Młody Piłsudski. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 historycznego serialu TVP


Młody Piłsudski to serial, który opowiada o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele. Serial emitowany jest w każdą niedzielę w TVP1 o godzinie 20:15.

Młody Piłsudski / fot. TVP

Młody Piłsudski odcinek 1
(niedziela 10 listopada, godz. 20:15 TVP1)

Gimnazjalista Józef Piłsudski (Jakub Dyniewicz) wyróżnia się na tle innych nastolatków inteligencją, młodzieńczą brawurą i determinacją. Chłopak nie poddaje się carskiej władzy, marząc, że kiedyś nadejdzie dzień wyzwolenia kraju spod okupacji nieprzyjaciela. Postawy patriotyczne młodemu Piłsudskiemu wpoiła ciotka Stefka (Ewa Wencel), z którą Ziuka łączą bliskie relacje. W domu Piłsudskich tym rozważniejszym i bardziej odpowiedzialnym dzieckiem, jest Bronek - starszy brat Józefa. Młody Ziuk na przekór władzy unika uczestniczenia w nabożeństwie żałobnym ku pamięci cara Aleksandra II. Mijają lata. Bronek i Józef są studentami. Chłopcy wdają się w działalność spiskową. Wkrótce obaj zostają oskarżeni o planowane zamachu na następcę zamordowanego cara. Ziuk otrzymuje karę 5-letniego zesłania na Syberię. Na zimnym, bezkresnym terenie poznaje muzułmanina Dżamila. Między mężczyznami rodzi się głęboka przyjaźń, która owocuje wspólną ucieczką z więzienia etapowego w drodze do Irkucka.

Młody Piłsudski odcinek 2
(niedziela 8 grudnia, godz. 20:15 TVP1)

Ziuk otrzymuje karę 5-letniej katorgi na Syberii. W areszcie poznaje kaukaskiego wojownika Dżamila, który staje się jego towarzyszem niedoli. Mężczyźni zaprzyjaźniają się i razem rozpoczynają drogę na miejsce zesłania. W konwoju narażają się więźniom kryminalnym - mandżurskiej bandzie Fenga. Józef opracowuje plan i namawia Dżamila do podjęcia próby ucieczki.

Młody Piłsudski odcinek 3
(niedziela 15 grudnia, godz. 20:15 TVP1)

Ziuk wraca z katorgi do rodzinnego Wilna. Próbuje rozpocząć życie na nowo, jednak popada w depresję, którą lekarz określa jako syberyjską melancholię. Twierdzi, że ta przypadłość dotyka większości byłych zesłańców. Złe samopoczucie Piłsudskiego pogłębiają dodatkowo wspomnienia o ukochanej, którą pozostawił na Syberii. Tymczasem Polacy doświadczają coraz większych represji. Zaborca rozpoczyna nasiloną rusyfikację i zabrania im mówienia w ojczystym języku w miejscach publicznych. Józef, jako politycznie podejrzany, ma obowiązek co tydzień meldować się w żandarmerii. Narasta w nim pragnienie całkowitego zaangażowania się w działalność konspiracyjną przeciwko caratowi.

Młody Piłsudski odcinek 4
(niedziela 22 grudnia, godz. 20:15 TVP1)

Józef przystępuje do socjalistów działających w Wilnie. Wraz z przyjaciółmi Aleksandrem Sulkiewiczem i Stanisławem Wojciechowskim próbuje pozyskiwać nowych członków do organizacji. Tak trafia do salonu Marii Juszkiewiczowej, uznanej konspiracyjnej nauczycielki, która wywiera na nim ogromne wrażenie. W jej mieszkaniu Piłsudski poznaje Romana Dmowskiego. Początkowo jest zafascynowany jego osobą i poglądami. Podziela z nim także niechęć do ugodowej postawy wobec caratu oraz gorącą wiarę w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wkrótce jednak drogi obu mężczyzn bezpowrotnie się rozchodzą.

Młody Piłsudski odcinek 5
(niedziela 29 grudnia, godz. 20:15 TVP1)

Ziuk wraz z przyjaciółmi Sulkiewiczem i Wojciechowskim kontynuuje konspiracyjną działalność wymierzoną w carat. Szeregi socjalistycznych spiskowców zasila między innymi młoda robotnica Kazia. Do Królestwa zaczynają napływać ogromne ilości nielegalnych druków. Nikt z konspiratorów nie wie, że w ich otoczeniu działa prowokator wysłany przez szefa wileńskiej żandarmerii pułkownika Kreutzberga. Nieświadomi niczego socjaliści planują założenie podziemnej drukarni w Wilnie i rozpoczęcie wydawania własnego pisma. Józef poleca Wojciechowskiemu wyjazd do Anglii w celu zakupu maszyny drukarskiej. Prowokator Machejko trzyma rękę na pulsie.

Streszczenie następnych odcinków dostępne będzie tutaj.

Młody Piłsudski

Serial opowiada o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele – późniejsi premierzy i prezydenci. Akcja toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz