„Warszawa stolica szpiegów” – A. Fedorowicz – recenzja


Żyjąc dniem dzisiejszym, segregując swój cenny czas pomiędzy pracę, szkołę, dom i odpoczynek, można nie zdawać sobie sprawy, że operacje służb specjalnych ciągle trwają. Dopiero news gdzieś schowany na dolnych stronach portali informacyjnych o zatrzymaniu jakiegoś szpiega, uzmysławia nam, że walka wywiadów i kontrwywiadów cały czas trwa. Być może dopiero za jakieś kilkadziesiąt lat znajdzie się w księgarniach obszerna historyczna monografia opisująca ten wątek, a tymczasem…

… można sięgnąć po najnowszą książkę Andrzeja Fedorowicza, który opowiada o zmaganiach służb specjalnych, walkach wywiadów oraz tajemniczych szpiegach funkcjonujących na przestrzeni 150 ostatnich lat w Warszawie. Autor to dziennikarski „wolny strzelec„, który publikował m.in. w „Super Expressie„, „Fakcie„, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Newsweeku Historia”, „Focusie”, ”Uważam Rze Historia” i ”wSieci Historii”. Jego zainteresowania oscylują wokół historii, techniki, biografii wyjątkowych osób oraz podróży, a historyczne dziennikarstwo śledcze jest jego ulubionym zajęciem. Andrzej Fedorowicz jest autorem książek: 25 polskich wynalazców i odkrywców którzy zmienili świat, Słynne ucieczki Polaków, Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały. Jest współautorem pracy Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków, a wraz z żoną Ireną napisał Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat oraz Wyspy Kanaryjskie. Przewodnik. Jego najnowszą publikacją jest praca Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach.

Książka Warszawa stolica szpiegów, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zona Zero, to zbiór dziesięciu rozdziałów omawiających różne zagadnienia z szeroko rozumianego zakresu tajnych operacji i walki wywiadów. Autor nie skupia się na naukowym przedstawieniu tych wątków, ale podaje czytelnikom produkt lepiej przystępny i łatwiejszy dlań w odbiorze. Właśnie taki wykorzystany w niniejszej publikacji popularno-naukowy charakter narracji uważam za duży plus książki. Wybrane do woluminu tematy również stanowią szeroką gamę zarówno pod względem chronologicznym, jak i przedstawionych bohaterów. Pierwszy rozdział opowiada historię carskich agentów w dobie Powstania Styczniowego, wśród których pierwsze skrzypce grał Jan Kubary. Kolejny fragment woluminu to losy prawdziwego przyjaciela Polaków – gen. De Wiarta, który miał być szpiegiem Jego Królewskiej Mości w naszym kraju. Generał na tyle zaprzyjaźnił się z naszymi rodakami, że kiedy wojska bolszewickie podchodziły pod Warszawę i wszyscy cudzoziemcy uciekali za granicę, on jeden przewidział ostateczne zwycięstwo Polaków i wiernie pozostał w kraju nad Wisłą. Dalsze części recenzowanej pozycji to historia złamania bolszewickich szyfrów, wielki wybuch na Cytadeli, tajna polska sprzedaż broni do Hiszpanii i polski wkład w złamanie szyfrów niemieckiej Enigmy. Ale to przecież nie wszystko – na łamach książki można przeczytać także o częściowo odartych z nimbu tajemniczości życiorysach Józefa Retingera i Ryszarda Kuklińskiego oraz kulisy ostatniej wielkiej operacji Mosadu nad Wisłą.

Warto pochylić się nad techniczną stroną publikacji. Książka warszawskiego wydawnictwa Zona Zero została wydrukowana czcionką odpowiedniej wielkości i nie powstaje obawa, że będą istniały kłopoty z jej odczytaniem. Śnieżnobiałe kartki zostały mocno sklejone i oprawione w miękkiej okładce ze skrzydełkami. Praca została wzbogacona ciekawym układem graficznym całości oraz ilustracjami – archiwalnymi zdjęciami czarno-białymi ukazującymi głównie bohaterów opisywanych zdarzeń. Ważnym dodatkiem w tej publikacji (popularno-naukowej) jest znajdująca się na końcu bibliografia, która daje szanse na uzupełnienie wiadomości zasygnalizowanych w książce.

Praca Andrzeja Fedorowicza to świetna lektura, która – jak sądzę – wciągnie każdego. Mało znane epizody z dziejów Polski oraz zakulisowe działanie tajnych służb i szpiegów powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednego pasjonata historii. Natomiast popularna forma przekazu tej pasjonującej książki zwiększy szereg potencjalnych odbiorców i – mam nadzieję – zainteresuje również ludzi młodych. Podsumowując, książka Warszawa stolica szpiegów to lektura praktycznie dla wszystkich, a zawarta w niej treść powinna zadowolić każdego czytelnika.

Polecam.

Plus minus:
Na plus:
+ interesujące tematy zawarte w pracy
+ sensacyjne wątki i tajemniczy bohaterowie
+ nieznane fakty i wydarzenia
+ popularna forma przekazu
+ bibliografia
Na minus:
- brak

Tytuł: Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski
Autor: Andrzej Fedorowicz

Wydawca: Wydawnictwo Zona Zero

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-66177-62-8

Liczba stron: 380

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 42,00 zł

Ocena recenzenta: 7,5/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz