Rycerze spod Grunwaldu leżą w kartonach. Brak pieniędzy na badania


Bitwa pod Grunwaldem to jeden z symboli polskiego zwycięstwa. Jednakże szczątki jego bohaterów od lat zalegają w kartonowych pudłach. Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej nie ma środków na ich przebadanie.

Bitwa pod Grunwaldem

Od lat 60-tych XX wieku na grunwaldzkich polach odnajdowane są ludzkie szczątki. Obecnie liczba wykopanych szkieletów wynosi ok. 300. Są tę bez wątpienia uczestnicy bitwy pod Grunwaldem, gdyż wskazują na to ślady na kościach i czaszkach, które odpowiadają urazom zadanym mieczem. Dodatkowo badacze ustalili, że kości należały do młodych mężczyzn w wieku 25-30 lat. Wśród nich znajdują się prawdopodobnie także polscy rycerze.

Obecnie wszystkie kości znajdują się w Muzeum w Morągu, gdzie zostały zapakowane w kartonowe pudła. Nie są eksponowane zwiedzającym.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem chciałoby wykonać specjalistyczne badania, które pozwoliłyby ustalić dokładnie pochodzenie zmarłych. Badania DNA mogłyby ustalić ich kraj pochodzenia. Dodatkowo na podstawie czaszek byłaby możliwa cyfrowa rekonstrukcja wyglądu walczących rycerzy. Na to jednak muzeum nie ma pieniędzy.

Obecnie trwa budowa nowego budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Gdyby udało się pozyskać fundusze wyniki badań jak i same szczątki mogłyby w nim prezentowane.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. asdas pisze:

  Czyli patriotyzm na pokaz, jak zrobić focię na Grunwaldzie to tak, a jak dać kasę na badania to już nie...

 2. Piotr pisze:

  Czy nie zasłużyli na godny pochówek? Czy to nie jest bezczeszczenie zwłok?

 3. Agnieszka pisze:

  trzeba tą sprawę upublicznić ‚powiedzieć w Wiadomościach lub Wydarzeniach , ludzie o tym nie wiedzą...

 4. Jerzy pisze:

  Zróbmy zbiórkę pieniążków na ten szczytny cel

 5. Łukasz pisze:

  Cześć 🙂

  Trochę zboczę z toru rozmowy ale może Was to zainteresować:

  Planuję produkcję pełnometrażowego filmu fabularnego „Krzyżacy 1410: dalsze dzieje”, na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Film będzie charakteryzował się wartką akcją, a jego realizacja będzie korzystała z najnowszej technologii i wiedzy filmowej.

  Zobacz co planuję:
  https://polakpotrafi.pl/projekt/krzyzacy-1410-dalsze-dzieje

Zostaw własny komentarz