Co warto wiedzieć na temat landów w Niemczech?


W skład Republiki Federalnej Niemiec wchodzi 16 landów, czyli krajów związkowych. W każdym z nich znajdziemy zarówno odrębny rząd, jak i parlament. Właśnie dlatego możemy zauważyć konkretne różnice w panującym prawodawstwie. Czym charakteryzują się poszczególne landy?

Mecklenburg-Vorpommern

Stolicą tego nadbałtyckiego landu jest miasto Schwerin. Land ten graniczy z Polską, a zarówno nadmorski, jak i typowy dla pojezierzy krajobraz przyciąga wielu turystów. Będąc na tym obszarze, warto spróbować przysmaku, jakim są rolmopsy ze śledzia.

Schleswig-Holstein

To idealne miejsce dla wszystkich osób, które przepadają za pogodą oraz krajobrazem charakterystycznym dla nadmorskich regionów. Land ten z pewnością za sprawą swojego położenia przez wiele osób nazywany jest „prawdziwą północą, a jego stolica to miasto Kiel.

Hamburg

Ogromny land będący ośrodkiem przemysłowym, jak i portowym, którego stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Kraj związkowy ten graniczy z takimi landami jak Niedersachsen oraz Schleswig-Holstein.

Bremen 

To najmniejszy z wszystkich landów w Niemczech, w którym znajdziemy takie miasta jak Bremenhaven oraz Bremen (stolica). To obszar słynący z festiwali tanecznych, targów, a także portów morskich.

Brandenburg

Kolejny kraj związkowy, który graniczy z naszym krajem. Znajdziemy tutaj naprawdę wiele rezerwatów przyrody oraz zabytków, stolicą tego landu jest zaś miasto Potsdam.

Sachsen-Anhalt

Równinne tereny, urzekające wrzosowiska, góry Harz, czy stolica Magdeburg to jedynie wierzchołek góry lodowej zalet tego landu. Świetne miejsce wypoczynkowe, w którym miejsce miały setki wydarzeń historycznych.

Berlin

Jest to zarówno stolica całych Niemiec, jak i zupełnie odrębne miasto związkowe. 180 muzeów, czy też setki zabytków sprawiają, że Berlin to druga co do wielkości metropolia w całej Unii Europejskiej. Nie możemy również nie wspomnieć o niesamowitej architekturze, która przyciąga turystów z całego świata.

Nordhein-Westfalen

Kraj związkowy zlokalizowany przy zachodniej granicy, którego miejscem charakterystycznym jest Zagłębie Ruhry. Malownicze niziny, niskie pasma górskie, piękne krajobrazy, a zarazem nowoczesne zabytki to jedynie część zalet tego landu. Stolicą Nordhein-Westfalen jest miasto Düsseldorf.

Niedersachcen

Drugi co do wielkości land w Niemczech, który pozwala nam cieszyć się pięknem Morza Północnego oraz gór Harz. Ludzie mieszkający na ternie Dolnej Saksonii przepadają za aktywnym trybem życia, dlatego znajdziemy tutaj całą masę szlaków rowerowych. Z kolei stolicą tego kraju związkowego jest Hannover.

Hessen

Bardzo dobrze uprzemysłowiony land zlokalizowany na po zachodniej części Niemiec. Góry Taunus, Westerwald, Rhön, czy Vogelsberg sprawiają, że Hessen ze stolicą w Wiesbaden to świetne miejsce dla fanów pieszych wędrówek.

Sachsen

To trzeci i zarazem ostatni land, który graniczy z naszym krajem. Jego stolicą jest Dresden, a w Saksonii po prostu trzeba spróbować takich przysmaków, jak świąteczne strudle, czy też zupa ziemniaczana.

Thüringen

To właśnie ten obszar był słynną Żelazną Kurtyną w trakcie Zimnej Wojny. Jego stolicą jest miasto Erfurt. Obszar ten to istny raj dla wszystkich, którzy przepadają za zróżnicowanym krajobrazem oraz interesującymi zabytkami.

Saarland

W Saarland poza samymi górami znajdziemy także wiele jezior oraz lasów. Stolicą jest miasto Saarbrücken, a mieszkańcy tego landu charakteryzują się swoim wielkim patriotyzmem.

Rheinland-Pfalz

Romańskie katedry, liczne zamki, cudowne krajobrazy, czy też śpiew pięknej Loreley, to coś, dlaczego warto udać się do Landu, którego stolicą jest Mainz.

Baden-Wüttemberg

To ten kraj związkowy jest istną stolicą niemieckiej motoryzacji. Poza tym znajdziemy tutaj Schwarzwald, czy też jezioro Bodeńskie. Stolica to interesujące miasto Stuttgart.

Bayern

Słynny Oktoberfest, marka BMW, czy też pierwowzór pałacu Walta Disneya to coś, co cechuje land Bayern ze stolicą w München.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat landów w Niemczech, zapraszamy na https://ru-geld.de/pl/country/federal-states/, a także poznać kalendarz świąt i wakacji szkolnych w krajach związkowych Niemiec zapraszamy na https://ru-geld.de/pl/holidays/german-states/.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Dawid pisze:

    Z całym szacunkiem, liczyłem na jakieś historyczne ciekawostki dotyczące owych landów lub cokolwiek więcej niż taki krótki opis rodem z notatek uczniaka

  2. ppp89 pisze:

    Śmeich na sali. Tylko tyle „warto wiedzieć”?

  3. ppp89 pisze:

    Przejrzałem listę artykułów napisanych przez „autorkę”. Robicie sobie jaja z czytelników. Więcej tu nie zaglądam.

Zostaw własny komentarz