„Polska za linią Curzona” W. Studnicki - zapowiedź


4 marca 2021 r. nakładem Wydawnictwa Nowa Konfederacja ukażę się wznowienie książki autorstwa Władysława Studnickiego pt.: „Polska za linią Curzona”. Patronat medialny nad publikacją wzbogaconą o wstęp i opracowanie Sławomira Cenckiewicza sprawuje Historia.org.pl - Polski portal historyczny.

 

Materiały partnera

Władysława Studnickiego Polska za linią Curzona to geopolityczne studium polskich Ziem Wschodnich. Wyjątkowe, bo w zasadzie jedyne w swoim rodzaju, bogato udokumentowane, z historycznym omówieniem i przygotowane już po II wojnie światowej, kiedy ziemie te znalazły się pod bezpośrednią okupacją sowiecką. Ostatnia książka Studnickiego jest jakby kwintesencją jego całej życiowej misji, którą zawsze była, poza służbą „jednej wielkiej myśli”, obroną Ziem Wschodnich przed Rosją/Sowietami i jej aliantami zachodnimi w dziele narzucenia Polsce linii Curzona.

Studnicki zawsze uznawał polskie Kresy za geostrategiczny fundament niepodległości Polski oraz warunek utrzymania niepodległości państw bałtyckich i pokonania Rosji w „geopolitycznej wojnie„ o panowanie w Europy Wschodniej. I odwrotnie, wiedział, że z rosyjskiego punktu widzenia, „posiadanie przez Rosję polskich Ziem Wschodnich ma geopolityczne znaczenie, gdyż ułatwia jej pochód na Bałkany i do środkowej Europy, i uzależnia przy tym całą Polskę od Rosji„. „Polska jałtańska to posterunek przedni w pochodzie Rosji na Europę” – pisał, uznając jednocześnie utratę Ziem Wschodnich za ”niesmaczny dowcip” wobec tragedii narodu polskiego.

Tytuł: „Polska za linią Curzona”
Autor: Władysław Studnicki
Opracowanie: Sławomir Cenckiewicz
Wydawnictwo: Nowa Konfederacja
ISBN: 978-83-960070-3-2
Liczba stron: 392
Data premiery: 4 marca 2021 r.
Cena okładkowa: 53 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Komar pisze:

    Książka prezentuje punkt widzenia polskiego szowinisty. Przecież u zarania niepodległości Polska była w konflikcie o Wilno z Litwą, a w konflikcie o Lwów - z Ukrainą. A nie z Rosją, nawet z Rosją radziecką. Tymczasem autor zupełnie nie przyjmuje do wiadomości istnienia narodów: litewskiego i ukraińskiego, ani też aspiracji tych narodów. A jeśli nawet dostrzega istnienie jakichś Litwinów i Ukraińców, to uważa, że powinni oni bezwzględnie podporządkować się władzom państwa polskiego. Ten problem został rozstrzygnięty w Jałcie (ściślej: w Teheranie, w Jałcie i w Poczdamie), z uwzględnieniem interesów każdej ze stron. A że to rozstrzygnięcie było nie po myśli polskiego obozu prozachodniego (zwanego w skrócie „obozem londyńskim”)? To tylko ich („Londyńczyków”) strata.

Zostaw własny komentarz