Z HBO Max znika oscarowe Przeminęło z wiatrem. Powodem rasistowskie treści


Z internetowej platformy HBO Max został usunięty oscarowy film „Przeminęło z wiatrem”. Zdaniem WarnerMedia film jest sprzeczny z wartościami firmy, gdyż prezentuje uprzedzenia etniczne i rasowe. W 1940 r. film otrzymał 8 Oscarów, w tym jako pierwsza Afroamerykanka odebrała go Hattie McDaniel.

Aktorki McDaniel, de Havilland i Leigh w kadrze z „Przeminęło z wiatrem”

Film „Przeminęło z wiatrem” został zekranizowany w 1939 r. i opowiada historię Scarlett O’Hara, będącą beztroską i bogatą córką plantatora z południa Stanów Zjednoczonych, która wikła się w burzliwy związek z Rhettem Butlerem. Tłem dla wątku głównych bohaterów jest okres wojny secesyjnej, której jedną z przyczyn był spór o niewolnictwo między północnymi a południowymi stanami. Zdaniem krytyków tej produkcji przedstawia ona Afroamerykańskich niewolników jako zadowolonych ze swojego losu i lojalnych wobec swoich właścicieli.

Sam film, gdyby uwzględnić inflację, jest najbardziej kasową produkcją w historii kina. Zarobił 400 milionów dolarów, które odpowiadałby dziś wartości ok. 1,8 miliarda dolarów. „Przeminęło z wiatrem” zostało nagrodzone, aż 8 Oscarami. W tym otrzymała go Hattie McDaniel za drugoplanową rolę Mammy, służącej O’Hary. Tym samym została pierwszą czarnoskórą laureatką Oscara.

HBO Max uważa jednak, że sposób przedstawienia niewolnictwa w filmie jest błędne. Dlatego władze platformy uznały, że film powróci, ale z komentarzem potępiającym rasizm i wyjaśniającym kontekst produkcji. Do usunięcia filmu wezwał reżyser John Ridley, który stwierdził, że film buduje negatywne stereotypy na temat niewolnictwa w USA.

* * *

Kliknij tutaj i zobacz najnowsze informacje, zapowiedzi, zwiastuny i inne przygotowane przez nas materiały ze świata filmów historycznych i kostiumowych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. it pisze:

    Błazeństwo.

Zostaw własny komentarz