Nauczyciel historii - jak nim zostać i czy warto?


Wychowanie dobrych obywateli to gra o najwyższą stawkę, a nauczyciel historii pełni w niej kluczową rolę. Czy warto się jej podjąć? Jak zostać nauczycielem historii i WOS?

Aleksander Pawlicki, wykładowca dydaktyki historii w Szkole Edukacji, nie ma wątpliwości, że nauczyciele historii stoją obecnie przed nie lada wyzwaniem. W jaki sposób wychować dobrego obywatela i co to w ogóle znaczy? Mamy oczywiście programy minimum, które jednak nikogo nie kręcą: dobry obywatel sprząta po swoim psie i płaci podatki. Ale pojawiają się także zupełnie inne ideały, na przykład ten sformułowany przez Marię Ossowską: dobry obywatel ma poczucie humoru i jest autoironiczny. Pomiędzy tymi dwoma biegunami możemy odkryć takie obywatelstwo, którego powinniśmy uczyć w szkołach. Jak to zrobić? Oto jest pytanie. - uważa Pawlicki. 

Zwraca też uwagę na inną kwestię: aktualizowanie treści historycznych. Konsekwencje polityczne pokoju westfalskiego czy życie gospodarcze w okresie rozbicia dzielnicowego to tematy, które cieszą tylko zapalonych hobbystów. Większość uczniów jednak się do nich nie zalicza. Musimy więc zadać sobie pytanie, jak nadać tym zagadnieniom znaczenie tu i teraz. Kto rozwiąże tę zagadkę, uratuje historię. – uważa wykładowca Szkoły Edukacji. Nie ma jednak wątpliwości, że  warto się tego podjąć.

Jak zostać nauczycielem historii?

Kto i jak może uratować historię? Tylko naprawdę skuteczny nauczyciel, świetnie przygotowany zarówno pod względem przedmiotowym, jak i dydaktycznym. Takich kształci Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku po raz drugi otworzyła dla historyków swój program bezpłatnych dziennych studiów podyplomowych. To jedyna taka oferta w Polsce. 

Studia są skierowane do magistrów historii (choć osoby przed obroną także mogą wziąć udział w rekrutacji) oraz nauczycieli tego przedmiotu ze stażem pracy do 10 lat. Rekrutacja trwa do 28 czerwca. Szczegóły można znaleźć TUTAJ. 

Absolwenci studiów otrzymują uprawnienia do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie. Jako nauczyciele są także objęci 2-letnim programem wsparcia i mogą na każdym kroku skorzystać z pomocy posttutorów.

Stypendium dla historyków

Ze względu na dzienny tryb studiów, studenci mogą uzyskać stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie. W roku akademickim 2019/2020 otrzymuje je 100% studentów. Dodatkowo osoby spoza Warszawy mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie w jednoosobowym pokoju w akademiku UW. 

Studia w Szkole Edukacji dają profesjonalne przygotowanie pedagogiczne, dydaktyczne i psychologiczne, a także rozwijają zdolności liderskie i twórcze. Nauka trwa 10 miesięcy – rozpoczyna się w trzecim tygodniu sierpnia, a kończy w przedostatnim tygodniu czerwca. Integralną częścią programu nauczania są codzienne praktyki w szkołach oraz w całości sfinansowane wyjazdy edukacyjne.

Szkoła Edukacji prowadzi także trzy inne ścieżki nauczycielskie: język polski, biologia z przyrodą oraz matematyka. Oprócz tego realizuje bezpłatne webinary historyczne na temat najnowszych odkryć w badaniach nad różnymi epokami. Są one skierowane dla studentów historii przygotowujących się do sesji egzaminacyjnej oraz dla nauczycieli, którzy chcieliby się dowiedzieć, jakich tematów nie powinniśmy przegapić ucząc o danej epoce. Więcej o webinarach można przeczytać TUTAJ. 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Artur pisze:

    Zawsze interesowałem się historią, szczególnie średniowieczną. Niestety ścieżki życia bywają przewrotne i wybrałem się na studia na zupełnie innej specjalizacji. Kilka dobrych miesięcy temu zdecydowałem się w końcu na studia podyplomowe (wybrałem WSKZ) i nie żałuje.Zgodnie z treścią artykułu - ratujmy historię! Pozdrawiam serdecznie.

  2. Daniel pisze:

    Dzień dobry!
    Czy po ukończeniu kierunków pochodnych do historii (np. historia sztuki, militarioznawstwo) i zrobienie kursu pedagogicznego można by było zostać nauczycielem historii?

Zostaw własny komentarz