Polski dyplomata odnalazł w Turcji ruiny starożytnego miasta


Polski dyplomata rozwiązał w Turcji jedną z archeologicznych zagadek. Robert D. Rokicki odnalazł ruiny Thebasy, starożytnego miasta z Azji Mniejszej. Jej śladów poszukiwano od dwustu lat.

Mapa przedstawiająca Azję Mniejszą w starożytności

Odnaleziona Thebasa znajduje się w miejscu wsi Pinarkaya, w południowej prowincji Karama. Na jej ruiny Rokicki natknął się podczas trekkingu. Polski dyplomata łączy jednak piesze wędrówki z poszukiwaniem historycznych miejsc.

Thebasa była starożytnym ufortyfikowanym miastem, które było ulokowane w Azji Mniejszej. Pisał o nim Pilniusz Starszy, historyk i pisarz rzymski, żyjący w I w. n.e. Historyk podał, że Thebasa leżała w górach Taurus i była jednym z dwóch najbardziej znaczących miast Likaonii (starożytna kraina leżąca we wnętrzu Azji Mniejszej, na północ od gór Taurus).

Swoje odkrycie opisał w czasopiśmie „Gephyra”, które jest wydawane przez Uniwersytet Akdeniz.

Źródło: dailysabah.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz