Historia zakładów bukmacherskich - czyli jak rozwijały się zakłady na świecie


Przez wieki ludzie zakładali się o przeróżne rzeczy. Jedne z najsławniejszych zakładów to ten znany z powieści W osiemdziesiąt dni dookoła świata – jednakże nie wszystkie zakłady były aż tak romantyczne. W większości z nich, chodziło o w końcu o pieniądze. Jaka więc jest historia zakładów bukmacherskich?

Ludzie obstawiali kiedyś pojedynki łuczników

Łucznik europejski z okresu średniowiecza

Już w średniowieczu ludzie lubi się zakładać, często dla podbicia emocji robili to o pieniądze. Dobrym przykładem są tu choćby wyścigi konne. Adrenaliny nie dostarczała tylko stawka wyścigu, ale również to, że często były ona zakazane. Podobnie jak zakłady. Walczono z nimi podobnie jak dzisiaj policja ściga kierowców urządzających wyścigi po ulicach miasta. Innym sportem o wysokim poziomie adrenaliny były zawody łucznicze.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Wyścigi konne od zawsze sprawiały ogromne emocje, a za nimi szło także zainteresowanie zakładami. Pierwsze zakłady na wyścigi konne były zawierane nawet przed naszą erą, gdy rzymscy patrycjusze zakładali się z plebejuszami o to, który rydwan będzie najszybszy podczas igrzyskach organizowanych w wiecznym mieście.

Wyścigi rydwanów były szczególnie emocjonujące, ale i niebezpieczne. Rydwan bowiem to dwukołowy powóz prowadzony przez woźnicę, czasem także jego pomocnika. Najczęściej do rydwanów zaprzęgano dwa konie, ale nierzadko były to zaprzęgi czterokonne.

Wyścigi rydwanów były elitarnym i zarazem prestiżowym sportem. Najlepsi woźnice mogli liczyć na sławę i bogactwo oraz zachwyt samego cesarza. Stawali się popularnymi osobami w Rzymie.

Natomiast już w średniowieczu wyścigi konne to już nie wyścigi rydwanów ale solowa rywalizacja koni i ich jeźdźców. Także wtedy popularne były zakłady, które były rozrywką zarówno dla chłopstwa jak i mieszczan oraz szlachty.

Harry Ogden - ojciec bukmacherki?

Jak podaje forum bukmacherskie betonline.net.pl  - Harry Ogden to jeden z pierwszych znanych z imienia i nazwiska bukmacherów na świecie. Stąd często jest uznawany za ojca zakładów bukmacherskich. Swoją działalność rozpoczął już w 1795 r. w Newmarket w Wielkiej Brytanii. Swoje zakłady oparł na wyścigach konnych. Zatem wzorem rzymskich patrycjuszy i średniowiecznych mieszczan także Ogden postanowił zająć się bukmacherką. Tym razem jednak instytucjonalnie ogłaszając, że jest w stanie przyjąć zakład na każdego konia. Także inne firmy bukmacherskie tego okresu zaczynały od oferowania zakładów na wyścigi konne. Z czasem jednak poszerzały swoją ofertę m.in. o wyścigi hartów oraz o inne dyscypliny sportowe.

Koń i pies - dwoje najlepszych przyjaciół człowieka?

To właśnie po wyścigach konnych, psia rywalizacja stała się kołem zamachowym dla bukmacherów. Dzisiaj psia rywalizacja już nie ma takiego znaczenia, a jej popularność jest minimalna. Obecnie największe emocje budzą zakłady związane z piłką nożną i to one są najpopularniejsze.

Boks - geneza

Walka na pięści o mistrzostwo Anglii z 1811 roku: Tom Cribb kontra Tom Molineaux

Walki na pięści to jeden z najstarszych sportów świata, znany już w starożytnej Grecji. Był to nawet sport olimpijski, który często był walką na śmierć i życie. Stąd jego brutalność była znacznie większa od współczesnych walk. Jednak boks jako sport z własnymi regułami narodził się w 1719 r. w Anglii. Tamtejszy pięściarz James Figg założył w Londynie pierwszą akademię boksu. Zawodnicy zaczynali także walczyć w rękawicach do momentu nokautu lub poddania. Następca Figga, którym był Jack Broughton skodyfikował zasady walki. Następnie przez lata reguły ewoluowały zbliżając je do współczesnych. Przełomem było wprowadzenie obowiązkowej walki w rękawicach, co wkrótce całkowicie wyparło walki na gołe pięści. Oczywiście i wówczas walkom towarzyszyły zakłady bukmacherskie organizowane często ad hoc przy okazji kolejnych pojedynków.

Artykuł powstał we współpracy z betonline.net.pl

Niezależnie od treści zawartej w artykule (we wszystkich artykułach poświęconym podobnej tematyce jak ten) i na stronach, do których znajdują się linki koniecznie dla swojej wiedzy zapoznaj się z komunikatami dotyczącymi konsekwencji udziału w nielegalnych grach hazardowych, o ryzyku związanym z uczestnictwem w zakładach bukmacherskich (hazard związany jest z ryzykiem), o posiadaniu zezwolenia przez podmioty urządzające zakłady. 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Antoni pisze:

    „wieczne miasto” nie „wietrzne miasto”

Zostaw własny komentarz