Skarby Majów i Azteków – autentyczne wycieczki objazdowe po Meksyku z CARTER®


Jeśli kiedykolwiek myśleli Państwo o wycieczkach objazdowych po Meksyku, to polecamy wziąć sobie kilka… lat urlopu. Nie sposób zliczyć atrakcji, które znajdziemy w tym kraju, ani też oszacować czasu, który musielibyśmy poświęcić na odwiedzenie każdej z nich.

Skarby Majów i Azteków – autentyczne wycieczki objazdowe po Meksyku

Nietrudno zakochać się w nim, wystarczy tylko przekroczyć jego progi. Meksyk przoduje w światowym rankingu „naj”, jest to jeden z najbardziej niezwykłych krajów na świecie, najpiękniejszych, z najtrudniejszą historią, z najwspanialszymi cudami natury!

Ilość miejsc niezbędnych do zobaczenia w Meksyku jest niewiarygodna. Biuro podróży CARTER® zaprasza do zwiedzania Meksyku w indywidualny sposób, w wersji luksusowej i z dala od tłumów.

„Pępek Księżyca”, czyli Meksyk w języku nahuatl

Azteccy wojownicy przedstawieni w XVI-wiecznym Kodeksie Mendoza

Historia Meksyku jest połączeniem wielu setek lat przemocy powodowanej hiszpańską konkwistą z europejskimi wpływami religii i kultury zza oceanu. Wszystko zaczęło się wiele tysięcy lat temu i tu zaczyna się problem: historycy nie są w stanie określić kiedy dokładnie rozpoczęła się pierwsza cywilizacja na dzisiejszych ziemiach meksykańskich. Niektóre źródła mówią o 10 tysiącach lat, natomiast inne uciekają się do twierdzenia, że pierwsi ludzi w Meksyku pojawili się… nawet 70 tysięcy lat temu. Jedno jest pewne: Meksyk nie był tym, czym jest dzisiaj. Tubylcy dzielili się na rozmaite cywilizacje, a wśród nich wyłonili się najpotężniejsi Aztekowie, Majowie, Zapotekowie i Olmekowie, wszyscy mówiący w różnych językach i charakteryzujący się bogatą wiedzą matematyczną, astronomiczną, architektoniczną i medyczną, czego następstwem było pojawienie się kalendarza, piramid, świątyń, płaskorzeźb, hieroglifów, czy nawet meksykańskiego rolnictwa. Cywilizacje te z czasem dzieliły się na mniejsze grupy, a pokłosiem tego jest dzisiaj istnienie 68 języków i ponad 350 dialektów na terenie kraju. Przeszłość Meksyku dzielimy na czasy prekolumbijskie i czasy konkwisty oraz tego, co działo się już po niej, gdy Hernan Cortes postawił stopę na ziemiach meksykańskich w XVI wieku, powodując spustoszenie i masakrę na cywilizacjach autochtonicznych. Mało kto wie, że współwinną zbrodni Cortesa była Malinche, jego młodziutka, aztecka kochanka, która szybko nauczyła się języka hiszpańskiego i była jego tłumaczką z azteckiego języka nahuatl, co pozwoliło Cortesowi opracować plan pogrążenia Azteków. Konkwista hiszpańska kompletnie zmieniła oblicze znanego dotąd Meksyku, implementując religię katolicką, nową kulturę, przekonania i wartości. Meksyk jest wspaniały, jedyny, niepowtarzalny, jaki jednak byłby dzisiaj, gdyby nie jego smutna historia? Jakie byłyby jego dzieje, gdyby Hiszpanie nigdy nie dotarli na kontynent amerykański? Pozostawiamy Państwa sam na sam z tymi pytaniami, a na razie skupmy się na tym, czym jest dziś. Zapraszamy na wyprawę po Meksyku wolnym od tłumów turystów!

Tam, gdzie ludzie stają się bogami… 

Tenochtitlan

Można mówić o nim wszystko, ale na pewno nie to, że jest nudne. Przed wiekami znajdowało się tu zarówno jezioro, jak i stolica Azteków, Tenochtitlan. Dzisiaj w tym miejscu wyrosła jedna z największych metropolii świata, kolebka cywilizacji azteckiej, czyli Miasto Meksyk. Szczyci się ono wspaniałą, acz smutną historią oraz mnogością atrakcji dla każdego zwiedzającego. Jak każda światowa metropolia znajdzie swoich amatorów, poddających się jej rytmowi oraz przeciwników, których przytłoczy. Jeśli istnieją rzeczy, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu, to na pewno jest to Miasto Meksyk ze swoimi wspaniałymi zabytkami, mnogością historycznych miejsc i szeregiem atrakcji. To samo dotyczy Teotihuacan, które oznacza „miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”. To jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji na świecie, a którą możemy odwiedzić w Meksyku. Położone około 50 km od stolicy, stanowisko archeologiczne Teotihuacan wciąż ukrywa w swoich głębiach wiele pytań i mało odpowiedzi na temat azteckich plemion, które zbudowały i zamieszkiwały miasto przez stulecia. Spotkamy tu również jedne z największych piramid na świecie, Piramidę Słońca, a wraz z nią Piramidę Księżyca, które są codziennie odwiedzane przez tysiące turystów. W rzeczywistości Teotihuacan przytłacza swoją potęgą i przewyższa nawet najśmielsze oczekiwania. 

To tu rozpoczął się proces wymarcia dinozaurów

Cenote w Valladolid / fot. donepicr CC-BY-SA 2.0

Półwysep Jukatan jest kolebką cywilizacji Majów i obfituje w pozostałości historyczne, naturalne i kulturowe. Pomimo ilości oferowanych atrakcji, warto wspomnieć o tej najważniejszej i najbardziej niezwykłej: cenotes. Są to bardzo głębokie podziemne studnie wapienne z krystalicznie czystą wodą. Samych cenotes na Półwyspie Jukatan jest ponad 6 tysięcy. Z historycznego punktu widzenia ich dzieje są szalenie ciekawe. Powstały one wiele milionów lat temu wskutek silnego uderzenia meteorytu. Chociaż meteoryty spadają do dziś, to przyjmuje się, że właśnie w wyniku tego niezwykle potężnego uderzenia wyginęły dinozaury. 

 „Woda pod wzgórzem”, czyli Chiapas

San Cristobal de Las Casas / fot. Marta Castillo Rivera

Istnieje pewne miasteczko, zwane San Cristobal de las Casas, które jest zaczarowane. Miasto znajdujące się w urokliwym stanie Chiapas, jest jednym ze 121 „pueblos mágicos”, czyli magicznych miasteczek Meksyku. Pomysł na utworzenie tej listy został zainicjowany przez meksykański rząd, a ich liczba stale rośnie. San Cristobal de Las Casas wziął swoją nazwę od dominikańskiego biskupa, który walczył o prawa Indian w czasach konkwisty, a ich samych jest tutaj najwięcej w całym kraju. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej fotogenicznych miejsc Meksyku. Zachwyca swoją architekturą w stylu kolonialnym, kamienistymi zaułkami, wszechobecnymi kolorami, a także lokalną gastronomią, czy muzyką słyszaną na ulicach. Przechadzając się po ulicy nie spotkamy tłumów, za to usłyszymy wciąż używane indiańskie języki. W mieście tym wciąż krąży duch przeszłości, a jego autentyczność sprawia, że sami przenosimy się do czasów konkwisty. Niesamowitość San Cristobal de las Casas sprawia, że zakochujemy się w nim od pierwszego wejrzenia.

Środkowy Meksyk – San Miguel de Allende, Tequila, León, Cuernavaca, Puebla, Veracruz 

San Miguel de Allende / fot. CC-BY-SA 2.0

San Miguel de Allende, to nie dość, że jedno ze wspomnianych wyżej „pueblos mágicos„, to jeszcze wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także drugie najlepsze miasto świata 2020 wg Travel&Leisure. Obfitość atrakcji historycznych, muzeów, kościołów, czy teatrów ukazuje wartość tego miejsca. Warto dodać, że jego nazwa pochodzi częściowo od Archanioła Michała, który miał je chronić miasto, a częściowo jest spadkiem po nazwisku inicjatora ruchu walczącego o niepodległość Meksyku. Będąc w tym miejscu świetnym pomysłem jest ”zgubić się” na kilka godzin na starym mieście. Fantastycznie zachowane fortyfikacje, kolonialna architektura budynków, kamieniste uliczki pełne barw, bazarki z rękodziełem, stare kościoły i eleganckie place tworzą znamiona pięknej, aczkolwiek trudnej historii miasta. Jest to jeden z najbardziej obowiązkowych punktów na mapie w trakcie wycieczki objazdowej po Meksyku.

Tequila jest wdzięczną nazwą alkoholu znanego na całym świecie i wzięło swoją nazwę od miasteczka w stanie Jalisco, z którego pochodzi.  To kolejny punkt na mapie, który wchodzi w skład wyjątkowej listy „pueblos mágicos”, a urocze kolorowe uliczki sprawiają, że czujemy się tam jak w bajkowej krainie. Tequilę warto również odwiedzić ze względu na możliwość poznania procesu wytwarzania tego trunku, a wycieczki po destylarniach oferowane są przez wiele znanych firm produkujących ten alkohol. Interesujący jest fakt, że tequilę zaczęto wytwarzać ponad 500 lat temu. Dzisiaj jest to marka zastrzeżona, a agawa niebieska potrzebna do produkcji tego alkoholu może pochodzić tylko z wybranych stanów Meksyku. Odwiedzenie tej miejscowości jest na pewno wspaniałym i unikatowym doświadczeniem. 

León w stanie Guanajuato to z historycznego punktu widzenia dość znaczące miasto dla Polaków, bo oprócz wielu atrakcji, które oferuje, w czasach drugiej wojny światowej było azylem dla prawie półtora tysiąca polskich uchodźców. Wybudowano dla nich szpital, sierociniec, pralnię, teatr, piekarnię oraz obiekty sportowe, takie jak baseny. W późniejszych latach kultura polska odcisnęła swoją dłoń w społeczeństwie meksykańskim, zostawiając w spadku między innymi znane polskie tańce, jak polka i mazurek. Urokliwe, kolorowe miasto otoczone wzgórzami to wspaniałe miejsce na poznanie kultury Meksyku bez tłumów. Dzisiaj León oprócz bycia schronieniem dla Polaków słynie również z wyrobów skórzanych i butów. Zdecydowanie jest to jedno z wielu miejsc Meksyku, które jeszcze nie zostało skażone masową turystyką. 

Cuernavaca / fot. Thelmadatter, CC-BY-SA 3.0

Cuernavaca to miejsce w Meksyku, które nazywane jest „miastem wiecznej wiosny”, a słynie z tego, że w czasach konkwisty mieszkała w nim żona Hernana Cortesa. Samo miasto w czasach prekolumbijskich zostało podbite przez władcę Azteków, Moctezumę, z rąk plemienia Tlahuicas, które je założyło. Oprócz zachwycających ruin, miasto może się pochwalić pięknymi ogrodami, pałacem, a także słynną katedrą. Dzisiaj jest to miasto wypoczynkowe wielu Meksykanów mieszkających w stolicy, którzy przyjeżdżają tu z rodziną nie tylko na wakacje lecz także by spędzić weekend. Z pewnością unikniemy tu tłumów europejskich turystów. 

Kolejnym istotnym punktem na mapie Meksyku jest jedno z największych miast kraju, Puebla. Założone zostało w XVI wieku przez europejskich konkwistadorów. Jest to również ważne miejsce z punktu widzenia historii, wraz z licznymi kościołami, katedrą, pałacami oraz ratuszem. Stare miasto Puebli zostało wpisane na listę UNESCO. Do dzisiaj nosi znamiona XVI wieku, co widać w architekturze, a ta jest zarówno barokowa, francuska, jak i kolonialna. Puebla jest także stolicą stanu o tej samej nazwie. Urokliwe miasto, słynące z wytwarzania ceramiki, szkła, płytek azulejos jest również gospodarzem wielu uroczystości, świąt i festiwali na skalę państwa. Miasto dość często nawiedzane jest przez trzęsienia ziemi, co już kilkukrotnie powodowało poważne szkody w zabytkowych budynkach, takich jak kościoły, czy pałace. Warto wspomnieć, że stroje z regionu Puebli są jednymi z najpiękniejszych w całym Meksyku, a sam stan słynie również z wyśmienitego jedzenia. 

Karnawał w Veracruz / fot. Saulo ren, CC-BY-SA 3.0

Veracruz to szalenie ważne miasto z punktu widzenia historii, gdyż jest pierwszym miastem w Meksyku założonym przez hiszpańskich konkwistadorów. Już w roku dotarcia Hernana Cortesa do Meksyku w 1519 roku, stało się ono najważniejszym punktem wypadowym do Europy, a to dlatego, że znajduje się nad samą Zatoką Meksykańską. Dzisiaj to miasto słynie z jednego z głównych portów handlowych kraju, a także obecności fortu ulokowanego na pobliskiej wyspie. To, co również jest warte poznania, to przepiękny klimat miasta i jego budynków, a także liczne kościoły na jego terenie.  

Oaxaca – „kraina moich miłości”

W Meksyku istnieje miejsce, w którym znajduje się wszystko – Oaxaca. Poza tym, że jest to nazwa jednego z południowych stanów tego kraju, to jeszcze jego stolica. Z naszego punktu widzenia to kierunek turystycznie istotny – Oaxaca jako miasto znajduje się na 1. miejscu na liście najlepszych miast na świecie 2020 wg Travel&Leisure. Jest to również region w Meksyku wciąż niezbyt odkryty przez europejskich turystów, ale ze względu na ilość atrakcji dąży do tego, by stać się jedną z najchętniej wybieranych destynacji wakacyjnych świata. Oaxaca jest kulturalną stolicą Meksyku – to tutaj odbywają się najważniejsze festiwale, tutejsze jedzenie i alkohole uznawane są za gourmet w skali kraju. Także tutaj spotkamy grupy etniczne mówiące w 16 różnych językach. Również dostęp zarówno do gór, jak i wybrzeża Oceanu Spokojnego z niebiańskimi plażami i najwyższymi na świecie falami, sprawią, że nie będziemy chcieli wracać do domu, a wielu określi go swoim rajem. 

Hierve el Agua / fot. AlejandroLinaresGarcia, CC-BY-SA 3.0

Jeśli potrzebują Państwo czegoś więcej, niż tylko rajskich wakacji nad wodą, proponujemy zobaczyć unikatowy cud natury, którego wartość podwyższa fakt, że jest tylko jedną z dwóch takich atrakcji na świecie – Hierve el Agua. Określane jest zasłużonym mianem najdziwniejszego wodospadu świata, a wszystko to za sprawą spetryfikowanych formacji skalnych, które wyglądają jak kaskady wody. To miejsce magiczne, niezwykłe, ukazujące kreatywność i potęgę Matki Natury.

W stanie Oaxaca znajdziemy miejsca historyczne i kulturowe, o których europejscy turyści nie mają pojęcia, a często również i sami Meksykanie. Jednym z nich jest la Virgen de Juquila, która najprościej mówiąc jest południowym odpowiednikiem Santa Virgen de Guadalupe, a znajduje się w miejscowości Santa Catarina Juquila w stanie Oaxaca. Jest to patronka stanu, na której cześć nazwano również miasteczko, gdzie według wiernych dokonują się cuda. Miasto zostało założone w XIII wieku przez Indian Misteków, jednak dopiero pięćset lat później miejsce to stało się znaczące w kulturze Oaxaca. Dzisiaj oprócz charakteru religijno-kulturowego jest to również destynacja turystyczna. Samo miasteczko wraz ze słynną bazyliką Juquila obfituje w całą paletę kolorów, a jej położenie wśród gór i w „wiecznej” mgle przywodzi na myśl tajemniczą wioskę osnutą sekretami. 

Jeśli już mówimy o wiecznej mgle i sekretach, nie musząc wyjeżdżać ze stanu Oaxaca, napotkamy malutką wioskę, zwaną San José del Pacífico. Nie słynie ona może z atrakcji historycznych, ale jest wspaniałym miejscem na zatrzymanie się na chwilę i kontemplacje własnego siebie i swojego życia. Najlepiej jest to zrobić w jednym z górskich domków, zwanych cabañas, z nieziemskim widokiem, których w wiosce nie brakuje. Ta umiejscowiona jest wysoko w górach, a charakteryzuje się enigmatyczną atmosferą, której tajemniczości nadaje właśnie wszechobecna mgła i bliskość gór. Jest jednak coś jeszcze za tą atmosferą i poczuciem bliskości z naturą, a są to… grzyby halucynogenne, których jest tu co niemiara i można je znaleźć w każdym lesie. Z tego też względu miejscowość jest znana w całym kraju, a także określana jako „magiczna stolica Meksyku”. Pomijając oczywiste dary natury, San José del Pacífico naprawdę oczarowuje. 

Jadąc na południe stanu napotkamy wybrzeże Oceanu Spokojnego, a wraz z nim kolejne prezenty ofiarowane przez Matkę Naturę. Mowa o pięknych złotych plażach, okalanych falami Pacyfiku i przepięknymi górskimi krajobrazami. To miejsce, które można uznać za raj. Wieczne lato i tropikalny klimat sprawiają, że można tu przyjechać o każdej porze roku, a oryginalności dodają rozrzucone po wybrzeżu wioski, wśród których znajdziemy jedno ze 121 „pueblos mágicos”, Mazunte. Obok niego zatrzymajmy się też na dzień lub dwa w Zipolite. W wioskach tych atmosfera jest jak wyjęta z filmu z lat sześćdziesiątych o dzieciach kwiatach, a sielskość otoczenia sprawia, że Mazunte i Zipolite ciężko nie nazwać rajem na ziemi. Dla spragnionych natury polecamy również Huatulco szczycące się przepięknymi dziewiczymi plażami, których jest tutaj aż… 36. Tutaj też znajdziemy najlepsze hotele w całym stanie Oaxaca. I pomimo tego, że jest to miejsce względnie turystyczne, turystów można spotkać tutaj tylko 2 razy w roku, na Wielkanoc i na Boże Narodzenie i są to w przeważającej większości turyści meksykańscy. Jest to kolejny punkt na mapie Meksyku jeszcze nieodkryty przez Europejczyków, a często również przez… samych Meksykanów. 

Plaża Zipolite / fot. CC-BY-SA 3.0

Jeśli kiedykolwiek myśleli Państwo o wycieczkach objazdowych po Meksyku, to w CARTER my je dla Państwa kreujemy. Wszystkie wycieczki są luksusowe, indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta, szyte na miarę, wraz z indywidualnym kierowcą i przewodnikiem, a zakwaterowania są w najlepszych hacjendach i hotelach.

Kontakt z biurem

CARTER® Luksusowe wakacje i egzotyczne wyprawy

www.carter.eu, travel@carter.eu, tel: 22 392 60 16

https://www.instagram.com/carter_luxurytravel/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Dariusz pisze:

    Bez Palenque wyjazd do Meksyku w tej konfiguracji jest bez sensu. No chyba, że ktoś chce tam pojechać kilka razy. A i jeszcze zapomniałbym o Monte Alban i Chichen Itza.

Zostaw własny komentarz