Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Barwna opowieść o kobiecej modzie XIX-wieku


Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu to nowa placówka na mapie muzealnej Polski. Można w niej oglądać niezwykle elegancką i barwną kolekcję opowiadającą o modzie w XIX wieku.

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

Nowa siedziba Muzeum znajduje się w miejscu szczególnym, oddającym klimat kolekcji, a mianowicie w XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Kwiatowej 14 w Poznaniu. Lokal może pochwalić się amfiladowymi przejściami pomiędzy pokojami, tworząc wewnątrz mały labirynt. Kolekcja jest rozwijana od 2004 roku dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Anny Moryto. Byłam niezwykle zdziwiona, kiedy kilkanaście lat temu okazało się, że za naszymi granicami istnieje bardzo prężnie działający rynek handlu tego typu antykami. Skusiłam się na kupno pierwszego stroju, a potem naturalna konsekwencją było powstanie kolekcji - mówi o początkach kolekcjonowania sukni założycielka Muzeum.

XIX-wieczna moda

Suknie z kolekcji Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

Moryto zajmuje się krawiectwem artystycznym, głównie wykonywaniem strojów historycznych z okresu mody wiktoriańskiej oraz strojów średniowiecznych. Wszystkie stroje pochodzą z licytacji z domów aukcyjnych, które specjalizują się handlem tekstyliami. Co prawda trudno je przypisać do konkretnej pracowni i miejsca, ale moda w XIX w. była uniwersalna. Zatem kobiety w Warszawie nosiły podobne stroje do swoich koleżanek w Paryżu, Moskwie czy Nowym Jorku.

Był to także wiek niezwykły jeśli chodzi o kobiecą modę. Po raz pierwszy w historii kobieca sylwetka znacząco zmieniała się niemal, co dekadę. Pojawiło się wiele nowości w przemyśle odzieżowym, w użycie weszły m. in. syntetyczne barwiki, pojawiły się elastyczne gumy. W drugiej połowie wieku zaczęła rozwijać się masowa produkcja odzieży, oczywiście skutkująca obniżeniem jej jakości. Metamorfozy w modzie nabrały tempa i ten proces trwa do dnia dzisiejszego - dodaje Moryto. O tym jak barwny był to dla mody okres widać na prezentowanych w Muzeum egzemplarzach kobiecych sukien.

Elegancka kolekcja

Suknia ślubna z 1879 r.

Kolekcję tworzy prywatny największy w Polsce zbiór XIX-wiecznych sukien, które udostępnia się widowni regularnie. Kolekcja rośnie cały czas, składa się na nią 80 dobrze zachowanych zabytkowych eksponatów, z czego 50 to kompletne stroje. Przy muzeum funkcjonuje pracownia rekonstrukcji strojów z dawnych lat „Stroje z Pasją”. W miejscu tym prowadzi się konserwację kolekcji oraz rekonstrukcję owych strojów.

Eksponaty zasługujące na szczególną uwagę to m.in.:

 • suknia z 1840 roku z dekoracją wykonaną z fałszywych guzików,
 • suknia letnia z lat 40 XIX wieku,
 • suknia wieczorowa z domu handlowego B. Altman z około 1880 roku,
 • suknia jedwabna czarna z 1875-1880 roku - żałobna,
 • suknia ślubna z 1879 roku,
 • suknia spacerowa z 1865-1869 roku,
 • suknia wizytowa 1897-1899 z Belfastu.

Suknia wizytowa 1897-1899 z Belfastu

Wśród zabytkowych strojów najliczniej prezentowaną grupą są stroje XIX wieczne i te przeważają w kolekcji. Jednak właścicielka kolekcji planuje ją poszerzyć o eksponaty pochodzące z XVIII w. Pojawią się także wystawy, na których zostanie przedstawiona moda męska.

Prezentowane na wystawie stroje pozwalają przyjrzeć się z bliska nie tylko temu jak moda zmieniała się na przestrzeni XIX wieku, ale także jak mocno różniła się od znanej dziś mody. Co nie znaczy, że pewne ówczesne rozwiązania nie są inspiracją dla współczesnych projektantów. Jednak mimo, iż z XIX w. może nam kojarzyć się z zachowawczą modą, to jednak kobiece suknie były pełne kolorów. Czarno-białe zdjęcia z epoki nieco zaburzają obraz tego jak dużo kolorytu miały w sobie ówczesne tkaniny. Wiele sukien w kolekcji wykonanych jest z drogocennego jedwabiu, ale są także suknie wełniane, które prezentują się równie elegancko.

Biorąc pod uwagę unikatowość eksponatów oraz licznie organizowane wydarzenia, Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu jest bez wątpienia obiektem wartym zobaczenia podczas zwiedzania Poznania.

Na stronie internetowej Muzeum Historii Ubioru twórcy zapraszają odbiorców na szereg wystaw i wydarzeń okolicznościowych, podzielonych na poszczególne miesiące. Niezwykle ciekawie zapowiada się nowa wystawa, która będzie dostępna dla zwiedzających od 30 listopada. Zostanie na niej zaprezentowana historia bielizny w XIX wieku.

Informacje turystyczne

Adres:

 • Muzeum Historii Ubioru
  ul. Kwiatowa 14/2

Muzeum Historii Ubioru jest czynne w następujących dniach:

 • czwartek – piątek 11 – 15
 • sobota – niedziela 11 – 17
 • poniedziałek – środa: nieczynne

Bilety:

 • 12 zł normalny
 • 8 zł ulgowy
 • 8 zł seniorzy powyżej 65 lat
 • dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Zophia pisze:

  Bardzo ciekawe miejsce, miała okazję odwiedzić dwa razy. Wiedza właścicielki jest niesamowita. Polecam szczególnie cykliczne wydarzenie: „zwiedzanie kuratorskie”.

Zostaw własny komentarz