Podręczniki szkolne - jakie warto kupić w nowym roku szkolnym?


Lista podręczników obowiązujących w danym roku szkolnym najczęściej ogłaszana jest tuż przed początkiem roku szkolnego, rzadziej przed wakacjami. Jednak podstawowe podręczniki to czasem za mało, by gruntownie opanować materiał. Warto zaopatrzyć ucznia w dodatkowe pozycje.

Dodatkowe podręczniki przydatne w szkole podstawowej

Uczniowie szkoły podstawowej mają tzw. darmowe podręczniki. Oznacza to, że rodzice nie muszą ich kupować, potrzebne książki wypożycza im szkoła. Tym bardziej warto pomyśleć o dodatkowych podręcznikach szkolnych, które rozwiną kompetencje dziecka w poszczególnych przedmiotach.

Największym zainteresowaniem cieszą się ćwiczenia i repetytoria, które umożliwiają samodzielną pracę w domu lub szkole.

W klasach nauczania początkowego warto postawić na ćwiczenia zachęcające do ćwiczenia precyzji w pisaniu i rysowaniu, a także poznawania liter i samodzielnego czytania. Świetnie sprawdzi się seria Elementarz odkrywców.

Uczniowie starszych klas najczęściej mają problemy z przedmiotami ścisłymi i na pewno przydadzą im się dodatkowe ćwiczenia do chemii, fizyki i matematyki.

Nie będzie przesadą zaopatrzenie uczniów w ćwiczenia i repetytoria językowe. Nauka języków obcych w szkole podstawowej wymaga ze strony ucznia dużego zaangażowania i pracy samodzielnej. Opanowanie słownictwa i gramatyki wymaga regularnej pracy i zrobienia szeregu ćwiczeń. Można wręcz powiedzieć, że repetytoria językowe powinny trafić na pierwszą pozycję listy podręczników dodatkowych w szkole podstawowej.

A co z historią, geografią, biologią? Tu dodatkowe podręczniki szkolne najczęściej są kwestią wyboru przez nauczyciela i nie zawsze są niezbędne. Niemniej warto wiedzieć, że takowe istnieją. Mogą być cennym materiałem powtórzeniowym przed egzaminem ósmoklasisty.

Czy w szkole średniej potrzebne są dodatkowe podręczniki szkolne?

System nauczania w szkole średniej zasadniczo różni się od tego z podstawówki. Program nie jest ujednolicony i w dużej mierze zależy od samego nauczyciela. Ponadto jest podział na profile nauczania, które – przynajmniej teoretycznie – pokrywają się z zainteresowaniami uczniów i ich planami na przyszłość. Dodatkowe podręczniki szkolne w szkołach średnich służą przede wszystkim poszerzaniu wiedzy i są przygotowaniem do olimpiady lub matury.

Jakie podręczniki dodatkowe kupić w szkole średniej? Co ciekawe, na top listach dodatkowych podręczników w księgarniach internetowych królują przede wszystkim te do języka polskiego i matematyki, szczególnie zbiory zadań. Niewątpliwie ma to związek z faktem, iż te przedmioty są obowiązkowe na maturze. Kolejne miejsca zajmują podręczniki dodatkowe do biologii i chemii.

Za wartą polecenia można uznać serię Ciekawi świata, która obejmuje dodatkowe zagadnienia z różnych przedmiotów.

Czy kupowanie atlasów szkolnych jest obowiązkowe?

Jak w każdym przypadku tak i tu dużo zależy od szkoły, a nawet od nauczyciela. Niektórzy wymagają, by uczniowie mieli własne atlasy i korzystali z nich w domu, inni zezwalają na korzystanie z map dostępnych w internecie.

Praktyka pokazuje jednak, iż warto, by uczeń miał w domu dwa atlasy – geograficzny i historyczny. Wersja papierowa pozwala lepiej skupić się na tym, co istotne, uczy faktycznego korzystania z mapy. Ponadto papierowy atlas można zabrać ze sobą do szkoły.

Przydatny w nauce biologii może być Atlas anatomii człowieka. Pamięciowe opanowanie materiału nie jest łatwe ze względu na jego obszerność, a podręcznik szkolny nie zawiera wszystkich niezbędnych ilustracji. W takim wypadku atlas będzie czymś więcej niż dodatkową pomocą. Najczęściej to z niego uczniowie szkół podstawowych i średnich faktycznie uczą się szczegółów anatomii człowieka.

Gdzie najwygodniej kupować dodatkowe podręczniki szkolne?

Dodatkowe podręczniki szkolne dostępne są w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Każde z nich mają swoje wady i zalety.

Księgarnie stacjonarne gwarantują sprzedaż książki natychmiast, o ile jest ona dostępna. Sprowadzenie jej z hurtowni trwa czasem dłużej niż nabycie drogą internetową.

Księgarnie internetowe oferują praktycznie nieograniczony wybór podręczników dodatkowych, ale trzeba się liczyć z koniecznością oczekiwania minimum dwa dni – w rzadkich przypadkach udaje się skrócić dostawę do jednego dnia. Plusem zakupów w internecie jest niska cena podręczników, ale trzeba pamiętać też o kosztach dostawy. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej jest kupić więcej niż jeden podręcznik w księgarni internetowej – np. dla całej klasy lub dużej grupy.

Artykuł powstał we współpracy z empik.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz