Od bobra po orzechy, czyli dieta prehistorycznego łowcy zamieszkującego wybrzeże Bałtyku


Naukowcy ustalili jadłospis prehistorycznego łowcy-zbieracza zamieszkującego okolice wybrzeża Morza Bałtyckiego. Dieta sprzed 7 tys. składała się z różnorodnych pokarmów. Od mięsa bobra po orzechy laskowe.

Prehistoryczne łowiectwo / fot. CC-BY-SA 2.0

Badania prowadził międzynarodowy zespół, w którego składa wchodzili także naukowcy z Polski. Byli to badacze z UMK w Toruniu, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Podczas swoich prac przebadali ponad 500 fragmentów ceramiki z 61 stanowisk archeologicznych. Mimo, iż łowcy prowadzili koczownicy tryb życia to jednak używali ceramiki do przechowywania, przetwarzania i gotowania żywności.

W ceramicznych naczyniach poprzez specjalistyczne badania udało się ustalić, że prehistoryczny łowca jadał ryby morskie i słodkowodne, mięso fok, bobrów, dzików, niedźwiedzi oraz jeleni. Jednak jadłospis nie był oparty wyłącznie na mięsach. Uzupełniały go produkty roślinne, takie jak orzechy laskowe, żołędzie, dzikie jagody oraz przyprawy. Znaleziono także dowody na wykorzystywanie wosku pszczelego. W naczyniach zidentyfikowano także ślady po elementach z jemioły, brzozy i sosny.

Dodatkowo w niektórych naczyniach odnaleziono ślady nabiału. Zatem łowcy musieli albo wymieniać swoje towary na produkty pochodzące z hodowli lub po prostu zrabować je od rolników.

Źródło: york.ac.uk; royalsocietypublishing.org

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. lluuk pisze:

    Grafika niezbyt trafiona, przedstawia bardziej epokę kamienia łupanego.

  2. Kaawa pisze:

    A na Litwie nie jedzą dalej bobrów? A przynajmniej mogą?

Zostaw własny komentarz