Pałac Saski w Warszawie. Prezydent przygotował ustawę o jego odbudowie


Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Widok na plac przed Pałacem Saskim, 1934 rok

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Tym samym zainicjował działania zmierzające do jego odbudowy. Teraz przekazał do Sejmu projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Prezydent powołał także Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

Zgodnie z ustawą ma zostać powołana Rada Odbudowy, a także Spółka Celowa, która ma być odpowiedzialna za realizację tej inwestycji.

Prezydent odbudowę Pałacu Saskiego wraz z Pałacem Bruhla i kamienicami przy ulicy Królewskiej w Warszawie uzasadnił szeregiem argumentów. Celami odbudowy są: uczczenie jubileuszu stulecia odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej; przywrócenie historycznego kształtu reprezentacyjnej przestrzeni Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zniszczonej w czasie II wojny światowej; zadośćuczynienie woli Polaków; umocnienie jedności wspólnoty obywatelskiej, której symbolem będą odbudowane pałace Saski i Brühla wraz z zespołem kamienic przy ulicy Królewskiej; dopełnienie dzieła odbudowy stolicy, zniszczonej i zburzonej przez niemieckich okupantów.

Ponadto odbudowane obiektu mając wyrażać suwerenność państwa polskiego, służyć Polakom zarówno współcześnie, jak i w kolejnych pokoleniach i być widomym znakiem ciągłości polskich dziejów, a zarazem świadectwem silnej i nowoczesnej Rzeczypospolitej.

Czytaj także → Historia Pałacu Saskiego w Warszawie. Był świadkiem wielkich wydarzeń polskiej historii

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tadeusz pisze:

    Jak chcą przywrócić dawny historyczny wygląd placu to niech jeszcze odbudują cerkiew , która stała na tym placu

Zostaw własny komentarz