Jak powstała polska GPW? |
Początków polskiej giełdy należy poszukiwać już w XIX wieku, kiedy to powstała pierwsza giełda papierów wartościowych zlokalizowana w Warszawie. Musiało jednak minąć wiele czasu, aby nabrała współczesnego kształtu.
Giełda Kupiecka
12 maja 1817 roku powstała Giełda Kupiecka w Warszawie i uznawana jest ona za pierwszą giełdę papierów wartościowych w Polsce. Funkcjonowała ona w specyficzny sposób. Sesje bowiem odbywały się w godzinach od 12 do 13, a przedmiotem handlu nie były akcje, a weksle i obligacje. Wstęp na salę giełdy był wolny dla mężczyzn. Handel odbywał się z wykorzystaniem papierowych walorów.
Okres międzywojnia, pomiędzy I a II wojną światową, nie spowodował zamknięcie polskiej giełdy. Działała ona na podstawie rozporządzenia Prezydenta o organizacji giełd. Wówczas oprócz giełdy centralnej w Warszawie, istniały giełdy papierów wartościowych w Katowicach, Lwowie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wilnie. W 1938 roku na giełdzie w Warszawie obracano już 130 papierami wartościowymi, którymi były obligacje państwowe, bankowe i municypalne, a także listy zastawne i akcje spółek giełdowych.
Na początku siedzibą giełdy był Pałac Saski, później gmach znajdujący się na rogu dzisiejszego placu Bankowego i ul. Elektoralnej, a następnie budynek położony przy ulicy Królewskiej 14. To właśnie tam Giełda Kupiecka funkcjonowała aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy została zamknięta.
Odrodzenie giełdy po wojnie
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku próbowano reaktywować działalność giełd w Polsce, ale system gospodarki centralnie planowanej odgórnie narzuconej nie dał możliwości swobodnego obrotu giełdowego. Odbudowanie gospodarki rynkowej w okresie przemian z 1989 roku dało szanse na uruchomienie giełdy. Motorem napędowym zmian gospodarczych była prywatyzacja i rozwój rynku kapitałowego. Zdecydowano ostatecznie o tym, że polska giełda zostanie stworzona na wzór zagranicznych rynków kapitałowych.
Opracowano szczegółowe procedury nowoczesnego obrotu giełdowego, we wsparciu merytorycznym i finansowym ze strony Francji. Pomogły Spółka Giełd Francuskich - Société de Bourses Françaises oraz Centralny Depozyt SICOVAM.
Od początku opracowano nową ustawę regulującą publiczny obrót papierami wartościowymi. Miało to miejsce w 1990 roku, a 22 marca 1991 roku ustawa Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych została ostatecznie uchwalona przez Sejm. Na mocy jej przepisów powstały główne instytucje rynku kapitałowego, a więc giełdy, domy maklerskie, fundusze powiernicze, jak i organ administracji rządowej kontrolujący i promujący rynek papierów wartościowych - Komisja Papierów Wartościowych.
Założenie GPW w Warszawie
Stworzenie podstaw prawnych dla funkcjonowania polskiej giełdy spowodowało, że 12 kwietnia 1991 roku Minister Przekształceń Własnościowych wraz z Ministrem Finansów reprezentującym Skarb Państwa, podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a pierwsza sesja GPW odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Wzięło w niej udział 7 domów maklerskich (dowiedz się jak wybrać najlepsze konto maklerskie), a na rynku giełdowym notowano w tamtym czasie zaledwie akcje 5 spółek. W ciągu jednej sesji wpłynęło 112 zleceń kupna i sprzedaży, zaś łączny obrót giełdy wyniósł 1990 zł, niecałe 2 tys. US$.
Giełda w Warszawie była trzecią z kolei, zaraz po Węgrzech i Słowenii, którą stworzono i uruchomiono w postkomunistycznych krajach Europy.
Przez lata GPW rozwinęło się w Polsce i obecnie jest postrzegana jako największa giełda regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje obrót na dynamicznie rozwijających się rynkach kapitałowych w Europie. Dziś giełda dzieli się na rynek regulowany przeznaczony dla akcji spółek i dla instrumentów pochodnych oraz rynek alternatywny akcji NewConnect, stworzony specjalnie z myślą o spółkach wzrostowych. GPW cały czas rozwija też Catalyst, czyli rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek energii. Od 9 listopada 2010 roku GPW to spółka publiczna, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Artykuł powstał we współpracy z xtb.com/pl
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Kiedyś to było, ledwie kilka spółek. Jak ktoś je wtedy kupił i dalej trzyma to zarobił krocie
Co? Zadna z tych 5 firm dzisiaj nie istnieje. Jako ostani z gełdy został zdjęty Próchnik w 2018. Kto je wtedy kupił, dzisiaj ma nic nie warte papiery
Autorka sprytnie nie zauważyła ‚ze Giełda Kupiecka powstała w Warszawie w okresie zaborów i powstanie giełdy musiało mieć zgodę rosyjskiego cara. Niby drobiazg ale zawsze.
Na pierwszej sesji GPW w 1991 notowano 5 spółek: Tonsil (producent głośników), Próchnik (producent płaszczy), Krosno (huta szkła), Kable (producent - zaskakująco - kabli) i Exbud (firma budowlana).
ŻADNA Z TYCH FIRM JUŻ DZISIAJ NIE ISTNIEJE. To najlepsze podsumowanie polskiej giełdy. Kto zainwestował kasę 30 lat temu, dzisiaj nie ma nic.