ze naród nie rozumie że to były tylko takie studia dla miernot żeby było to wyższe wykształcenie w CV i tylko tyle 🙂

 6. Lech pisze:

  Komorowski,Rostowski,Tusk,Sienkiewicz,Błaszczak,Sellin,Girzyński.

 7. Tadeusz pisze:

  A stąd ‚że nie znają najnowszej historii Polski. Nie wspominam o czasach naprawdę dalekich ale najnowszych czasach tuż po wojnie.

 8. Adam Małopolski pisze:

  Którzy z tych „historyków” podpisali listę dr Ewy Kurek o ekshumację ofiar w Jedwabnem? Bodaj żaden, dlatego to nie jest polska Elita a Elyta. To smutne, że nie dorobiliśmy się elity wymordowanej przez Niemcy i Rosję a dalej rządzą nami leszcze.

Zostaw własny komentarz