W Szczebrzeszynie wieża stanie w trzcinie. Plany rewitalizacji wzgórza zamkowego


Władze Szczebrzeszyna przygotowują się do rewitalizacji wzgórza zamkowego. W planach jest odbudowa 12-metrowej wieży, która przed wiekami strzegła przeprawy na rzece Wieprz.

Projekt odbudowy wieży w Szczebrzeszynie / fot. UM Szczebrzeszyn

Nieruchomość, na której znajdują się ruiny XIV-wiecznej wieży zamku w Szczebrzeszynie należy do gminy. Teraz jej władze chcą zrewitalizować wzgórze zamkowe. Dokumentacja techniczna została już przygotowana. Planowany koszt inwestycji wyniesie 3,8 mln zł.

Natomiast skromny zamek w postaci wieży obronno-mieszkalnej powstał pod koniec XIV-w., gdy Dymitr z Goraja otrzymał dobra szczebrzeszyńskie od Ludwika Węgierskiego w 1379 r. Inną możliwą datą budowy zamku jest końcówka panowania Kazimierza Wielkiego. Budowla miała strzec przeprawy na rzece Wieprz, która płynie przez Szczebrzeszyn. Ze szczytu wzgórza można podziwiać piękną panoramę Roztocza i Szczebrzeszyna. Zamek spłonął w XVI w. W kolejnych latach był na przemian odbudowywany i niszczony. Do dziś pozostały z niego tylko ruiny wieży.

Wieża zamkowa w Szczebrzeszynie. Litografia Adam Lerue

Jednak historia zamieszkania wzgórza zamkowego jest znacznie odleglejsza niż średniowiecza. Ok. 5 tys. lat temu znajdował się ośrodek neolitycznego ludu rolniczego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz