Liga Antymaseczkowa z San Francisco. W trakcie epidemii hiszpanki walczyła z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa


Antymaseczkowa Liga była organizacją utworzoną w San Francisco celem manifestowania przeciwko obowiązkowi noszenia masek podczas pandemii grypy w 1918 roku. Wówczas władze miasta, celem zmniejszenia tempa rozprzestrzeniania się choroby, zobowiązały mieszkańców do zasłaniania ust i nosa.

Hiszpanka w San Francisco

Chorzy na grypę w Camp Funston podczas epidemii hiszpanki, 1918 roku

Epidemia, która rozpoczęła się w 1918 roku była pandemią wywołaną przez podtyp H1N1 wirusa A grypy. Potocznie epidemia ta nazywana jest „hiszpanką”. Bowiem w Hiszpanii, jako  jednej z nielicznych, media uczciwie informowały o epidemii. Stąd powstało mylne przedświadczenie, że grypa rozpoczęła się właśnie tam. Według badaczy epidemia wybuchła niemal jednocześnie w Stanach Zjednoczonych, Francji i Chinach. Trudno jednak ustalić gdzie pojawiła się pierwsza.

Czytaj takżePandemia hiszpanki. Grypa, która przeszła do historii i zabrała ze sobą miliony ofiar

Ludzie początkowo kompletnie nie zdawali sobie sprawy, co wywołuje chorobę. Nie znano bowiem wirusów. Z czasem ustalono, że rozprzestrzenia się drogą kropelkową i nie jest bakterią. Jednakże dopiero w 1933 roku naukowcy przedstawili jednoznaczne dowody, że główną przyczyną ludzkiej grypy jest wirus. Wtedy też ustalono, że wirus grypy dzieli się na typy: A, B i rzadko C.

Rok 1918 był rokiem spore migracji spowodowanej zakończeniem I wojny światowej. Jako, że San Francisco było miastem portowym, to dość szybko trafili do niego zakażeni przybysze. Pierwszy przypadek stwierdzono pod koniec września, a w październiku notowano ich już około 2000 dziennie.

Obowiązek noszenia maseczek

Barberzy w Kalifornii w maskach podczas epidemii

Rada miasta, by zahamować rozwój epidemii, podjęła radykalne kroki. Jednymi z nich było zakazanie zgromadzeń publicznych, zamknięcie szkół oraz instytucji kulturalnych. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący takie firmy jak zakłady fryzjerskie, hotele, banki, sklepy spożywcze, apteki itp. mieli obowiązek nosić maski zasłaniające usta i nos. Natomiast, gdy okazało się, że epidemia nie ustępuje, 25 października, władze San Francisco zdecydowały się na wprowadzenie powszechnego obowiązku noszenia maseczek. Obowiązek dotyczył miejsc publicznych oraz grup dwóch lub więcej osób z wyjątkiem spożywania posiłków. Maski miały się składać z co najmniej czterech warstw. Amerykańska prasa zaczęła nazywać San Francisco „zamaskowanym miastem”. Było to pierwsze miasto w Stanach Zjednoczonych, gdzie wprowadzono taki obowiązek.

Szacuje się, że około 80% mieszkańców nosiło maseczki. Te były powszechnie dostępne. Osoby przybywające do miasta drogą morską otrzymywały maseczki już na terminalu morskim. Osoby, które nie respektowały tego obowiązku, były oskarżane o zakłócanie pokoju. Karano je grzywną w wysokości od 5 do 10 dolarów lub nawet karą 10 dni aresztu. Pieniądze z mandatów przekazywano na potrzeby Czerwonego Krzyża. Policja poważnie traktowała kwestię maseczek, bo tylko 9 listopada zatrzymano 1000 osób, które ich nie nosiły. Sądy orzekały przez całą noc. Złapani najczęściej tłumaczyli, że nie znali tego obowiązku lub np. chcieli tylko zapalić cygaro.

W dniu 21 listopada 1918 roku zarządzenie nakazująca noszenia maseczek zostało uchylone.

Liga Antymaseczkowa

Policjant w masce poucza mieszkańca o obowiązku noszenia maseczek, San Francisco 1918 roku

Wzrost zakażeń spowodował, że 17 stycznia 1919 roku w San Francisco zarządzono ponowny nakaz noszenia maseczek. Co wywołało nawrót epidemii w mieście? Po osłabieniu pierwszej fali, mieszkańcy zmęczeni I wojną światową, odreagowali to wracając do imprezowego stylu życia. To spowodowało kolejną falę zakażeń.

Jednak druga decyzja władz nakazująca noszenia maseczek spotkała się z niezadowoleniem społecznym. Część mieszkańców zaczęła wysyłać skargi na nowe obostrzenia. Najbardziej niezadowoleni obywatele założyli Ligę Antymaseczkową San Francisco (Anti-Mask League of San Francisco).

Szacuje się, że w proteście antymaseczkowców, zorganizowanym 25 stycznia, wzięło udział około 4000-5000 mieszkańców miasta. Jego uczestnicy postulowali skierowanie petycji o wycofanie zarządzenia. Chciano także odwołania burmistrza San Francisco, Jamesa Rolpha Jr., gdyby nie zechciał uchylić nakazu.

W 1919 roku w San Francisco Chronicle ukazała się reklama Ligi Anty-Maskowej, protestująca przeciwko nakazowi noszenia maseczek

Liderką antymaseczkowego protestu była sufrażystka, prawniczka i działaczka na rzecz praw pracowniczych, Emma Harrington. Była ona politycznym przeciwnikiem burmistrza. Toteż protest, mimo argumentów dotyczących wolności osobistych, był odbierany jako polityczny atak na Rolpha Jr. Liga Antymaseczkowa dowodziła, że obowiązek zakrywania nosa i ust jest niekonstytucyjnym naruszeniem zasad wolnego społeczeństwa. Pojawiały się także zarzuty, że nakaz jest spowodowany chęcią zysku. Bowiem lokalny przedsiębiorca, Levi Strauss, był jednym z głównych producentów masek. Stąd pojawiły się nawet oskarżenia, że miasto nakazem sprzyja interesom Straussa. Jednak tego nie udowodniono. Obie strony także podawały prawne i medyczne argumenty za i przeciwko noszeniu maseczek.

Wycinek z kanadyjskiej gazety z 18 stycznia 1919 roku

Doszło także do sporu między komisarzem odpowiedzialnym za zdrowie w San Francisco, a stanową Radą Zdrowia, która kwestionowała skuteczność noszenia maseczek. W odpowiedzi komisarz odpowiedział, że takie opinie Rady Zdrowia napędzają tylko polityczne protesty w mieście. Ostatecznie jednak 1 lutego 1919 roku nakaz został zniesiony. Tym samym Liga Antymaseczkowa straciła powód do dalszej działalności.

Bibliografia:

 1. P. Hartlaub, Anti-Mask League: San Francisco had its own shutdown protests during 1918 pandemic, https://www.sfchronicle.com/oursf/article/Anti-Mask-League-San-Francisco-had-its-own-15255495.php.
 2. C. Hauser, The Mask Slackers of 1918, https://www.nytimes.com/2020/08/03/us/mask-protests-1918.html.
 3. L. Kane, The Anti-Mask League: lockdown protests draw parallels to 1918 pandemic, https://www.theguardian.com/world/2020/apr/29/coronavirus-pandemic-1918-protests-california.
 4. University of Michigan Center for the History of Medicine: Influenza Encyclopedia, https://www.influenzaarchive.org/cities/city-sanfrancisco.html.

Więcej o historii Stanów Zjednoczonych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. XD pisze:

  W historii było już wszystko...

  • Danusia pisze:

   Maseczek używają chirurdzy od lat aby pacjenci ich nie zarażali ani oni pacjentów W Japonii maseczki są noszone od dziesięcioleci z tego samego powodu Zwyczaj godny poparcia.

   • arek pisze:

    To noś. Ale chirurdzy noszą maski medyczne, a nie byle jakie szmatki bez atestów i do tego pod nosem. Maski miałyby sens, jakby nosić atestowane i poprawnie - i żeby noszono je wszędzie i bez wyjątków i wszyscy. Czyli zatrzymujesz wirusa kosztem zgnojenia ludzi, sprowadzenia ich do roli niewolników, do roli bydląt, do roli bohaterów ‚Roku 1984′ Orwella.

Zostaw własny komentarz