Królowa Anna Cylejska. Druga żona Władysława Jagiełły


Po śmierci Jadwigi drugą żoną Jagiełły została Anna Cylejska. Ich małżeństwo trwało 15 lat, w tym czasie urodziła się ich jedyna córka, Jadwiga Jagiellonka.

Wnuczka Kazimierza Wielkiego

Władysław Jagiełło i jego żony: Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska

Rodzicami Anny Cylejskiej byli Anna Kazimierzówna i Wilhelm von Cilli. Jej matka była córką Kazimierza Wielkiego i jego ostatniej żony, Jadwigi. Na świat przyszła w 1380 r. lub 1381 r. Po śmierci ojca w 1392 r. trafiła na dwór swojego stryja, hrabiego Hermana II Cylejskiego. Celje to dzisiaj miasto znajdujące się na terytorium Słowenii i regionie Styrii, w północno-wschodniej części tego państwa.

Czytaj takżeCztery małżeństwa Władysława Jagiełły. Dopiero ostatnia żona dała mu upragnionego następcę

Śmierć Jadwigi

Obraz przedstawiający Władysława i Jadwigę pod krzyżem, autor Tomasz Dolabella

Pierwszą żoną Jagiełły była Jadwiga, jednak małżeństwo nie było szczęśliwe. Jadwiga została do niego przymuszona, musząc pogodzić się z porzuceniem swojej pierwszej miłości, Wilhelma Habsburga. Król z kolei często wyjeżdżał na Litwie, a Jadwiga nigdy mu nie towarzyszyła. Dziecka doczekali się dopiero po 13 latach od ślubu. Jednak ich córka, Elżbieta Bonifacja, zmarła wkrótce po narodzinach. Na domiar złego, cztery dni później, 17 lipca 1399 r. zmarła także królowa. Jagiełło w przeciągu tygodnia został bez żony i córki.

Zaręczyny Jagiełły i Anny

Król wciąż nie miał potomka, a po cichu liczył, iż jego następca zasiądzie nie tylko na Litwie, ale również na tronie w Krakowie. Wybór padł na Annę Cylejską. Z tego powodu, pod koniec 1400 r., polskie poselstwo udało się do Celje. W jego skład wchodzili: kasztelan śremski Jan z Obichowa, Hinczka z Rogowa i Jan z Ostrowca. Przy wyborze kandydatki znacznie miało jej spokrewnienie z Kazimierzem Wielkim. Jagiełło kalkulował, że syn z takiego małżeństwa byłby przez polskich panów łatwo zaakceptowany, jako jego następca. Jednak ze względu na to, że Anna była w trzecim stopniu spokrewniona z Jadwigą, konieczna była papieska dyspensa. Tą papież Bonifacy IX udzielił 23 kwietnia 1401 r.

Władysław Jagiełło

Do stolicy królestwa Anna przybyła 16 lipca 1401 r. Jednak do ślubu nie doszło od razu. Podobno Jagiełło nie być zadowolony z urody swojej przyszłej żony i przez to nie spieszył się z jej poślubieniem. Oficjalnie jednak ceremonia miała się odbyć po tym, jak Anna nauczy się mówić po polsku.

Ślub odbył się w katedrze na Wawelu 29 stycznia 1402 r. Na uroczystości przybył wielki książek litewski Witold  wraz ze swoją małżonką, a także wielu innych książąt, panów i dostojników. Dla uczczenia tego wydarzenia odbyły się gonitwy rycerskie, a przybyli goście otrzymali od króla cenne upominki.

Anna poślubiając Jagiełłę miała 19 lub 20 lat. Natomiast jej mąż był od niej znacznie starszy. Jagiełło urodził się w 1352 r. lub 1362 r., zatem był od swojej żony starszy przynajmniej o 20 lat.

Królowa Anna

Kraków pod koniec XV w.

Anna została koronowa na królową 25 lutego 1403 r. Podobnie jak ślub, także i to wydarzenie zgromadziło w Krakowie wielu znamienitych gości. Przybyli książęta, biskupi, panowie i inny dostojnicy. Także i wówczas odbyły się rycerskie gonitwy, a goście otrzymali podarunki od króla.

Niewierna żona?

Podczas małżeństwa doszło do skandalu obyczajowego. Otóż Anna została oskarżona o niewierność mężowi. W 14o7 r. krakowski starosta Klemens zarzucił królowej romans z dwoma polskimi rycerzami. Mieli nimi być Jakub z Kobylan oraz Mikołaj Chrząstowski. Ostatecznie Anna została oczyszczona z tych oskarżeń. Jednak w kolejnych latach ponownie zarzucano jej zdrady, ale i te nie zostały udowodnione.

Córka Anny I Jagiełły

W 1408 r., a więc sześć lat od ślubu, Anna urodziła córkę. Była nią Jadwiga Jagiellonka, która imię otrzymała po pierwszej żonie króla.

Czytaj takżeDzieci Władysława Jagiełły. Dwie córki i trzech synów po trzech żonach

Kuzynka królowej Węgier

Barbara Cylejska

Anna, w przeciwieństwie do Jadwigi, często podróżowała z mężem, była także z nim na Litwie. Towarzyszyła mu, rzecz jasna pośrednio, w dniach jego największego triumfu, czyli pokonania Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem. Gdy w 1408 r. żoną króla Węgier, Zygmunta Luksemburskiego i syna cesarza Karola IV, została Barbara Cylejska, Anna pośredniczyła w kontaktach z dworem swojej kuzynki.

Królowa na przełomie 1415 r. i 1416 r. zachorowała. Goniec z wieściami o pogarszającym się stanie Anny zastał króla w Lublinie. Jagiełło postanowił wracać do Krakowa, jego żona wkrótce zmarła. Stało się to 20 lub 21 marca 1416 r. Królowa została pochowana w katedrze na Wawelu.

Bibliografia:

  1. J. Krzyżaniakowa, J. Ochmański, Władysław II Jagiełło, Wrocław 1990.
  2. Jana Długosza Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, ks. 10 i 11, oprac. D. Turkowska i M. Kowalczyk, Warszawa 2009.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Marzanna pisze:

    Świetna strona👍👍👍

  2. LIT pisze:

    Litwinka okazała się najlepszą partią

Zostaw własny komentarz