„Umowa stoi. Tajemnice piłkarskich kontraktów i wielomilionowych transferów w Premier League” – D. Geey – recenzja


Fani piłkarskiej ligi angielskiej wiedzą, jak wiele tajemnic i niezwykłych opowieści kryje jej historia. Wiele z nich jest ukrytych w zapisach kontraktowych, klauzulach, aneksach i kwotach z (co najmniej) sześcioma zerami na końcu. Zaplecze finansowe najbogatszej ligi piłkarskiej na świecie przybliża Daniel Geey, brytyjski specjalista od prawa sportowego, którego książka jakiś czas temu trafiła na sklepowe półki w Polsce.

Co książka Umowa stoi. Tajemnice piłkarskich kontraktów i wielomilionowych transferów w Premier League ma wspólnego z historią? Więcej niż mógłby na to wskazywać tytuł. Publikacja stanowi bowiem opis dziejów najbogatszej piłkarskiej ligi świata od mniej znanej, biznesowej strony. Na rynku wydawniczym jest od zatrzęsienia książek dotyczących Premiership. Takich pozycji jak Umowa stoi... nie ma jednak zbyt wiele.

Na czym polega jej wyjątkowość? Na opisie tego, co niewidoczne dla zwykłego kibica. Dzięki Danielowi Geeyowi czytelnik otrzymuje możliwość wglądu w kontrakty zawodnicze, poznając ich niuanse przedstawione na rzeczywistych przykładach z historii Premier League. W książce natrafimy zarówno na bardziej znane przypadki, jak afera związana z transferem Carlosa Tevesa z Corinthians do West Ham United czy okraszona kokainą impreza Adriana Mutu, jak i te mniej nagłośnione, w tym kulisy transferu Mo Salaha do Liverpoolu i rolę, jaką odegrał w nim komitet transferowy klubu. Za każdym transferem stoją ludzie, niekoniecznie ci, których widać na ekranach telewizorów. To opowieść nie tylko o piłkarzach i trenerach, ale także o agentach i pracownikach, tworzących piony administracyjno-finansowe klubów angielskiej elity. Wszystko to opisano w celu ukazania roli pieniądza we współczesnym sporcie.

Chociaż książka Geeya to fachowa analiza finansowa, autor nie stroni od anegdot i ciekawych nawiązań. Informuje m.in. o tym, któremu zawodnikowi zabroniono lotów w kosmos, a który piłkarz wynegocjował w umowie… lekcje gotowania dla swojej żony. Przedstawiając kwestie szkolenia młodzieży i ich wpływ na rozwój finansowy klubu, autor przybliża wydarzenia z sezonu 1995/96, gdy miejsce doświadczonych gwiazd Manchesteru United (Paul Ince, Mark Hughes, Andriej Kanczelskis) zajęła grupa dzieciaków (David Beckham, Nicky Butt, Ryan Giggs, Paul Scholes oraz bracia Gary i Phil Neville’owie). W swoich analizach cofa się kilkanaście lat wstecz, dzięki czemu obrazuje szereg zmian, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dekad. Pomaga w tym wstęp. Gianluca Vialli opisuje w nim swoją karierę, która przypadła na lata 80. XX w., a więc na zupełnie „inne czasy”. W książce sporo jest też kwestii współczesnych, jak reakcja Premiership na Brexit czy konflikt interesów związany z prawami do wizerunku piłkarza.

Gwarantem wysokiej jakości treści jest osoba autora książki. Daniel Geey to jeden z najbardziej cenionych prawników piłkarskich na Wyspach Brytyjskich. Jak sam o sobie pisze: „Pracowałem przy dużych przejęciach klubów z Premier League i Football League, międzynarodowych transferach wartych wiele milionów funtów, negocjacjach kontraktów zawodników, negocjacjach związanych z prawami do wizerunku, umowach komercyjnych i kontraktach na dostawy butów, pomagałem piłkarzom i agentom w rozwiązywaniu sporów i problemach dyscyplinarnych, doradzałem klientom w sprawie umów transmisyjnych, a także obsługiwałem wiele różnych spraw związanych z zasadami Financial Fair Play, inwestycjami stron trzecich, regulacjami FIFA dotyczącymi transferów międzynarodowych oraz dotyczącymi pracy pośredników”. Posiada również doświadczenie pisarskie (od dziesięciu lat publikuje swoje artykuły na blogu oraz czasopismach, nie tylko sportowych).

Co najistotniejsze, autor podszedł do tematu skrupulatnie. Mając świadomość, kto stanowi grupę obiorców, zrezygnował z zawiłych opisów i terminologii. Książka jest napisana przystępnym językiem, co zważając na opisywane zagadnienia, można uznać za ogromny plus, podobnie jak wygląd publikacji. Nie dostrzegam znaczących minusów.

Plus minus:
Na plus:
+ ukazanie kulisów Premiership
+ opisanie wszystkich aspektów futbolu, związanych z finansami
+ przystępny język, mimo trudnej tematyki
+ skrupulatność autora
+ tło historyczne
+ wygląd książki (dobra oprawa, jakość papieru)
Na minus:
- brak

Tytuł: Umowa stoi. Tajemnice piłkarskich kontraktów i wielomilionowych transferów w Premier League.

Tytuł oryginalny: Done Deal: An Insider’s Guide to Football Contracts, Multi-Million Pound Transfers and Premier League Big Business

Autor: Daniel Geey

Tłumaczenie (z j. angielskiego): Bartosz Sałbut

Wydawca:SQN

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-8129-506-2

Liczba stron: 384

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz