Matura z historii 2022 - termin, informacje, podstawa programowa


Tegoroczny egzamin maturalny rozpocznie się 4 maja 2022 r., gdy uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Zdający maturę z historii historię swoją wiedzę sprawdzą 17 maja 2022 r.

Matura 2022

Pierwszym dniem matur w 2022 r. będzie środa, 4 maja. Wówczas o godz. 9.00 uczniowie podejdą do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Poziom rozszerzony z tego przedmiotu zostanie przeprowadzony we wtorek, 10 maja, o godz. 9.00.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym uczniowie napiszą 5 maja 2022 r. o godz. 9.00, a poziom rozszerzony 11 maja 2022 r. również o godz. 9.00.

Z językiem angielskim na poziomie podstawowym maturzyści zmierzą się 6 maja 2022 r. o godz. 9.00, a z poziomem rozszerzonym 9 maja 2022 r., o godz. 9.00.

Matura z historii 2022

Egzamin maturalny z historii odbędzie się w poniedziałek, 17 maja 2022 r. Wówczas o godz. 9.o0 uczniowie napiszą ten egzamin na poziomie rozszerzonym.

Podstawa programowa z matury z historii 2022

Egzamin maturalny z historii sprawdza, w jakim stopniu absolwent spełnia wymagania z zakresu historii określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla IV etapu edukacyjnego w zakresie rozszerzonym i podstawowym. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym mogą również odnosić się do wymagań przypisanych do etapów wcześniejszych. Wymagania egzaminacyjne z historii dostępna jest tutaj.

Ogólne wymagania egzaminacyjne matury z historii 2022

I. Chronologia historyczna

Zdający porządkuje i synchronizuje wydarzenia z historii powszechnej oraz dziejów ojczystych; dostrzega zmienność i dynamikę wydarzeń w dziejach, a także ciągłość procesów historycznych.

II. Analiza i interpretacja historyczna

Zdający analizuje wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w kontekście epoki i dostrzega zależności pomiędzy różnymi dziedzinami życia społecznego; rozpoznaje rodzaje źródeł; ocenia przydatność źródła do wyjaśnienia problemu historycznego; dostrzega wielość perspektyw badawczych oraz wielorakie interpretacje historii i ich przyczyny.

III. Tworzenie narracji historycznej

Zdający tworzy narrację historyczną w ujęciu przekrojowym lub problemowym; dostrzega problem i buduje argumentację, uwzględniając różne aspekty procesu historycznego; dokonuje selekcji i hierarchizacji oraz integruje pozyskane informacje z różnych źródeł wiedzy.

Ile trwa egzamin maturalny z historii?

Od roku szkolnego 2014/20151 egzamin maturalny z historii może być zdawany wyłącznie jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Egzamin ma formę pisemną i trwa 180 minut.

Ile pytań zawiera arkusz maturalny z historii?

Arkusz egzaminacyjny z historii będzie zawierał około 25 zadań. Przy numerze każdego zadania podana będzie maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać za poprawne jego rozwiązanie. Wynik egzaminu podawany jest w procentach.

Wypracowanie maturalne z historii

Na egzaminie maturalnym z historii uczeń zmierzy się taże z wypracowaniem dotyczącym historii powszechnej lub historii Polski. Do wyboru będzie jeden z pięciu zaprezentowanych tematów, które mogą dotyczyć: starożytności, średniowiecza, nowożytności, historii XIX w. oraz historii XX w. Niektórym tematom, w arkuszu może towarzyszyć materiał źródłowy.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Anonim pisze:

  Dzień dobry

  Matura upadła niżej niż śnieg w zimie.
  To jest dramat, zdaje każdy kto nie przyjdzie pijany czy nie najarał się dzień wcześniej
  POZIOM LECI NA DNO

 2. alexa pisze:

  Dziwisz się? Ponad 2 lata pandemii nie wpłynęły korzystnie na uczniów; ich naukę i motywację... Pomijając już fakt wzrastającej ilości zaburzeń psychicznych, które utrudniają normalne funkcjonowanie...

Zostaw własny komentarz