Stwórzmy wielką opowieść o Polsce z naszych małych wspomnień. Rusza Akcja #MojaPamiątka


Fotografia, list, zegarek na dewizce – w każdym z tych przedmiotów zaklęta jest opowieść. Ta osobista i ta zbiorowa. Właśnie z nich Muzeum Historii Polski chce stworzyć unikatową wystawę w ramach akcji społecznej #MojaPamiątka. Pojedyncze losy i historie rodzinne niech staną się skarbnicą wiedzy i doświadczeń dla kolejnych pokoleń. Zwłaszcza w czasie pandemii. Akcja skierowana do seniorów powstała z inicjatywy Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów. 

Akcja #MojaPamiątka

– Kochamy Was za doświadczenie i mądrość życiową, która przychodzi wraz z wiekiem. Jesteście świadkami tego, że jako wspólnota i naród wielokrotnie zmagaliśmy się z trudnościami. Ale dzięki waszej pracy i zaangażowaniu Polska jest dziś wolna i piękna – zwrócił się do seniorów premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji programu. – Wasze pojedyncze historie składają się na tożsamość naszego narodu. Dlatego też zachęcam do wzięcia udziału w akcji #MojaPamiątka, która pozwoli przechować te historie na lata – dodał premier. 

Zajrzyjcie do szuflad i spiszcie wspomnienia

Akcja #MojaPamiątka skierowana jest do osób po 60. roku życia. Jej celem jest stworzenie z pojedynczych wspomnień jednej wielkiej opowieści o Polsce XX wieku. Zgromadzony materiał zostanie wykorzystany w wystawie organizowanej przez Muzeum Historii Polski w 2021 roku. 

Punktem wyjścia do snucia opowieści przez seniorów jest pamiątka – przedmiot, dokument, zdjęcie.

– Zajrzycie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film  i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 

#MojaPamiątka. Jak wziąć udział w akcji?

Wspomnienia mogą przybrać różną formę. Organizatorzy czekają zwłaszcza na: 

 • albumy lub pamiętniki,
 • eseje, 
 • materiały video, 
 • wpisy lub serie wpisów na swoim blogu lub kanale w mediach społecznościowych. 

Podobnie z tematyką. Prace mogą skupiać się na dowolnym okresie historii. Jednak organizatorzy szczególnie zachęcają do opisywania: 

 • historii rodzinnych z czasów II wojny światowej, 
 • trudności życia codziennego w PRL (zwłaszcza w czasach kryzysu),
 • spotkania z Janem Pawłem II, 
 • czasów „Solidarności” oraz działalności w opozycji antykomunistycznej. 

Nadesłane prace staną się częścią wystawy Muzeum Historii Polski planowanej na 2021 rok.

Jak i kiedy dostarczyć swoje wspomnienia? Harmonogram

Prace należy wysyłać do 30 czerwca 2020 r. na adres: mojapamiatka@muzhp.pl lub dostarczyć w formie materialnej na adres: Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa

Uwaga! W przypadku jakichkolwiek pytań kontakt z koordynatorami projektu możliwy jest pod adresem mojapamiatka@muzhp.pl oraz pod numerem telefonu 693 606 368.

Harmonogram akcji
 • 25 kwietnia 2020 r. – inauguracja projektu,
 • 30 czerwca 2020 r. – termin nadsyłania prac,
 • Październik 2020 r. – prezentacja wyników akcji, przedstawienie wybranych prac i ich autorów,
 • 2021 r. – wystawa Muzeum Historii Polski zrealizowana na podstawie prac konkursowych. 
Kto odpowiada za akcję #MojaPamiątka

Akcję #MojaPamiątka organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Wśród patronów medialnych znalazły się: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Polska Press Grupa, Gość Niedzielny, Super Express, Głos Seniora, dzieje.pl.

Szczegóły akcji na stronie projektu: mojapamiatka.muzhp.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz