28% Polaków uważa, że pierwsi ludzie żyli razem z dinozaurami, a 16% przeczy wędrówce kontynentów


Z przeprowadzonego przez Eurostat badania na temat postaw obywateli Europy wobec nauki i technologii wynika, że 28% Polaków twierdzi, że pierwsi ludzie żyli razem z dinozaurami, 16% przeczy wędrówce kontynentów, a 36% neguje teorię ewolucji. Muzea związane z nauką lub technologią odwiedza 14% Polaków, a po filmy lub publikacje naukowe sięga 40% z nich.

Wiedza i postawy obywateli Europy wobec nauki i technologii

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) jest urzędem Komisji Europejskiej, który zajmuje się sporządzaniem prognoz i analiz statystycznych dotyczących Unii Europejskiej. W kwietniu i maju 2021 r. przeprowadził badanie na temat wiedzy i postaw obywateli Europy wobec nauki i technologii.

Pierwsi ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury

Dla 28% Polaków pierwsi ludzie żyli równocześnie z dinozaurami. Przeciwnego zdania jest 58% Polaków, a 14% nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Kontynenty, na których żyjemy, poruszają się od milionów lat i będą się poruszać w przyszłości

Dla 72% Polaków kontynenty poruszały się i będą nadal poruszać się w przyszłości (tzw. wędrówka kontynentów). Przeciwnego zdania jest 16% Polaków, a 12% nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Ludzie jakich znamy dzisiaj, rozwinęli się z wcześniejszych gatunków zwierząt

52% zgadza się z tezą, że ludzie wyewoluowali z wcześniejszych gatunków zwierząt (teoria Darwina). Przeciwnego zdania jest 36% Polaków, a 12% nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Tlen, którym oddychamy pochodzi z roślin

Dla 15% Polaków nieprawdziwą jest teza, że tlen którym oddychamy pochodzi z roślin. Przeciwnego zdania jest 80% Polaków, a 5% odpowiedziało, że nie wie.

Oglądanie filmów dokumentalnych lub czytanie publikacji, czasopism lub książek związanych z nauką i technologią

10% Polaków regularnie ogląda filmy dokumentalne lub czyta publikacje, czasopisma lub książki związane z nauką i technologią, a 30% robi to okazjonalnie. 17% nie robi tego prawie nigdy, a 42% takich filmów nie ogląda i nie czyta takich publikacji. 1% Polaków na takie pytanie odpowiedział, że nie wie.

Odwiedzanie muzeów nauki lub techniki

4% Polaków regularnie odwiedza muzea poświęcone nauce i techniczne. Regularnie robi to 24% Polaków. Prawie nigdy takich muzeów nie odwiedza 23% Polaków, a nigdy w nich nie było 49%.

Źródło: Raport European citizens’ knowledge and attitudes towards science and technology, europa.eu/eurobarometer/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

27 komentarzy

 1. adam pisze:

  najważniejsze aby polska była katolicka!

 2. Krzyś pisze:

  Polish jokes nie wzięły się znikąd. Słaba jakość edukacji i dekady pompowania zabobonów w szkole musiały się tak skończyć.

  • Krzysztof pisze:

   Słaba jakość edukacji? Chyba Pan sobie kpi! Proszę zobaczyć jak wchodzi nauka gender do szkoł na zachodzie i jak to wygląda.

 3. szarak pisze:

  Słowacy 🙂 szacunek!

 4. Generał pisze:

  Idioci urodzeni po 2000roku są tak wyedukowani przez nasz system że nie potrafią palcem na globusie pokazać gzie jest Polska. Jeżeli oni byli pytani to nie dziwię się takiej statystyce

 5. Marek pisze:

  Ale beka, dzięki pis

 6. Czytający pisze:

  I teraz już wiadomo, że PiS będzie z nami aż do upadku cywilizacji.

 7. Jan pisze:

  O czym to świadczy !
  O małej wiedzy, o nie oczytaniu.
  Odporni na wiedzę, nie wierzą w ustalenia naukowe.
  Po prostu - wyznawcy Kaczyńskigo

  • Lol pisze:

   Raczej świadczy o otwartych umysłach a nie wierzeniu w to czego uczą w szkołach. Czyli kłamstw powielanych od wieków. Wystarczy zaznajomić się z pismem świętym a szczególnie starym testamentem aby zrozumieć, że prawda przed nami jest ukrywana. Z resztą to co w starym testamencie właśnie znajduje odbicie w aktualnych dniach. To co się dzieje COVID, sztuczne kryzysy, 3 wojna światowa na włosku, przejęcie kościoła katolickiego prez antychrysta, fałszywe znaki na niebie, „UFO”.

 8. Maciek pisze:

  Pan ‚Generał’ chyba nie wie jak przeprowadza się takie badania. Pytane musiały być wszystkie grupy wiekowe w równej ilości. A rocznik 2000 często więcej wie niż edukowane w komuniźmie dziady.

 9. frans pisze:

  A jak by dodać jeszcze płaskoziemców to procent na pewno wzrośnie.

 10. Łukasz pisze:

  Powyższe statystyki dużo mówią o naszym społeczeństwie, szkoda jedynie, że w mało sprzyjający sposób...

 11. Anonim pisze:

  ludzie zyli z dizonaurami, 28% ludzi tak twierdzi, to chyba elektorat PO, bo sama kopaczowa i tusk vision network o tym mówili przeciez.

 12. Olek pisze:

  Tak apropo tytułu :jak była Pani premier Ewa Kopacz jest w stanie bredzić na antenie TV to co się dziwić innym

 13. soul pisze:

  kraj tumanów!

 14. Ryszard pisze:

  No i jak nie stwierdzic, ze Polska to ciemnogrod... 20 lat mieszkam za granica ale dopiero ta statystyka pokazuje jak bardzo Polska jest do tylu z wiedza

 15. Aggretsuko pisze:

  To wszystko wina Kopaczowej, rzucali w tego dinozaura kamieniami, aż padł.

 16. usera pisze:

  Ewa Kopacz: Ludzie rzucali kamieniami w dinozaury przez 2 MIESIĄCE
  http://www.youtube.com/watch?v=Wl5AerNcAdE

 17. Mix pisze:

  Brawo, rodacy. Znowu w zadzie Europy, za to z pokropkiem.

 18. Dada pisze:

  Więcej tlenu od roslin produkuja wieloryby 😉 pytania z dupy i nie sprecyzowane a odpowiedzi takie same

 19. Rob pisze:

  Słusznie teoria ewolucji to kłamstwo i jest na to wiele dowodów naukowych wystarczy poszukać szukanie prawdy to obowiązek każdego myślącego czlowieka.

 20. Marek pisze:

  Teoria Darwina wymaga korekty.

 21. Marek pisze:

  NIEWIELE WIEMY NA TEMAT HISTORII ZIEMI,CZY BYŁY STAROZYTNE CYWILIZACJE PRZED EGIPTEM ?

 22. Arek pisze:

  Sinice nie są roślinami, ale z pytania nie wynikało że to ma być CAŁY tlen którym oddychamy 😛

 23. Komar pisze:

  No cóż, jeśli Polakom podawano teorię ewolucji w formie zwulgaryzowanej - że ludzie pochodzą od małp... A poza tym - mieliśmy kilka dziesięcioleci, gdy w imię „naukowego” światopoglądu potępiano genetykę i fizykę kwantową... Ja sam korzystałem z podręcznika, w którym było napisane, że teoria rezonansu (za którą Linus Pauling otrzymał nagrodę Nobla) została potępiona jako reakcyjna i idealistyczna na ogólnozwiązkowym zjeździe radzieckich uczonych.

 24. TakByłoNieKłamię pisze:

  Przecież to prawda, że ludzie żyli z dinozaurami. Znany amerykański film „The Flintstones” dowodzi, ę jest to prawda.

Zostaw własny komentarz