Borsuk archeologicznym odkrywcą. Wykopał rzymski skarb


W północn0-zachodniej Hiszpanii, dzięki borsukowi, odkryto skarb składający się z około 200 monet z czasów rzymskich.

Naukowcy uważają, że odkrywcą skarbu był borsuk, którego do działania napędziła burza śnieżna Filomena, która w styczniu ubiegłego roku sparaliżowała znaczną część Hiszpanii.

Wtedy nawet mieszkańcy Madrytu mogli uczestniczyć w bitwach na śnieżki, co była nie lada sensacją, gdyż śnieg w hiszpańskiej stolicy pada niezwykle rzadko. To co sprawiało radość wielu Hiszpanom nie przypadło do gustu borsukowi, który miał trudności za znalezieniem pożywienia. W trakcie desperackich poszukiwań jagód, czy drobnych bezkręgowców włożył łapy w mały otwór obok swojego schronienia. Nie znalazł jednak jedzenia, ale metalowe przedmioty, które nie przedstawiały dla niego żadnej wartości. Toteż pozostawił je porozrzucane wokół swojej nory.

Znalezisko borsuka okazało się rzymskim skarbem składającym się z ponad 200 monet. Znaleźli go archeolodzy, gdy poszli odwiedzić jaskinię La Cuesta leżącą niedaleko miejscowości Berció w północno-zachodniej Hiszpanii.

Monety pochodzą z okresu od III do V wieku. Zostały wybite daleko poza Hiszpanią. Z ich badań wynika, że wykonano je w Konstantynopolu i Salonikach w okresie panowania cesarza Karusa i Walentyniana III. Jest to największy skarb złożony z monet rzymskich znaleziony do tej pory w północnej Hiszpanii. Obecnie trwają prace archeologiczne finansowe przez Księstwo Asturii.

Źródło: parismatch.com, elpais.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz