50 lat temu zmarł Paweł Jasienica


Dokładnie 50 lat temu zmarł polski historyk, eseista i publicysta Paweł Jasienica. Był autorem monumentalnych esejów historycznych Polska Piastów, Polska Jagiellonów i Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Paweł Jasienica / fot. Archiwum Fotograficzne Władysława Miernickiego, CC-BY-SA 4.0

Paweł Jasienica (właściwie Leon Lech Beynar) urodził się 10 listopada 1909 r. w rosyjskim Szymbirsku (dziś Uljanowsk). Był uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. W okresie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. Po wojnie represjonowany w okresie stalinowskim. Natomiast po wydarzeniach marca 1968 otrzymał zakaz publikacji.

Autor esejów historycznych, w których zawarł syntezę dziejów Polski: Polska Piastów (1960), Polska Jagiellonów (1963), Rzeczpospolita Obojga Narodów, cz. 1–3 (1967–72). Natomiast w pracy Polska anarchia (1988 - pośmiertne wydanie), w której zwalczał teorię o anarchizmie polskiej szlachty.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz