Ewolucja na naszych oczach


Od wyścigów rydwanów, przez klasyczne wyścigi konne po… wirtualne sporty. Zakłady bukmacherskie także przeszły długą drogę i wielką ewolucję. Jak może wyglądać obstawianie w przyszłości?

shutterstock.com

Na początku należy podkreślić główne rozróżnienia. Klasyczne zakłady bukmacherskie, takie jak dziś mamy na myśli, swój początek miały w Wielkiej Brytanii. Mowa o XIX wieku, choć już w XVIII obstawiano wyścigi konne. Właśnie ten sport stał się bukmacherskim symbole, typowanie najszybszego wierzchowca już na zawsze powiązane będzie z Anglią i zakładami bukmacherskimi. Na Wyspach w 1888 roku pojawił się pomysł obstawiania zdarzeń sportowych, a to właśnie wtedy następował również rozkwit piłki nożnej.

Zakłady od… zawsze

Nie oznacza to jednak, że setki lat wcześniej i wcześniejsze wieki nikt się z nikim nie zakładał. Wręcz przeciwnie. U podstaw zakładów bukmacherskich jest bowiem przewidywanie/prognozowanie zdarzenia, a stawką tego jest jakaś nagroda. Nawet do dziś znajomi zakładają się o „rację„ lub ”kolację”. Dlatego ewolucję zakładów bukmacherskich, jako elementu rozrywki i rozgrywki należy rozpatrywać w kontekście starożytnym. W Rzymie zakładano się, który gladiator wygra, jakie będą wyniki wyścigów rydwanów. Wszelkie pojedynki rycerskie, myśliwych itd. były idealnym polem do stawiania zakładów.

Z punktu do sieci

Jak widać perspektywa czasowa jest ogromna i tak, jak najważniejsze dziedziny życia człowieka, tak i zakłady bukmacherskie przeszły gigantyczną przemianę. Rewolucja przemysłowa zmieniła świat, bukmacherkę zmienia rewolucja technologiczna. Obraz polskiego gracza zakładów bukmacherskich, to człowiek zaznaczający ołówkiem na małej karteczce wyniki meczów przede wszystkim piłki nożnej, regularnie odwiedzającego punkty stacjonarne rozsiane po większych miastach. To jednak się zmienia. Dziś bukmacher wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pędzącego świata i społeczeństwa. Zakłady są obecnie w Internecie, a przede wszystkim w aplikacjach mobilnych. W kilka kliknięć może wpłacić środki na depozyt, skorzystać z bonusu, wypłacić, obstawić mecz, czy sprawdzić zaawansowane zestawienia statystyczne.

Wirtualne wyścigi koni i psów

Firmy idą dalej. Posiadając konto u bukmachera można oglądać mecze na żywo za darmo. Gdy w tradycyjnym sporcie nie dzieje się zbyt wiele, zawsze można skorzystać z esportowej rywalizacji lub sportów wirtualnych. Historia zatacza koło, bo tam mamy do czynienia z wyścigami koni czy wyścigami psów. Z kolei sztuczna inteligencja pomaga graczom przebrnąć przez setki zakładów. Jeden mecz Ligi Mistrzów generuje obecnie ponad 200 różnych zdarzeń do obstawiania. AI na podstawie statystyk proponuje kilka ciekawych i prawdopodobnych zdarzeń. Już nic nie jest takie samo, jak dawniej, ale nie zmienia się jedno. Ludzie chcą pokazać, że się na czymś znają, a racja będzie po ich stronie.

Artykuł powstał we współpracy z STS. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Santoria pisze:

    Takie wyścigi hartów to bym zobaczył, przepiękne psy.

Zostaw własny komentarz