Powstanie Muzeum Romana Dmowskiego. Jest zapowiedź ministerstwa kultury


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zapowiedział powołanie Muzeum Romana Dmowskiego. Będzie to nowa instytucja kultury, której utworzenie będzie zadaniem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Roman Dmowski. Portret koloryzowany.

Na początku tego roku przez ministra kultury został powołany Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Do zadań Instytut należy m.in. realizacja polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej. Jego dyrektorem został historyk, profesor Jan Żaryn.

Przy okazji obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej minister kultury zapowiedział powołanie Muzeum Romana Dmowskiego.

„Polacy 100 lat temu wygrali z bolszewikami, bo zjednoczyli się ponad politycznymi podziałami. Chcemy dziś upamiętniać wszystkie nurty, które tworzyły Niepodległą, dlatego otwieramy Muzeum Piłsudskiego, powołaliśmy Inst. Dziedzictwa Myśli Narodowej i powołamy Muzeum Dmowskiego” - zapowiedział Gliński.

Jednym z jego najważniejszych zadań Dziedzictwa Myśli Narodowej będzie teraz budowa Muzeum Romana Dmowskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. tvj24news.5v.pl pisze:

    Jak tak można kultywować Polskiego Nazistę. Roman Dmowski była zadeklarowanym Nazistą. Jego grupa paramilitarna Młodzież Wszechpolska jak tylko mogła ścigała żydów oraz inne rasy i ludzi o innych poglądach niż oni mieli. To jego człowiek E. Niewiadomski zamordował pierwszego Polskiego Prezydenta G. Narutowicza. Kiedy Podczas II Wojny Światowej weszły Niemcy do Polski R. Dmowski zaoferował Nazistom pomoc. Jak takiego człowieka można kultywować. PiS wraz ze Zjednoczoną Prawicą wprowadzają kult Nazizmu w naszym kraju. Szkoda że Gliński A. Hitlerowi nie postawi muzeum.

Zostaw własny komentarz