Muzułmański emir chce przekształcenia katedry w Kordobie w meczet


Emir emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi chce by katedra w Kordobie została zwrócona muzułmanom, a następnie zamieniona w meczet.

Meczet w Kordobie / fot. CC-BY-SA 3.0

Al-Kasimi w telewizyjnym wywiadzie uznał, że meczet został przekazany chrześcijanom jako dar. Jednak obecnie na niego nie zasługują. Dlatego La Mezquita powinna zostać przekształcona w meczet, tak jak to niedawno uczyniono ze świątynią Hagia Sophia w Stambule.

Wielki Meczet w Kordobie zwany przez Hiszpanów La Mezquita pochodzi z VIII w. Później był wielokrotnie przebudowywany. Wznieśli go muzułmanie, którzy w VIII w. opanowali niemal cały Półwysep Iberyjski. Dopiero w wyniku rekonkwisty, po kilkuset latach walk, ostatecznie w XV w., Hiszpanie wyparli Arabów. Obecnie budowla stanowi chrześcijańską katedrę. Zanim powstał meczet w jego miejscu stała chrześcijańska świątynia wzniesiona przez Wizygotów. Została odkupiona od chrześcijan, przebudowana i zamieniona w Wielki Meczet.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz