Sejm upamiętnił 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i przypomniał o roli całego narodu


Posłowie jednomyślnie przyjęli uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W uchwale podkreślono rolę Józefa Piłsudskiego, rządu Wincentego Witosa, sztabu Wojska Polskiego oraz zaangażowaniu całego narodu.

Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską

Sejm RP w uchwale stwierdził, że:

„Rząd Obrony Narodowej, kierowany przez Wincentego Witosa oraz sztab Wojska Polskiego podjęły działania, które zdecydowały o zwycięstwie Rzeczypospolitej. Wojsko Polskie, na czele z Marszałkiem Józef Piłsudskim, uratowało nie tylko suwerenność naszej Ojczyzny, lecz także ład demokratyczny całej Europy. Powstrzymując ofensywe Armii Czerwonej, Polacy zapobiegli rozprzestrzenianiu się rewolucji komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodnej cywilizacji. Brawurowa kontrofensywa znad rzeki Wieprz, dowodzona osobiście przez Wodza Naczelnego, przeszła do historii jako jeden z największych triumfów w dziejach oręża polskiego.”

Posłowie przypomnieli także o roli kobiet z Ochotniczej Legii Kobiet oraz wojska ukraińskiego, oddziałach białoruskich oraz żołnierzach demokratycznej „III Rosji”.

Sejm wspomniał także o pomocy Francji i Węgier, lotnikach amerykańskich, belgijskim pociągu sanitarnym oraz życzliwości Łotyszy, Estończyków i Finów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz