W Ministerstwie Kultury powołano Departament Restytucji Dóbr Kultury


W Ministerstwie Kultury i Dziedzica Narodowego utworzono Departament Restytucji Dóbr Kultury. Jego dyrektorem została Elżbieta Rogowska.

Zima w małym miasteczku Maksymiliana Gierymskiego to jedno z odzyskanych przez Polskę dzieł

Nowy departament przejął obowiązki dotychczasowego Wydziału do spraw Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych. Ta zmiana tworzy w obrębie silniejszą jednostkę dodatkowo wzmocnioną dodatkowymi etatami, co ma jeszcze mocniej zintensyfikować prace nad restytucją polskich dóbr kultury.

Obecnie w ministerstwie trwa kilkadziesiąt postępowań restytucyjnych. W ostatnich pięciu latach MKiDN odzyskał ponad 500 różnych dzieł utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej. Należały do nich w szczególności „Ulica z ruiną zamku” Roberta Śliwińskiego, „Zima w małym miasteczku” Maksymiliana Gierymskiego,  „Zesłanie Ducha Świętego” Izaaka van den Blocke oraz „Apollo i Dafne” Abrahama Bloemaerta. Ostatnim odzyskanym obrazem „Wiejska dziewczyna w żółtej chuście” Leona Wyczółkowskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz