Sejm poparł odbudowę Pałacu Saskiego. Teraz projekt ustawy trafi do Senatu |
Sejm poparł ustawę odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Teraz nad ustawą będzie głosował Senat.

Ogród Saski. Widoczna fontanna oraz rzeźby, koniec XIX wieku, w tle Pałac Saski
W Sejmie projekt odbudowy poparło 234 posłów. Spośród nich 228 było z PiS. Dodatkowo ustawę poparli czterej członkowie Koła Poselskiego Polskie Sprawy, a także niezrzeszeni Łukasz Mejza i Monika Pawłowska. Przeciwko było 120 posłów KO, 45 z Lewicy, 6 z Polska 2050 i 1 z Konfederacji. Natomiast wstrzymało się 21 posłów z Koalicji Polskiej, 8 z Konfederacji, 3 z Kukiz15, a także po 1 z KO, Lewicy oraz 1 poseł niezrzeszony.
Teraz ustawa trafi do Senatu. Zgodnie z Konstytucją Senat będzie miał 30 dni na ustosunkowanie się do ustawy. Jeśli ją przegłosuje to ta po podpisie prezydenta stanowić będzie obowiązujące w Polsce prawo. W sytuacji, gdy Senat nie poprze ustawy, ta ponownie trafia do Sejmu. Wówczas Sejm może zmienić wolę Senatu, ale już bezwzględną większością głosów.
Czytaj także → Historia Pałacu Saskiego w Warszawie. Był świadkiem wielkich wydarzeń polskiej historii
Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
jd
Piękna inicjatywa, oby się udało.