Najlepsze filmy historyczne dekady 2011-2020


Mijający rok był końcem drugiej dekady XXI wieku. To powód do podsumowania i wybrania najlepszych filmów historycznych ostatnich dziesięciu lat (2011-2020). Dlatego przedstawiamy Wam naszą listę dwudziestu najlepszych filmów historycznych ostatniej dekady.

#16-20

Wyścig

reżyseria: Ron Howard
scenariusz: Peter Morgan
produkcja: Niemcy / USA / Wielka Brytania
premiera: 2 września 2013 (świat)

Kamerdyner

reżyseria: Lee Daniels
scenariusz: Danny Strong
produkcja: USA
premiera: 5 sierpnia 2013 (świat)

Żelazna dama

reżyseria: Phyllida Lloyd
scenariusz: Abi Morgan
produkcja: Francja / Wielka Brytania
premiera: 26 grudnia 2011 (świat)

Czas wojny

reżyseria: Steven Spielberg
scenariusz: Lee Hall / Richard Curtis
produkcja: USA
premiera: 4 grudnia 2011 (świat)

Wilk z Wall Street

reżyseria: Martin Scorsese
scenariusz: Terence Winter
produkcja: USA
premiera: 17 grudnia 2013 (świat)

#11-15

Twój Vincent

reżyseria: Dorota Kobiela / Hugh Welchman
scenariusz: Hugh Welchman / Dorota Kobiela / Jacek Dehnel
produkcja: Polska / Wielka Brytania
premiera: 12 czerwca 2017 (świat)

Żelazna dama

reżyseria: Phyllida Lloyd
scenariusz: Abi Morgan
produkcja: Francja / Wielka Brytania
premiera: 26 grudnia 2011 (świat)

Róża

reżyseria: Wojciech Smarzowski
scenariusz: Michał Szczerbic
produkcja: Polska
premiera: 9 czerwca 2011 (świat)

1917

reżyseria: Sam Mendes
scenariusz: Sam Mendes / Krysty Wilson-Cairns
produkcja: Hiszpania / Indie / Kanada / USA / Wielka Brytania
premiera: 25 grudnia 2019 (świat)

Teoria wszystkiego

reżyseria: James Marsh
scenariusz: Anthony McCarten
produkcja: Wielka Brytania
premiera: 7 września 2014 (świat)

#1-10

#10 Bogowie

reżyseria: Łukasz Palkowski
scenariusz: Krzysztof Rak
produkcja: Polska
premiera: 18 września 2014 (świat)

Brawurowa biografia Zbigniewa Religi, kardiochirurga, który w 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną operację przeszczepienia mięśnia sercowego. Portret człowieka, który staje sam przeciw wszystkim. Zmaga się z medycznymi autorytetami, stawia czoła biurokracji, układa się z urzędnikami bez wyobraźni. W nowo otwartej klinice w Zabrzu musi walczyć z brakami w personelu i przerwami w dostawie prądu. I z wszystkich starć dzięki determinacji i charyzmie wychodzi zwycięsko. Serce „Bogów” bije w rytmie znanym widzom z kina gatunków. Twórcy zadbali o scenariuszowe wolty, dramatyczne sceny na sali operacyjnej nakręcili z werwą godną filmów akcji, a wiernie odtwarzając realia późnego PRL-u, nie zapomnieli też o widowiskowym pościgu fiatem 125p.

#9 Zniewolony

reżyseria: Steve McQueen
scenariusz: John Ridley
produkcja: USA / Wielka Brytania
premiera: 30 sierpnia 2013 (świat)

Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność. Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze.

#8 Snajper

reżyseria: Clint Eastwood
scenariusz: Jason Hall
produkcja: USA
premiera: 11 listopada 2014 (świat)

Historia kariery wojskowej i życia osobistego Chrisa Kyle’a (Bradley Cooper), który zyskał sławę najlepszego snajpera w historii elitarnej jednostki Navy SEALs.  Żołnierz Navy SEAL Chris Kyle zostaje wysłany do Iraku w jednym celu - ma chronić innych uczestników misji. Dzięki niezwykle celnym strzałom na polu walki ratuje życie wielu żołnierzom, a w miarę jak wiadomość o jego odwadze się roznosi, zyskuje pseudonim „Legenda”. Jego sława dociera również poza linię wroga. Pozbycie się Kyle’a zaczyna być najważniejszym celem rebeliantów, którzy wyznaczają nagrodę za jego głowę. Innego rodzaju bitwę toczy na własnym, rodzinnym froncie: choć przebywa na drugim końcu świata, stara się być dobrym mężem i ojcem. Mimo zagrożeń i dotkliwej rozłąki z rodziną Kyle służy w Iraku cztery kolejne zmiany, stając się uosobieniem hasła żołnierzy Navy SEAL: „Nie zostawiamy nikogo”. Po powrocie do dzieci i żony, Tayi Renae Kyle (Sienna Miller), przekonuje się jednak, że nie potrafi zapomnieć o wojnie.

#7 Lincoln

reżyseria: Steven Spielberg
scenariusz: Tony Kushner
produkcja: USA
premiera: 8 października 2012 (świat)

Słynny reżyser Steven Spielberg zrealizował dramat historyczny entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków na całym świecie. Daniel Day-Lewis tworzy znakomitą, nagrodzoną Oscarem kreację amerykańskiego prezydenta Abrahama Lincolna. Podczas burzliwych ostatnich miesięcy sprawowania urzędu, podczas siejącej spustoszenie wojny, przekonywał do przyjęcia przez podzielony Kongres XIII Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych znoszącej niewolnictwo. Z zawziętą nieustępliwością i odwagą Lincoln zainicjował wprowadzenie prawa, które zmieniło bieg historii. W pozostałych nominowanych do Oscara rolach wystąpili Sally Field i Tommy Lee Jones. Uhonorowany nagrodami „Lincoln” to fascynujący obraz, który na długo pozostaje w pamięci.

#6 Dunkierka

 

reżyseria: Christopher Nolan
scenariusz: Christopher Nolan
produkcja: Francja / Holandia / USA / Wielka Brytania
premiera: 13 lipca 2017 (świat)

Film otwiera scena, w której wroga armia otacza setki tysięcy Brytyjczyków i aliantów. Oddziały uwięzione na plaży, między morzem a siłami przeciwnika, muszą stawić czoła niemożliwemu. Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi wyruszają w desperacką misję ratunkową.

#5 Wołyń

reżyseria: Wojciech Smarzowski
scenariusz: Wojciech Smarzowski
produkcja: Polska
premiera: 23 września 2016 (świat)

Jest lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to piękna, młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez bezwzględnych oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne.

#4 Król

reżyseria: David Michôd
scenariusz: David Michôd / Joel Edgerton
produkcja: Australia / USA
premiera: 2 września 2019 (świat)

Hal (Timothée Chalamet) to krnąbrny książę, który opuścił dwór i zamieszkał wśród ludu, by uniknąć obowiązku objęcia tronu. Jednak po śmierci swojego ojca-tyrana Hal zostaje koronowany i - już jako król Henryk V - musi rozpocząć życie, przed którym tak bardzo się wzbraniał. Odkrywa świat polityki pałacowej i pozostawiony przez ojca chaos wojenny, a także mierzy się z bagażem emocjonalnym ze swojego minionego życia - w tym niełatwą relacją ze swoim najbliższym przyjacielem i mentorem, starzejącym się rycerzem-alkoholikiem Johnem Falstaffem (Joel Edgerton). Film pokazuje średniowiecznego króla jako osobę z krwi i kości, a nie tylko szlachetnego i wyniosłego władcę.

#3 Gra tajemnic

reżyseria: Morten Tyldum
scenariusz: Graham Moore
produkcja: USA
premiera: 29 sierpnia 2014 (świat)

Historia niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii. Szkoda tylko, że rola Polaków w sukcesie Turinga została w filmie zmarginalizowana.

#2 Furia

reżyseria: David Ayer
scenariusz: David Ayer
produkcja: Chiny / USA / Wielka Brytania
premiera: 15 października 2014 (świat)

Kwiecień 1945 roku. Alianckie wojska rozgromiły niemiecką armię w Ardenach i maszerują wprost na Berlin. Znany z odwagi, zahartowany w boju dowódca czołgu pieszczotliwie nazywanego Furia, sierżant Wardaddy (Brad Pitt) otrzymuje zadanie specjalne. Wraz ze swoją załogą będzie musiał wykonać tajną misję za linią frontu i stawić czoła znacznie potężniejszym siłom wroga. Film zawiera jedną z najlepszych scen walki czołgów w historii kina. Wzięły w niej udział czołgi, które toczyły boje podczas II wojny światowej. Jednym z nich był Tiger 131, jedyny nadal działający czołg tego typu.

#1 Przełęcz ocalonych

reżyseria: Mel Gibson
scenariusz: Robert Schenkkan / Andrew Knight
produkcja: Australia / USA
premiera: 4 września 2016 (świat)

Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy, trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni, jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera. Film jest autentyczną historią człowieka, który stał się bohaterem jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, mimo iż odmówił noszenia broni.

* * *

W rankingu wzięto pod uwagę filmy historyczne, dramaty wojenne i produkcje biograficzne. Zachęcamy do pozostawienia w komentarzu Waszych zestawień i ocen filmów historycznych minionej dekady. Jesteśmy ich bardzo ciekawi!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Fan pisze:

  Furia super filmy gdyby nie ostatnia scena bez sensu... na Przełęczy ocalonych się mega wzruszyłem, mega film.

 2. Tadeusz pisze:

  a gdzie w tym pseudo rankingu filmy rosyjskie?
  Np. T 34; Nieukruszymyj, 28 pnfiłowców;Biały tygrys????
  Filmy o niebo lepsze od fikcyjnej Furii czy kłamliwej Gry tajemnic.

 3. Bogdan pisze:

  Jak dla mnie, najlepszy film historyczny,bez żadnej fałszywej nuty,bezbłędnie obsadzony, to niemiecki obraz „Sophie Scholl - Die letzten Tage”

 4. Halina pisze:

  Przełęcz ocalonych- świetny, daje do myślenia

 5. Łukasz pisze:

  Według mnie natomiast Przełącz ocalonych jest przeceniany. Wątek romantyczny wpleciony na siłę niestety film mnie nie zachwycił.

Zostaw własny komentarz