Rewolucja na Wawelu. Koniec z zakazem fotografowania


Na Wawelu prawdziwa rewolucja. Nowy dyrektor Zamku zezwolił zwiedzającym na fotografowanie w komnatach. Do tej pory było to jedno z nielicznych muzeów z całkowitym zakazem wykonywania zdjęć. Teraz po raz pierwszy w historii będzie to możliwe.

Nowy dyrektor

Wawel podczas Nocy Muzeów / fot. Wojtek Duch

W piątek, 3 stycznia 2020 r., dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu został Andrzej Betlej, który zajął miejsce Jana Ostrowskiego, który pełnił tę funkcję od 1989 r. Jedną z pierwszych decyzji nowego dyrektora było zniesienie obowiązującego na Wawelu zakazu fotografowania. Teraz po raz pierwszy turyści będą mogli wykonać własne zdjęcia podczas zwiedzania.

Nowe zasady

Obowiązują tylko drobne restrykcje związane z kwestiami konserwatorskimi i bezpieczeństwa. Dlatego zakaz będzie używania flesza, statywów oraz selfie-sticków. Zdjęć nie można również wykorzystać w sposób komercyjny, a jedynie na własne potrzeby. Oczywiście goście muzeum będą mogli publikować wykonane fotografie w mediach społecznościowych.

Nowa polityka
Tron Wawel

Królewski tron na Zamku Królewskim na Wawelu / fot. Wojtek Duch

Zmiana zasad jest elementem nowej polityki dyrektora, który chciałby by Wawel był jeszcze bardziej przyjazny dla zwiedzających przy jednoczesnym zachowaniu kulturowej tożsamości miejsca.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Czyli co. Telefony przestały szkodzić arrasom? 😉

  2. Ppp pisze:

    Super - Wawel dogonił Malbork!

  3. PS pisze:

    Wreszcie, w ogóle dla każdego Polaka wejście powinno być za darmo, przecież to jest dobro narodowe i w cąłości winno być utrzymywane z budżetu

Zostaw własny komentarz