Rysunkowe, satyryczne i propagandowe mapy przedstawiające Europę w różnych okresach historii


Zanim ludzie zaczęli masowo tworzyć memy ich odpowiednikiem były karykaturalne rysunki. W XIX w. szczególną popularnością cieszyły się satyryczne rysunki przedstawiające aktualną sytuację polityczną w Europie. W ten sposób Rosję przedstawiano jako niedźwiedzia i ośmiornicę, Niemcy jako lisa, czy Austrię jako sowę.

Czytaj takżeMapy przedstawiające znany Europejczykom świat w różnych okresach historycznych. Od 753 r. p.n.e. do 1828 r.

Mapa przedstawiająca Europę w 1854 r.

Mapa Europy w 1854 r.

Mapa przedstawia sytuację polityczną u progu wojny krymskiej. Rosja została przedstawiona jako niedźwiedź spoglądający na Turcję przedstawioną jako indyk (zapewne nawiązanie do angielskiego słowa „turkey” oznaczającego indyka). Z kolei Austria prezentuje się jako dwugłowy orzeł, co jest nawiązaniem do jej ówczesnego godła.

Mapa przedstawiająca Europę w 1856 r.

Mapa Europy w 1856 r.

Mapa przedstawia sytuację po przegranej przez Rosję wojnie krymskiej. Jako, że na Krymie koncentrował się atak sił koalicji brytyjsko-francusko-tureckiej dlatego na ten fragment mapy krwawi zraniona łapa niedźwiedzia. Polskę przedstawiono jak grób, wojna-krymska nie spełniła polskich nadziei na zmartwychwstanie. Na to przyszło jeszcze poczekać.

Mapa przedstawiająca Europę w 1870 r.

Mapa Europy w 1870 r.

Mapa przedstawia sytuację u progu wojny francusko-pruskiej (1870-1871). W centralnym miejscu znajdują się Prusy walczące z Francją i rozpychające się po całej Europie. Przygniatają Austrię, jedną łapę trzymają na Holandii, a nogą próbują także zgnieść Włochy. Rosja przedstawiona jest jako postać z pustym koszem gotowym do jego napełnienia w zależności od rozwoju sytuacji w Europie.

Mapa przedstawiająca Europę w 1877 r.

Mapa Europy w 1877 r.

Mapa przedstawia Rosję jako ośmiornicę, która swoimi mackami kontroluje lub wpływa na Finlandię, Polskę, Imperium Osmańskie oraz Persję. Jedno z oczu ośmiornicy jest Petersburgiem a drugie Moskwą. Motyw Rosji jako ośmiornicy był potem kopiowany przez wielu innych europejskich rysowników.

Mapa Europy w 1882 r.

Mapa Europy w 1882 r.

Ta francuska mapa przedstawia państwa europejskie jako zwierzęta. Rosja przedstawiona jest jako biały niedźwiedź, który m.in. na łańcuchu trzyma Polskę przedstawioną jako psa. Dodatkowo Rosja trzyma łapę na Turcji i przegryza półksiężyc będący jej symbolem. Niemcy są lisem, a Austria sową.

Mapa Europy w 1884 r.

Mapa Europy w 1884 r.

Rosyjską odpowiedzią na mapę przedstawiającą ją jako ośmiornicę była mapa, w której w roli ośmiornicy obsadzono Bismarcka. Z kolei Rosja jest przedstawiona jako pracująca kobieta, kładąca nacisk na industrializację, a dodatkowo jako Rosjanin ratujący słowiańskie dziecko.

Mapa Europy w 1899 r.

Mapa Europy w 1899 r.

Na mapie Niemcy przedstawiono jako żołnierza bacznie przyglądającego się Rosji, która przedstawiona jest jako car Mikołaj z oliwną gałązką w dłoni. Anglia to z kolei bogacz, który ponownie próbuje coś złowić. Tym razem jest to Egipt.

Mapa Europy w 1900 r.

Mapa Europy w 1900 r.

Mapa, w której ponownie Rosja jest przedstawiona jako ośmiornica.

Mapa Europy i Azji w 1904 r.

Mapa Europy i Azji w 1904 r.

Kolejna mapa przedstawiająca Rosję jako ośmiornicę. Tym razem japoński wariant mapy przedstawia także czaszki stylizowane na Polskę i Finlandię, dla których macki ośmiornicy były zabójcze. Ramiona rosyjskiej ośmiornicy sięgają także Persji, Indii, Chin i Tybetu.

Rysunkowa mapa Europy w 1914 roku, początek I wojny światowej

Rysunkowa mapa Europy w 1914 roku, początek I wojny światowej

Mapa przedstawia Europę w trakcie I wojny światowej.

Rysunkowa mapa Europy z 1914 r.

Mapa European Revue

Mapa przedstawia Europę w trakcie I wojny światowej. Rosja ponownie jest przedstawiona jako niedźwiedź.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Wielka Brytania na mapach jest niedoszacowana. Mała skromna, a to hegemon w XIX w.

  2. Anonim pisze:

    Kto i na czyje zamówienie to robił? Co za kretyńskie bazgroły? Dlaczego nie ma map sprzed rozbiorów czy po 1919 roku? Niestety, bardzo wielu chciałoby Polskę unicestwić i raz na zawsze wymazać z mapy Europy - dotyczy to także współczesnych polityków, co widać po antypolskich partyjkach typu SLD KOD PSL PO PIS czy Wiosna. Polacy, obudźcie się!!!

  3. Adam pisze:

    Skąd są pobrane mapy? Czy możecie podać linki bezpośrednie do źródeł?

Zostaw własny komentarz