W Waszyngtonie zdewastowano pomnik Kościuszki. Bohatera, który chciał wolności od niewolnictwa


Tadeusz Kościuszko to nie tylko bohater walk o polską i amerykańską niepodległość, ale także człowiek walczący o wolność amerykańskich niewolników. W swoim testamencie zapisał środki na wyzwolenie Afroamerykanów, a także ich wykształcenie i utrzymanie. Pomnik tego obrońcy praw człowieka został zdewastowany podczas zamieszek w Waszyngtonie. 

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie / fot. CC BY-SA 2.0

W stolicy Stanów Zjednoczonych trwają zamieszki wybuchłe po zabiciu przez policjanta Afroamerykanina George’a Floyda. Duże grupy protestujących starły się z policją niedaleko Białego Domu, tam także znajduje się odsłonięty w 1910 r. pomnik Tadeusza Kościuszki. Monument stał się także ofiarą agresywnych protestujących. Na pomniku wypisali antyprezydenckie hasła. W całej Ameryce doszło do starć z policją, a także wielu aktów wandalizmu.

Polski ambasador w USA Piotr Wilczek zaapelował do amerykańskiej Służby Parków Narodowych o pilne przywrócenie pomnika do oryginalnego stanu:

Tadeusz Kościuszko w swoim testamencie zobowiązał swojego przyjaciela z walk o niepodległość USA, Thomasa Jeffersona, by ten po jego śmierci wykupił czarnoskórych niewolników, a także sfinansował ich wykształcenie i utrzymanie. Majątek Kościuszki był na tyle pokaźny, że wystarczyłby na uwolnienie wielu Afroamerykanów. Sam Jefferson posiadał wielu niewolników, co nie różniło go od innych ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Dlatego zapewne z obawy przed stworzeniem precedensu wykupu niewolników ostatniej woli Kościuszki nigdy nie wypełnił. Ostatecznie jego pieniądze po wielu latach sądowej batalii trafiły do rodziny polskiego bohatera.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz