Noc Muzeów w Warszawie 2022. Zobacz tegoroczny program i listę muzeów


Tegoroczna Noc Muzeów w Warszawie 2022 odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja 2022 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać warszawskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów 2022 znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Komunikacja miejska podczas Nocy Muzeów w Warszawie 2022:

BEZPŁATNA LINIA MUZEALNA A
Linia obsługiwana autobusami zabytkowymi, kursuje wokół Pałacu Kultury i Nauki
co 10 minut w godz. 19.00–23.00.
Trasa widokowa, bez przystanków.
TRASA LINII MUZEALNEJ A
pl. Defilad • Marszałkowska • Al. Jerozolimskie
• Emilii Plater • pl. Grzybowski • Królewska • Marszałkowska • pl. Defilad

BEZPŁATNA LINIA TRAMWAJOWA M
Linia obsługiwana tramwajami zabytkowymi, kursuje w godz. 19.00–23.00.
TRASA LINII TRAMWAJOWEJ M
pl. Narutowicza • Grójecka
• pl. Zawiszy • Al. Jerozolimskie
• most Poniatowskiego
• rondo Waszyngtona • al. Zieleniecka

BEZPŁATNA LINIA AUTOBUSOWA N
Linia obsługiwana autobusami elektrycznymi, kursuje w godz. 19.0–2.00.
TRASA LINII AUTOBUSOWEJ N
pl. Narutowicza
• Grójecka • pl. Zawiszy
• Towarowa • Grzybowska
• Królewska • pl. Piłsudskiego • pl. Teatralny • Senatorska • Miodowa • Bonifraterska
• Muranowska

Więcej szczegółów na temat transportu znajduje się tutaj.

Program Nocy Muzeów w Warszawie 2022:

Noc Muzeów w Warszawie / fot. Adrian Gryciuk, CC-BY-SA 3.0

To też możecie Cię zainteresowaćMiłość w warszawskim getcie

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 01:00

BUW zaprasza do zwiedzania ogrodów oraz na specjalne pokazy oryginalnych woluminów, książek i czasopism, skoncentrowanych wokół tematu natury i botaniki. Uczestnicy zobaczą arcydzieła ilustracji botanicznej z okresu od XV do XIX wieku oraz poznają naturalne sposoby naszych przodków na zachowanie dobrego zdrowia. Pokazane zostaną zielniki, atlasy i wydawnictwa popularyzujące wiedzę przyrodniczą. Nie zabraknie też ozdobionych motywami floralnymi pamiątek życia codziennego. Gratką będzie pokaz rycin i rysunków z kolekcji króla Stanisława Augusta, którego motywem przewodnim będzie natura.

Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej
ul. Marcinkowskiego 2, Warszawa (Praga Północ)
18:00 - 23:00

W Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zwiedzający obejrzą wystawy przedstawiające rozwój techniki ratowniczej na przykładzie pojazdów i sprzętu pożarniczego z przełomu XIX i XX w. Będą mieli również okazję poznać historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą w Polsce. Dodatkowym elementem edukacyjnym będzie prezentacja mobilnego symulatora zagrożeń występujących w budynkach mieszkalnych.

Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 23:00

Warszawskie kamienice przez lata były tętniącym życiem miejscem spontanicznego spotkania różnych kultur, grup społecznych i stylów życia. Podczas Nocy Muzeów naszą siedzibę przy Foksal 11 ożywią działania, które za pomocą obrazu, muzyki i słowa zabiorą Państwa w podróż pokazującą, że taka wspólnotowa perspektywa wciąż jest możliwa. Drogowskazami w tej wielowątkowej wyprawie będą różnorodność, dialog, szacunek i ciekawość drugiego człowieka. W programie m. in. koncert balkonowy na trąbkę i duduk duetu O. Dokalski / S. Matys (godz. 20:00, 21:00, 22:00), wielkoformatowa instalacja wizualna M. Libla, występy Chóru CMJP2 i Żywa Biblioteka

Muzeum Więzienia Pawiak
ul. Dzielna 24/26, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 01:00

Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się cykl mini spektakli z poezją Tadeusza Gajcego, prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcji historycznej: Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej i Stowarzyszenie Pasjonaci Historii Warszawy 1939-1945, skierowanych do gości zwiedzających Muzeum. Na terenie obu dziedzińców muzealnych przedstawione zostaną scenki z życia konspiracyjnego. Dodatkowo odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów, w tym budy – samochodu wożącego więźniów na przesłuchania na trasie Pawiak – al. Szucha.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 01:00

Zapraszamy na Noc Muzeów do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Miś na miarę tej Nocy”. Głównym bohaterem tego wydarzenia będzie Niedźwiedź Zapustny z kolekcji Muzeum, a wszelkie działania podczas majowej nocy będą w misiowym klimacie. Poza zwiedzaniem wystaw stałych i czasowych zachęcamy do zrobienia sobie fotografii z naszym Bohaterem. Zajrzyj na Kredytową i zrób sobie fotkę z Misiem!

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
ul. Freta 16, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 01:00

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza na zwiedzenia wystawy głównej z latarkami UV, których światło wydobywa fluorescencyjne efekty zgromadzonych na wystawie eksponatów… i nie tylko. 14 maja 2022 r. to także pierwszy dzień wystawy czasowej „Radium Queen”, upamiętniającej pierwszą podróż Madame Curie do Ameryki. Zwiedzający będą mogli poczuć się jak na statku Olympic, którym uczona popłynęła 101 lat temu przez Atlantyk do USA, by odebrać cenny gram radu.

Noc Muzeów w Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa (Śródmieście)
20:00 - 02:00

W ramach atrakcji zwiedzający mieli możliwość odwiedzić wystawy - w tym nowo otwartą wystawę ”Przyszłość Jest Dziś” - a także skorzystać z warsztatów, pokazów oraz animacji dostępnych na terenie wystaw.

Dowództwo Garnizonu Warszawa
pl. Piłsudskiego 4, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 23:00

W tym roku Noc Muzeów z Dowództwem Garnizonu Warszawa odbędzie się na dwóch poziomach: online i stacjonarnie. Poprzez nasze kanały społecznościowe (m.in. https://www.facebook.com/DowodztwoGarnizonuWarszawa) udostępnimy możliwość zobaczenia Sali Tradycji DGW. Z pokazami stacjonarnymi startujemy o godzinie 19.00, rozpoczynając od musztry paradnej, w wykonaniu żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Planujemy także zaprosić odwiedzających plac marsz. J. Piłsudskiego na wyjątkowe lekcje historii, które odbywać się będą przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jednak to nie wszystko co chcemy tej nocy pokazać. Warto nas obserwować i być z nami w tym czasie.

Gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki
al. J. Ch. Szucha 25, Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 00:00

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza do zwiedzania imponującej budowli wznoszącej się przy alei Szucha 25, do poznania doskonale zachowanego i zarazem mało znanego wnętrza budynku. Gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego stanowi prawdziwe muzeum sztuki polskiej przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Uderza przy tym niezwykłym kontrastem pomiędzy zdyscyplinowaną architekturą zewnętrzną gmachu, zaprojektowaną przez Zdzisława Mączeńskiego, a wnętrzami w modnym wówczas stylu art déco.

Dziedziniec Ministerstwa Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11, Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 23:00

Na dziedzińcu przed budynkiem Ministerstwa zostanie uruchomione kino 3D, gdzie za pomocą gogli VR będzie można przenieść się w czasie. Organizator pokaże filmy przygotowane przez Biuro Programu Niepodległa, w tym m.in. film „Wiktoria 1920”. Kolejna atrakcja to pokaz tresury i pracy psów, czworonożnych funkcjonariuszy Służby Więziennej. Dodatkowo Grupa Interwencyjna Służby Więziennej przedstawi podstawowe elementy samoobrony: proste chwyty obezwładniające, obronę przed atakiem i uderzeniem. Na koniec Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje obejrzeć wystawę prezentowaną w Galerii Plenerowej i zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
ul. Dziekania 1, Warszawa (Śródmieście)
19:30 - 00:00

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza do indywidualnego zwiedzania zbiorów MAW oraz wystawy czasowej „Tylko nie udawaj… Obrazy i ekfrazy”.

Ponadto w programie:
- 20.00 wykład dr. Łukasza Kossowskiego pt. „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera – pozornie scena rodzajowa…”;
- 21.30 wykład dr Ewy Korpysz, kustosza MAW pt. „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”. Wykład połączony z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.

Muzeum Drukarstwa
ul. Ząbkowska 23/25, Warszawa (Praga Północ)
18:00 - 01:00

Muzeum Drukarstwa to miejsce magiczne dla wszystkich miłośników książek. Obejrzysz tu unikatowe wydawnictwa, oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Wydrukujesz pamiątkową kartę specjalnie przygotowaną na Noc Muzeów 2022.

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
ul. Ząbkowska 23/25, Warszawa (Praga Północ)
18:00 - 00:00

W programie:

18:10 – oprowadzanie z przewodnikiem dla dzieci po wystawie „Muzeum? A po co?,
18:30 – 19:30 spotkanie z podróżniczką Anitą Pogorzelską, temat: ”Ludzie drzew, czyli ostatni kanibale z Papui Zachodniej”,
19:30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Muzeum? A po co?”,
20:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Strefa Dźwięków”,
20:30 – oprowadzanie w j. angielskim po wystawie „Muzeum? A po co?”,
21:00 – pokaz sztuki Teakwondo (Akademia Taekwondo Jaguar),
22:00 - oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Muzeum? A po co?”,
23:00 – 1:00 – swobodne zwiedzanie.

Muzeum Farmacji
ul. Piwna 31/33, Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 00:00

Muzeum Farmacji to zrekonstruowane wnętrze apteki, niezwykła kolekcja mebli, narzędzi i naczyń używanych przez farmaceutów, historie leków, trucizn i narkotyków, a także wybitna postać jednej z pierwszych na świecie farmaceutek – Antoniny Leśniewskiej. Muzeum Farmacji zaprasza również na wystawę malarstwa i rysunku Magdaleny Bielesz, która wyrasta z jej doświadczenia choroby i zainteresowania tym obszarem. Choroby, która staje się paradygmatem życia, a także sposobem na pozycjonowanie się w sztuce. Artystka mówi, że wśród leków czuje się bezpiecznie.

Muzeum Historii Pielęgniarstwa i Położnictwa
Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, ul. Żelazna 59, VII p., Warszawa (Wola)

Zwiedzanie ekspozycji poświęconej Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa, otwartej w 1921 r. w Warszawie przy ulicy Koszykowej 78. Na wystawie można zobaczyć: dokumenty, zdjęcia dyrektorek i absolwentek, wnętrza pokoju zabiegowego, sali chorych i wykładowej, podręczniki oraz najstarsze pismo ‚„Pielęgniarka Polska”, broszki szkół pielęgniarskich, ubiory pielęgniarek, galerię Medalistek Florence Nightingale.
Sala położnych przedstawia gabinet, instrumentarium, podręczniki, modele do nauczania oraz galerię zasłużonych położnych.
Muzeum prezentuje również wystawę „Pielęgniarki polskie w walce o Niepodległą”.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa (Śródmieście)
19:30 - 00:30

Wystawy:
- „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii” - krajobrazy dantejskiej wędrówki uwidocznione dzięki nowemu przekładowi „Boskiej Komedii”
- „Rolke. Historie literatury” - fotografie Tadeusza Rolkego
- „Adam Mickiewicz 1798 – 1855” - wystawa stała

20:00 - oprowadzanie po wystawie „Rolke. Historie literatury”
21:00 oraz 23:00 - pokaz filmu „Inferno” (1911)
22:00 – oprowadzanie po wystawie „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże ‚Boskiej Komedii”

Film „Inferno” (1911) – pierwsza włoska superprodukcja, która przełożyła strofy „Piekła” z „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri na język kinematografii.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 01:00

Podczas Nocy Muzeów w 2022 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie otwieramy dla gości bezpłatnie wszystkie galerie stałe, w tym między innymi Galerię Sztuki Starożytnej, Galerię Wzornictwa Polskiego czy też zaaranżowaną na nowo Galerię Sztuki XIX wieku. Tego wieczoru będzie można także zobaczyć aktualne wystawy czasowe - ”Stan rzeczy” przedstawiający przedmioty towarzyszące człowiekowi w rytmie dnia i nocy oraz 14 prac Marca Chagalla zakupionych do kolekcji MNW w 2021 roku.

Muzeum Niepodległości w Warszawie
al. Solidarności 62, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 01:00

Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Ponadto:
19:30 Warsztaty ”Jak powstaje książka?”, prowadzenie Piotr Maroński
20.00 ”Dawna muzyka w młodym wykonaniu” - koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, opieka artystyczna dr hab. Stanisław Halat
21.00 ”Z modą przez wieki” - opowieść o historycznych strojach polskich od XVIII do XX w, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej ”Spacery Pań Warszawskich”, prowadzenie: Gabriela Krysińska, Wanda Kułakowska, Zuzanna Grudzińska

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa (Żoliborz)
18:00 - 01:00

Wystawa stała ”Dzieje Sportu Polskiego i Olimpizmu”
Wystawy czasowe: ”Wanda w kadrze” – wystawa upamiętniająca postać himalaistki Wandy Rutkiewicz oraz ”Ach jak przyjemnie… Turystyka uzdrowiskowa i wypoczynek na pocztówkach końca XIX w. i XX w.”
Pokaz Judo z gościem specjalnym - Pawłem Nastulą
Pokaz Karate
Pokaz Kendo
Pokaz Szermierki Integracyjnej
Strefa testowa Łuksport – testy sprzętu i kiermasz łuczniczy
Strefa Zdrofit – testy sprzętu
Pokaz filmu ”Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” w reżyserii Małgorzaty Bramy we współpracy z Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

Transmisja z wydarzenia: www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/wydarzenia/1170-noc-muzeow-2022

Naczelny Sąd Administracyjny
ul. Gabriela Piotra Boduena 3/5, Warszawa (Śródmieście)
15:00 - 00:00

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą powstania Najwyższego Trybunału Administracyjnego, Naczelny Sąd Administracyjny zaprasza w sentymentalną podróż do lat 20. ubiegłego wieku. Liczne wystawy ukazujące historię sądownictwa administracyjnego, symulacje rozpraw, koncerty pozwolą gościom poczuć atmosferę tamtych czasów. Przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci - tych młodszych i nieco starszych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 01:00

Sejm RP zaprasza na nocny spacer przez gmachy przy ulicy Wiejskiej. Jak co roku wnętrza jednego z najważniejszych budynków w Polsce na jedną noc otwierają się dla wszystkich chętnych.
Trasa zwiedzania poprowadzi przez miejsca znane z medialnych relacji, ale także rzadziej widoczne na co dzień. Tym razem, poza zwyczajowo dostępnym dla zwiedzających hallem głównym, galerią Sali Posiedzeń Sejmu czy Salą Kolumnową otwarte zostaną także kuluary. Ten słynny korytarz otaczający Salę Posiedzeń to na co dzień miejsce nieoficjalnych, kuluarowych rozmów poselskich.

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
ul. Żwirki i Wigury 63, Warszawa (Ochota)
19:30 - 01:00

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza wszystkich pragnących poznać tajemnice ciała ludzkiego do nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej Teatru anatomicznego XXI wieku, której aranżacja nawiązuje do tradycji europejskich teatrów anatomicznych. Obejrzeć tu można kolekcję historycznych obiektów związanych z wybitnymi przedstawicielami Uczelni. Prezentowany będzie również film edukacyjny o historii anatomii oraz pokaz multimedialny w technologii 3D. Organizator zaprasza również na ”Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 00:00

W programie m.in.:
- wieczorne i nocne oprowadzania po aktualnych wystawach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz kreatywny spacer wokół Zamku Ujazdowskiego według audioprzewodnika ”Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku”,
- specjalne prezentacje filmów i materiałów w ramach Mediateki U-jazdowskiego.

Wszystkie oprowadzania i spacery w ramach Nocy Muzeów realizowane będą w zgodzie z pandemicznymi obostrzeniami.

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 01:00

”Mariusz Wilczyński. Zabij to…”
Wystawa z cyklu prezentacji indywidualności polskiej animacji tym razem skupiona jest tylko na jednym filmie — opus magnum Mariusza Wilczyńskiego.

”Jerzy Krawczyk. Malarstwo”
Przewodnim wątkiem retrospektywy artysty będzie formuła realizmu przestrzennego, wypracowana przez malarza w dojrzałym okresie twórczości. Zachęta przypomni ogromny dorobek artysty, w tym prace z lat 60. i 70. XX w.

”Natalia Romik. Kryjówki. Architektura przetrwania”
Tematem projektu jest architektura przetrwania — odlewy kryjówek budowanych i wykorzystywanych przez Żydów podczas Holokaustu.

Zamek Królewski w Warszawie
pl. Zamkowy 4 , Warszawa (Śródmieście)

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie - trasa królewska - Apartament Wielki i Królewski, z Salą Balową, Rycerską, Tronową, Sypialną Króla, Salą Canaletta, a także Arkad Kubickiego i Ogrodu Dolnego.

Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1, Warszawa (Mokotów)
19:00 - 01:00

Bezpłatny wstęp do obiektów – Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Biały Dom, Wodozbiór, Koszary Kantonistów oraz Stajnie Kubickiego, spacer szlakiem łazienkowskiej architektury po oświetlonych ogrodach to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich.
Wizyta w Pałacu będzie również okazją do obejrzenia obrazu Rembrandta „Jeździec polski”. W strefie malarskiej w Starej Kordegardzie zorganizowana zostanie inspirowana dziełem akcja nocnego malowania.
Obiekty są dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami.
Partnerem wydarzenia jest Mennica Polska S.A.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
ul. Rakowiecka 37, Warszawa (Mokotów)
19:00 - 23:00

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na spacer z przewodnikiem po d. Areszcie i Więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej. Idąc przez korytarz Pawilonu Ogólnego, zwiedzamy X. Pawilon, tunel prowadzący do Pawilonu śledczego i karcerów. Możliwość obejrzenia miejsc kaźni (np. Mur Straceń)

Oprowadzania odbędą się w godz. 19.00, 19.30. 20.00, 20.30, 21.00. 21.30. 22.00. Zwiedzania odbywają się w grupach. Ze względów bezpieczeństwa liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsca: edukacja@muzeumrakowiecka37.pl

Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28–42, Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 01:00

Zajrzyjcie za fasady kamienic na Rynku Starego Miasta, do piwnic i na strych. Zobaczcie nocną Starówkę z najwyższego miejsca na Rynku. Zapraszamy na spacery z przewodnikiem przez gabinety i zakamarki wystawy stałej. Oprowadzania odbędą się o 20:00 i 22:00, a o godz. 19.00 i 21.00 - w języku ukraińskim.

Zapraszamy również na wystawę ”Grażyna Hase. Zawsze w modzie”. To opowieść o wybitnej projektantce mody związanej z Warszawą, której styl przez pięć dekad wpływał na sposób ubierania się Polek i Polaków. Na wystawie czekają niezwykłe stroje, projekty i zdjęcia.

Muzeum Fryderyka Chopina
ul. Okólnik 1 , Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 00:30

W Noc Muzeów wywołamy w Muzeum Chopina duchy z dzieł Adama Mickiewicza. Na korytarzach Pałacu Gnińskich spotkacie zjawy z najsłynniejszych tekstów autora „Dziadów„. Co mają nam do powiedzenia dzisiaj Zosia, Józio i Rózia czy Zły Pan? W sali koncertowej, zamienionej w salę teatralną usłyszymy recytowaną balladę ”Romantyczność”, której rękopis sprowadzono specjalnie na szczególną okazję Nocy Muzeów. Nie zabraknie także muzyki Fryderyka Chopina. W zaaranżowanym na tarasie ogrodzie będzie można zagubić się wśród dźwięków kompozycji poety fortepianu.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie
PKiN, pl. Defilad 1, Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 01:00

Najnowsze ekspozycje, inaugurujące wznowienie działalności Narodowego Muzeum Techniki, już są dostępne dla zwiedzających. Dwie wystawy: ”Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem” i ”Historia komputerów. Liczy się!” prezentują dorobek techniczny minionych trzystu lat. Zbiory w całości zestawione z eksponatów własnych, w nowej oprawie scenograficznej, zachęcają do odwiedzin. Na Noc Muzeów, oprócz wystaw, placówka przygotowała szereg atrakcji dodatkowych. Zaspokoją ciekawość, pobudzą wyobraźnię, zachęcą do samodzielnej eksploracji historii techniki i inżynierii.

Teatr Wielki - Opera Narodowa
pl. Teatralny 1 , Warszawa (Śródmieście)
19:00 - 22:00

Zwiedzanie wystawy ”Polski Molier” zorganizowanej z okazji 400. rocznicy urodzin francuskiego dramatopisarza zorganizowanej przez Muzeum Teatralne i wystawy w Galerii Opera poświęconej twórczości wybitnego polskiego rzeźbiarza profesora Janusza Pastwy, m.in. współautora kwadrygi Apollina zdobiącej fronton Teatru Wielkiego.

Archiwum Główne Akt Dawnych
ul. Długa 7, Warszawa (Śródmieście)
18:00 - 23:00

W 2022 r. mija 500 lat od zakończenia pierwszego opłynięcia kuli ziemskiej. Wyprawa Ferdynanda Magellana, rozpoczęła się w 1519 r., wyruszała przez Atlantyk, aby odkryć zachodnią drogę do Wysp Korzennych. Opływając Amerykę Południową żeglarze odkryli przejście zwane dziś Cieśniną Magellana, następnie wyspę Guam, Filipiny, Wyspy Korzenne. Ostatnim ocalonym statkiem, przez Ocean Indyjski do Przylądka Dobrej Nadziei wyprawa 6.IX.1522 r. z 18 żeglarzami wróciła do Hiszpanii. Te wydarzenia to pretekst, aby zaprezentować różne historyczne dokumenty związane z podróżami w okresie XV - pocz. XX w.

Muzeum Historii Polski
ul. Czujna, 01-537 Warszawa (Żoliborz)

Muzeum Historii Polski przygotowało wyjątkową niespodziankę na tegoroczną Noc Muzeów! Pierwsze zwiedzanie powstającej siedziby MHP na warszawskiej Cytadeli.

Sobotni spacer to pierwsza okazja, by na własne oczy zobaczyć powstający gmach MHP o łącznej powierzchni ponad 44 tys. m2.Wycieczkę poprowadzą inżynierowie i historycy Muzeum Historii Polski. Zwiedzający dowiedzą się nie tylko, jak powstaje budynek, ale też w jaki sposób tworzona jest wystawa stała Muzeum. Spacer zostanie zakończony wizytą na dachu, z którego rozpościera się widok na panoramę Warszawy. W wydarzeniu ze względów bezpieczeństwa udział mogą brać wyłącznie osoby dorosłe (18+), czas trwania: ok. 1,5 h.

Spacer rozpocznie się zbiórką o godzinie 18:30. Zgłoszenie należy wysyłać na adres biuro.prasowe@muzhp.pl z tematem NOC MUZEÓW. Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na trwającą budowę, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. W wiadomości należy podać imię i nazwisko uczestnika. Na zgłoszenia czekamy do czwartku 12 maja do godziny 16.00.

Zapis na listę uczestników potwierdzimy mailem zawierającym warunki zwiedzania.

Więcej szczegółów i pełny program znajduje się tutaj.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz