Noc Muzeów na Śląsku i Zagłębiu 2022. Zobacz tegoroczny program i listę muzeów


Tegoroczna Noc Muzeów 2022 na Śląsku i Zagłębiu odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja 2022 r.. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać śląskie i zagłębiowskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego / fot. MacQtosh, CC-BY-SA 3.0

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów 2022 znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

To też możecie Cię zainteresowaćMiłość w warszawskim getcie

Program Nocy Muzeów na Śląsku i Zagłębiu 2022:
KATOWICE
MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH

BUDYNEK GŁÓWNY (wejście przez hol centralny)

WYSTAWY STAŁE:

Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945 / poziom -2
Galeria plastyki nieprofesjonalnej / poziom -2
Galeria śląskiej sztuki sakralnej / poziom -4
Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów / poziom -4
WYSTAWY CZASOWE:

Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach / poziom -2
Listy do Gabrysia. Malarstwo Andrzeja Gruszki / poziom -2
Ludwika Ogorzelec. Wystawa podziemna / pochylnie, poziom -4, hol centralny
Arcyświątkarz Wowro / budynek Centrum Scenografii Polskiej

Zapytaj kuratora
18.00–23.00 / miejsce: „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”, poziom -2
W trakcie zwiedzania będzie można podejść do dyżurujących na wystawie historyków sztuki, podzielić się wrażeniami, zapytać o wybrane dzieła, wymienić uwagi o prezentowanych pracach.

Quiz o sztuce z upominkami
18.00–24.00 / miejsce: Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945, „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”
Zapraszamy do aktywnego podziwiania polskiej sztuki z quizem. Drobne nagrody za prawidłowo rozwiązany quiz będzie można odebrać, wychodząc z muzeum obok stoiska z kiermaszem książek.

Kiermasz wydawnictw
18.00–24.00 /miejsce: hol przy wyjściu głównym z budynku, poziom 0
Katalogi i albumy do kupienia w promocyjnych cenach, nawet do 70% taniej. Polecamy książki o sztuce, fotografii, historii Górnego Śląska, architekturze, przemyśle oraz publikacje dla najmłodszych. Będzie można zaopatrzyć się także w gadżety będące miłą pamiątką z wizyty w Muzeum Śląskim.

Spotkanie z archeologiem
19.00 / miejsce: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, poziom -4
O zabytkach archeologicznych zgromadzonych na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” opowie pracownik Działu Archeologii.

koncert Muzealnego Chóru Społecznego
22.00 / miejsce: poziom -4
Chór prowadzi Krzysztof Dudzik, edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół tworzy kilkadziesiąt osób, a rysem charakterystycznym grupy są międzypokoleniowe więzi – ta różnorodność i bogactwo doświadczeń budują wyjątkową atmosferę.

Oprowadzanie muzyczne z udziałem Marcina Markiewicza
22.30 / miejsce: Galeria plastyki nieprofesjonalnej, poziom -2
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zamiast utartych dróg historii sztuki wybierzemy te mniej oczywiste – ścieżki dźwiękowe. Podczas oprowadzania wysłuchamy impresji muzycznych przygotowanych specjalnie do wybranych obrazów w Galerii plastyki nieprofesjonalnej przez znakomitego trębacza, wokalistę i autora tekstów Marcina Markiewicza.

BUDYNEK ADMINISTRACYJNY

Warsztaty dla rodzin z dziećmi
18.00–22.00 / miejsce: poziom -3, sala A
Zapraszamy najmłodszych wraz z opiekunami na warsztaty plastyczne. Tradycyjnie, jak co roku, zapraszamy dzieci i ich opiekunów do zabawy plastycznej.

Zwiedzanie pracowni fotograficznej
18.30–23.30 / miejsce: zbiórka przy recepcji
Wyjątkowa możliwość zajrzenia na zaplecze muzealnego budynku i odwiedziny w pracowni fotografii i digitalizacji zbiorów. O swojej pracy opowiedzą gospodarze tego miejsca.

Fotografia w dawnych technikach / wykład
21.00 / miejsce: poziom -3, sala A
Wykład wraz z prezentacją multimedialną oraz pokazem obiektów ze zbiorów muzeum, który poprowadzi fotografik Kamil Myszkowski.

Wieczór poezji romantycznej
22.00 / miejsce: czytelnia
W epokę romantyzmu przeniosą Państwa słownie i muzycznie – przy dźwiękach gitary: Katarzyna Łacisz, Agata Śliwa, Marcin Załęski.

BUDYNEK CSP

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Arcyświątkarz Wowro”
20.00 i 21.30

Wystawa prezentuje twórczość Jędrzeja Wowry. Niezwykłego artystę za życia okrzyknięto ostatnim „świątkarzem beskidzkim„, „snycerzem bogów„, a nawet ”arcyświątkarzem”. Po ekspozycji, na której będzie można zobaczyć prace twórcy z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także eksponaty i fotografie archiwalne użyczone przez inne instytucje, oprowadzi Joanna Kryszka, kuratorka wystawy.

STOLARNIA

Przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”
18.00–24.00 / bilety w cenie 1 zł w kasach i systemie biletowym
Zapraszamy do podróży śladami Tomka Wilmowskiego. W trakcie tej wyprawy dorośli przypomną sobie fascynacje z lat młodości, a dzieci podejmą przygotowane dla nich wyzwania.

ŁAŹNIA

Pod koniec czerwca w budynku łaźni otworzy się niezwykła wystawa „Głusza”. Sztuka, multimedia i pamiątki historyczne wprowadzą nas w świat kultury Głuchych. W trakcie Nocy Muzeów będzie można dowiedzieć się więcej o projekcie Głusza i spotkać z twórcami wystawy. W programie:

Instalacja multimedialna na ekranie mgłowym
18.00–24.00 / miejsce: hol łaźni
Warsztaty „Zabawa z Polskim Językiem Migowym”
18.00–22.00 / miejsce: hol łaźni
18.00–19.00 GRUPA I (dzieci 5–8 lat)

19.15–20.15 GRUPA II (starsze dzieci 9–12 lat)

20.30–22.00 GRUPA III (młodzież od 13 lat i dorośli)

Zapisy na warsztaty: a.dabrowa@muzeumslaskie.pl, tel. 32 2130855

Spotkanie z kuratorami
18.00–24.00 / miejsce: hol łaźni

TEREN ZEWNĘTRZNY

Ogród zabaw teatralnych:

Spektakl kolektywu teatralnego „Lufcik na korbkę„ pn. ”Ogrodowa dzika frajda”
18.00–18.35 / miejsce: ogród społeczny

Pies goni kota! Kot goni mysz! Pan hipopotam gotuje ryż! Razem stworzymy szaloną opowieść, w której będzie pobrzmiewać echo placów zabaw i parków. Wasze i nasze wyliczanki + Wasze i nasze podwórkowe opowiastki = jedyna w swoim rodzaju historia, którą można wyklaskać, wytupać, wyśpiewać i zobaczyć!

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Do ogrodu społecznego prowadzą schody lub trasa o znacznym nachyleniu.

„Wtomigrajki”, czyli animacje dla dzieci
18.35–20.00 / miejsce: ogród społeczny
Po spektaklu „Lufcik na korbkę„ zaprosi dzieci do wspólnej zabawy w ogrodzie. Odbędą się warsztaty teatralno-plastyczne oraz ”Cyrkomotoryka dla małego smyka”.

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Do ogrodu społecznego prowadzą schody lub trasa o znacznym nachyleniu.

„Księżyc na Korbkę” – spektakl dla rodzin z dziećmi
20.00–21.00 / miejsce: ogród społeczny
Księżyc raz odwiedził Katowice, chciał poznać Muzeum, parki i ulice. Zobaczyły go dzieciaki: „kto to taki? kto to taki?„. Księżyc na to odparł szybko: ”jestem sobie Złotą Rybką”. Słysząc taką pogawędkę, rybak złowił go na wędkę… A może było zupełnie inaczej? Księżyc od świtu Ziemię okrąża, patrzy na nas z góry, chowa się w studni na samym dnie, bywa na gałęzi, na parapecie, na szczycie palmy i na meczecie. Uszy nastawia, oczy wypatruje, historie ciekawe w kieszenie pakuje. Wszystkie gwiazdy zlatują wnet, na aksamicie nieba siadają, Księżyca na Korbkę słuchają. Na urocze spotkanie z bajkami na dobranoc zapraszamy nie tylko dzieci.

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Do ogrodu społecznego prowadzą schody lub trasa o znacznym nachyleniu.

Koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas
19.00–19.30 i 20.00–20.30 / miejsce: plac Grubiorza
Zapraszamy na koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas w lżejszym, wiosennym repertuarze, który doda energii na całą Noc.

Nocny Byzuch
20.00 i 22.00 / miejsce: zbiórka przy wejściu do budynku administracyjnego
Zapraszamy na nocne zwiedzanie terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice z elementami mitologii śląskiej. Podczas spaceru dowiecie się m.in. kim był Skarbnik, Utopiec czy Bebok, ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz oraz jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności.

Mapping
21.00–24.00 / miejsce: fasada od strony placu Grubiorza

Mapping odnoszący się do ważnych postaci ze społeczności kultury Głuchych. Autor: Tomasz Grabowski / Tajny Projekt

Gra terenowa „Na tropie kopalni”
18.00–23.00 / obowiązują zapisy, zbiórka w punkcie informacyjnym
Gra polega na odnalezieniu ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego skrytek z zagadkami. Motywem przewodnim gry terenowej „Na tropie kopalni” jest dziedzictwo przemysłowe miejsca, w którym obecnie znajduje się Muzeum Śląskie, czyli historia KWK Katowice oraz historia rewitalizacji tego terenu. Uczestnicy poznają zarówno historię poszczególnych budynków i miejsc, jak i ich współczesne funkcje kulturowe nadane przez Muzeum.

Zapisy na adres: przewodnicy@muzeumslaskie.pl

Wjazd na wieżę widokową szybu Warszawa II
18.00–24.00 / wjazd na wieżę co 10 minut po 10 osób
Wieża wyciągowa szybu Warszawa II jest pozostałością po jednym z szybów kopalni Katowice. Powstała w latach 20. XX wieku. Ma wysokość 40 metrów. W razie niesprzyjającej pogody wieża może zostać zamknięta.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne w sobotę w godzinach 10.00–14.00 (w tych godzinach obowiązują regularne bilety). Przerwa techniczna: 14.00–18.00.

Następnie od 18.00 do 1.00 zapraszamy na Noc w Muzeum Śląskim. Ostatnie wejście o 24.00.

Wstęp wolny!

„Na tropie Tomka” – bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasach i systemie biletowym.

Ze względów bezpieczeństwa wejście do poszczególnych budynków będzie uzależnione od liczby osób przebywających wewnątrz.

MUZEUM HISTORII KATOWIC

Budynek główny kamienica mieszczańska ul. ks. J. Szafranka 9

17.00 – 23.00 wstęp wolny na wystawy stałe:

W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność,

W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni,

Z dziejów Katowic

Parter:

18.00 – 21.00 W pracowni graficznej – odbijanie linorytów

prowadzenie: Ewa Liszka-Fiala

Wysoki parter - Sala Witkacego:

17.00 – 18.00 Wiedźmowe opowieści: o magicznej mocy ziół

prowadzenie: Marta Zieleźny

18.00 – 18.30 Koncert zespołu Kuczeryki

19.00 – 20.00 Przełomowy rok 1922 oczami czwartej władzy - warsztaty prasowe dotyczące przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

prowadzenie: Sławomir Stanowski

20.00 – 20.30 Rok 1922 z perspektywy Katowic. Wykorzystana szansa? – zapowiedź wystawy oraz prezentacja wybranych eksponatów

Prowadzenie: Joanna Kałuska i Joanna Tofilska

20.30 – 21.00 Policja Województwa Śląskiego. W 100. rocznicę jej utworzenia – prelekcja wraz z prezentacją wybranych eksponatów

prowadzenie: Grzegorz Grześkowiak (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.)

21.00 – 22.00 Kreowanie nowoczesnego miasta. Na tropie architektury międzywojennych Katowic

prowadzenie: Faustyna Noras

22.00 – 23.00 Od pomówienia do spalenia - projekcja filmu dokumentalnego Grzegorza Kubaszki

I piętro – wystawy stałe W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność oraz

W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni

18.00 – 22.00 Znajdź jelenia - gra mieszczańska

19.00 – 20.00 W kamienicy mieszczańskiej – zwiedzanie wystawy

oprowadzanie: Ewelina Krzeszowska

21.00 – 22.00 Opowieści o obrazach na wystawie wnętrz mieszczańskich

oprowadzanie: Natalia Kruszyna

II piętro - wystawa czasowa Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki

18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00 – opowieści o eksponatach z wystawy

prowadzenie: Magdalena Toboła-Feliks i Agnieszka Fedorów-Skupień

III piętro - wystawa stała Z dziejów Katowic

18.00 – 23.00 Quizy dla dorosłych i dzieci

prowadzenie: pracownicy Działu Historii

Dział Etnologii Miasta ul. Rymarska 4, Katowice-Nikiszowiec

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

18.00 – 20.00 Łąka na papierze, czyli szkice botaniczne - warsztaty dla dorosłych prowadzenie: Jolanta Barnaś (I piętro). Zapisy tel. 32 3539559, 32 2551480

17.00 – 20.00 Fiku, miku - Baba Jaga na patyku - warsztaty kreatywne dla dzieci prowadzenie: Beata Bubak (parter, sala wystaw czasowych)

20.15 – 21.00 Czarowanie na ekranie – bajki z projektora

prowadzenie: Bożena Donnerstag (parter, sala edukacyjna)

21. 00 – 21:30 Detal na Nikiszu. Fotografie Małgorzaty Bodzek – spotkanie z autorką (parter, sala wystaw czasowych)

21.30 – 22:00 Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! – konkurs na najlepsze przebranie za czarownicę lub czarownika – pokaz strojów i obrady jury (I piętro, sala wystaw stałych)

22.15 – 22:45 Czarownice Pawła Wróbla - obrazy tylko dla dorosłych

prowadzenie: Magdalena Toboła-Feliks (parter, sala wystaw czasowych)

23.15 – 23:45 Ach, co za ziele - obraz Erwina Sówki „Kwiat śląska”

prowadzenie: Agnieszka Fedorów-Skupień (parter, sala wystaw czasowych)

Dział Teatralno-Filmowy ul. M. Kopernika 11

I piętro - wystawa czasowa Portrety subiektywne. Kadry z planu programu telewizyjnego w obiektywie Tomasza Szymborskiego

Żyj kolorowo – okazjonalna wystawa terapeutycznych kolorowanek roślinnych matki i córki, Heleny Migurskiej i Agaty Kurzak

18.00 – 18.30 Dlaczego wiedźmy nie toną, czyli o oskarżeniach o czary

prelekcja: Cecylia Jańczuk

19.00 - 19.30 Wizerunek czarownicy we współczesnym kinie

Prelekcja: Alicja Kubies

20.00 – 20.30 Spotkanie z Ingmarem Villqistem

prowadzenie: Marianna Dufek

21.30 -22.00 Zaczarowany świat operetki – koncert

Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran

Grażyna Griner – akompaniament

II piętro - wystawa stała Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków

17.00 – 20.00 O Basi, Stasiu i ich mieszkaniu - prezentacja filmów

18.00 – 21.00 Zakątek Spokojnego Kolorowania - warsztaty kolorowania terapeutycznego oraz degustacja ziołowej herbaty

prowadzenie: Agata Kurzak

Kościół pw. św. Michała Archanioła ul. Kościuszki 87

18.00, 19.00 zwiedzanie zespołu zabytkowego kościółka oraz innych miejsc historycznych: wieży spadochronowej, pomnika Tadeusza Kościuszki.

Oprowadzanie: Marcin Iwan

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA

— Niebiletowany wstęp na aktualne wystawy:
Interior (Główna przestrzeń)
Aleksandra Żalińska Utracone – Nieutracone (Mała przestrzeń)

— Oprowadzanie po wystawie „Interior” z kolektywem Land of YZ — godz. 20.00–21.00
Autorskie oprowadzanie po Interiorze z kolektywem Land YZ, wyznaczającym nowe ścieżki odczytania prac z wystawy, w której artyści i artystki podzieliły się swoimi poszukiwaniami prowadzonymi na gruncie hi/herstorycznej wizji polskiej wsi. Prowadzona przez Land of YZ narracja będzie próbą prześledzenia jednego w wątków wpisanych w Interior, jakim jest celebracja transformacji materii w rocznych cyklach obrzędowych i rytuałach agrarnych. Artystki opisują swoją strategię snem antropologa, podkreślając wyzwolony wymiar pracy z historią, daleki od utartych szlaków myślenia o przeszłości.

— Możliwość zakupu w promocyjnych cenach wybranych publikacji w Księgarni Artystycznej!

Zabrze

Muzeum Miejskie w Zabrzu 

Galeria Café Silesia, ul 3 Maja 6

18.00–24.00

Pierwsza, nieudana próba uzyskania przez Zabrze praw miejskich miała miejsce w 1875 roku. Druga próba, podjęta w 1905 roku, również nie zakończyła się sukcesem, co spowodowało że 10 lat później, już jako Hindenburg, stało się ono największą wsią nie tylko Niemiec, ale i całej Europy. Dopiero podział Górnego Śląska pomiędzy Polskę i Niemcy w 1922 roku umożliwił uzyskanie przez Zabrze praw miejskich, które otrzymało ono z dniem 1 października tegoż roku.

Wystawa „Opowiem Wam o Zabrzu” jest próbą pokazania, w dużym skrócie, dziejów naszego miasta. Punktem wyjścia jest dokument księżnej Violi z 1243 roku, a poprzez krótkie kalendarium dotyczące pojawiania się poszczególnych miejscowości, tworzących obecne Zabrze, dochodzimy do wydarzenia, które zadecydowało o dalszych jego losach. W 1790 roku Salomon Izaak odkrył na pograniczu Pawłowa i Zaborza pokłady węgla, czego skutkiem było powstanie siedmiu kopalń, trzech hut i kilku innych zakładów przemysłu ciężkiego.

Swego rodzaju Przewodnikiem po wystawie jest Antoni Rolnik, górnik, który był wieloletnim naczelnikiem gminy Zaborze. Życie jego i jego rodziny, to ciekawy przykład jak ludzie wywodzący się z gospodarstw chłopskich podejmowali pracę w rodzącym się przemyśle. Niektórzy z nich, jak nasz Przewodnik, awansowali w strukturach lokalnej administracji.

Wraz z industrializacją do Zabrza szybko zawitały zdobycze cywilizacyjne, m.in.: kolej żelazna, gaz, wodociągi, tramwaje, prąd elektryczny. Przemiany widoczne były również w miejscowym budownictwie mieszkalnym – budownictwo drewniane wypierane było przez osiedla patronackie budowane z cegły, a także kamienice mieszczańskie budowane przy ważniejszych ulicach.

Ważną dziedziną życia ludzi jest sfera duchowa. Oprócz dominujących katolików, mieszkali tu również ewangelicy i żydzi. Materialnymi śladami ich obecności są liczne świątynie, cmentarze, przedmioty kultu religijnego i druki religijne.

Nie wszyscy zabrzanie pracowali w kopalniach i hutach, ale wszyscy korzystali z usług lokalnego rzemiosła i handlu. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja obrazów i grafik zabrzańskich artystów-plastyków.

Świętochłowice

Muzeum Powstań Śląskich 

W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, a dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. W tym roku zapraszamy na „Zabawkową Noc Muzeów” - będą czekały na Was zabawki, którymi w dzieciństwie bawiliśmy się my, nasi rodzice, a nawet nasi dziadkowie. Nie zabraknie koników bujanych, kolejki elektrycznej czy gier planszowych.

Muzeum Powstań Śląskich będzie czynne w godzinach 18:00 - 23:00. Wstęp wolny.

Gliwice

Muzeum w Gliwicach

Czas spędzony z nami w Noc Muzeów nie będzie stracony!
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod nr. telefonu 783 560 006!

Warsztaty na zapisy odbywają się w Willi Caro:

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem, prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, Planetarium Śląskie

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 – Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej

18.00, 19.00, 20.00 – „Oblicza czasu„ dla dzieci – warsztatowe oprowadzanie po wystawie ”Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Dla najmłodszych przewidziano nagrody - niespodzianki!

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz