Po 10 latach Dama z gronostajem wraca do domu. Jutro w Krakowie otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich


Po trwającym 10 lat gruntowanym remoncie jutro ponownie zostanie otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Ozdobą kolekcji jest słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.

Kolekcja otwarta na nowo

Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci

Na gości czekają 21 sale ekspozycyjne, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu. Dziś Muzeum Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum po remoncie zyskało nie tylko odświeżony wygląd, ale także nowe powierzchnie wystawiennicze.

Z pewnością najbardziej znanym dziełem znajdującym się w kolekcji jest „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci. Jednak kolekcja zawiera więcej cennych dzieł. Należą do nich m.in. obrazy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, Rembrandta Harmensza van Rijna oraz „Święta Katarzyna Aleksandryjska”, Hansa Suessa von Kulmbacha, a także mumia egipska z 2. poł. X w. p.n.e., Chorągiew Carów Szujskich według tradycji zdobyta przez S. Żółkiewskiego pod Kłuszynem oraz Krzesło Szekspira umieszczone w XIX-wiecznym futerale z brązu ze złoceniami.

W dniach 20-22 grudnia oraz 27-29 grudnia 2019 r. będzie można skorzystać z kuratorskiego oprowadzenia po muzeum w cenie biletu (35,00 zł normalny, 25,00 zł ulgowy).

Zawiłe losy kolekcji

W 1801 roku księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska stworzyła kolekcję pamiątek narodowych. Kolekcjonowane przez nią zbiory były prezentowane w Puławach, w dwóch parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli, a od 1809 roku także w Domu Gotyckim. To właśnie w Domu Gotyckim eksponowano Damę z  gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Do pereł w kolekcji Czartoryskich należał wówczas także Portret młodzieńca Rafaela Santi (zaginiony podczas II wojny światowej).

Muzeum nie przetrwało jednak powstania listopadowego, w 1831 roku – po emigracji księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – zbiory zostały przewiezione do Paryża. Powróciły do Polski dopiero w 1876 roku, w związku z planowanym otwarciem muzeum w Krakowie. Znaczące straty dla kolekcji przyniosła II wojna światowa. Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich.  29 grudnia 2016 roku, dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. 

26 sal pełnych sztuki

Wyjątkowy spacer po 26 salach Muzeum Książąt Czartoryskich rozpoczyna się od Podestu, gdzie prezentowane są dwa monumentalne płótna rodzajowe Jana Piotra Norblina. W dalszej części znajdują się pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, stamtąd zwiedzający trafią do sal ukazujących dzieje Polski: od czasów Jagiellonów aż po schyłek I Rzeczypospolitej. Na pierwszym piętrze Muzeum widzowie zobaczą także najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej. Kolejne pomieszczenia przeniosą zwiedzających w zupełnie inną scenerię – świat sztuki Dalekiego Wschodu. 

Zwiedzanie drugiego piętra rozpoczyna się od Salonu antycznego, by później przenieść się do sali poświęconej sztuce renesansu. To stamtąd można przejść do pomieszczenia, w którym eksponowana jest Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Kolejne przestrzenie zabiorą widzów w podróż przez sztukę średniowiecza, sztukę Europy Północnej XV–XVII wieku – aż do czasów Rembrandta. Na drugim piętrze w Sali Polskiej prezentowane są też pamiątki głównie z puławskiej Świątyni Sybilli, a w salach oficyny – zbiory biblioteczne oraz kolekcja grafik i rysunków.

Galeria zdjęć wybranych dzieł i muzealnej przestrzeni

Święta Katarzyna Aleksandryjska, Hans Suess von Kulmbach

Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, Rembrandt Harmensz van Rijn

Muzeum Czartoryskich w Krakowie / fot. Tomasz Markowski, mnk.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ciekawski pisze:

    Ciekawe czy tak jak w Luwrze lub innych muzeach będzie można robić zdjęcia obrazom... 😉

Zostaw własny komentarz